مقالات

لیست کارهای عروسی، 20 کار ضروری قبل و روز مراسم عروسی

لیست کارهای عروسی

لیست کارهای عروسی : همه می‌دانید که ازدواج، یکی از اتفاق‌های بسیار مهم زندگی هر شخصی است. با ازدواج، دفتری جدید از زندگی بر روی شما باز خواهد شد. مراسم عروسی که از اصلی‌ترین مراسمات مربوط به ازدواج است، تدارکات بسیار زیادی دارد. در این روز، همه برنامه‌ها باید به درستی پیش رفته و اجرا شوند تا روزی به یاد ماندنی برای عروس و داماد خلق شود. اقداماتی که باید برای مراسم عروسی به انجام برسد، ممکن است طبق آداب و رسوم، فرهنگ و ملیت، توافقات بین دو خانواده، شرایط عروس و داماد و خیلی موارد دیگر متفاوت باشد. به طور مثال در یکی دو سال اخیر، خیلی از مراسمات عروسی به خاطر شیوع بیماری کرونا به صورت خلوت‌تر و ساده‌تر برگزار شده است.

اما انجام یک سری کارها برای برگزاری هر مراسمی لازم است. شما در روزهای نزدیک به عروسی خود، کلی کار و دغدغه دارید؛ به این علت ممکن است برخی از کارها را فراموش کنید که انجام دهید. بهترین کار برای این که کارهایتان را از قلم نیندازید این است که لیست تهیه کنید. در این لیست، همه کارهایی که لازم است به انجام برسانید را یادداشت نمایید تا سر موقع به آنها بپردازید. اما چه کارهایی برای عروسی لازم است؟ در این مقاله می‌خواهیم لیست کارهای عروسی را برای شما عنوان کنیم تا به خاطر مشغول بودن ذهنتان چیزی را از قلم نیندازید.

مزایای تهیه لیست کارهای عروسی

روز عروسی روزی بسیار پرمشغله برای شما خواهد بود. در برخی از فرهنگ‌ها، برگزاری مراسم حنابندان نیز مرسوم بوده و شب قبل از عروسی، عروس و داماد سرگرم هستند. حتی اگر مراسم حنابندان نیز برگزار نشود روز عروسی سرشار از دغدغه ذهنی خواهد بود. آن روز برای عروس و داماد روزی حساس و مهم است. اصلی‌ترین دغدغه آنها این است که مراسم بدون نقص و به صورت عالی برگزار شود. عروس و داماد در روزهای نزدیک به عروسی ممکن است دچار استرس و اضطراب شوند. این استرس نیز ممکن است باعث شود شما نتوانید به درستی به کارهایتان بپردازید. تهیه فهرست و لیستی از کارهایی که باید به انجام برسد، علاوه بر کاهش استرس شما باعث می‌شود آرامش خیال داشته باشید و به ترتیب زمانی، کارهایتان را انجام بدهید. حال مواردی که باید در لیست کارهای عروسی نوشته شود را در پایین برایتان نام خواهیم برد.

لیست کارهای عروسی شامل چه مواردی خواهد بود؟

اگر می‌خواهید مراسمی بی عیب و نقص را تجربه کنید، باید برای هر یک از کارهایی که دوست دارید انجام بگیرند برنامه ریزی داشته باشید. با برنامه ریزی و تهیه لیست و فهرست، در زمان درست و مناسب به تمام کارهایتان رسیدگی خواهید کرد. ما کارهای مهم و ضروری که قبل از عروسی باید انجام شوند را در قسمت پایین برای شما نام خواهیم برد. پس در ادامه همراه ما باشید.

֎ تعیین کردن تاریخ عروسی

اولین کاری که باید برای برگزاری مراسم خود انجام دهید، تعیین تاریخ برای جشن عروسی است. اغلب تاریخ عقد و عروسی در جلسه آخر خواستگاری و یا بله برون مشخص خواهد شد. البته ممکن است به خاطر برخی دلایل اتفاقی، تاریخ جشن عروسی تغییر پیدا کند. اما بهتر است حدود آن را تعیین نمایید. پس می‌توان گفت در ابتدای لیست کارهای عروسی ، باید تاریخ جشن ثبت گردد.

تعیین کردن تاریخ عروسی

֎ خرید حلقه و ساعت برای زوجین

خرید حلقه و ساعت ست باید برای مراسم عقد انجام بگیرد. اما امروزه اغلب عقد و عروسی در یک روز برگزار می‌شود. شما باید برای خرید حقله و ساعت، مدت زیادی را در نظر بگیرید. چرا که باید مدلی انتخاب کنید که مورد پسند شما و همسرتان باشد. از طرف دیگر حلقه تا آخر عمر با شما خواهد ماند و باید از لحاظ زیبایی، وزن، ظاهر و راحتی بدون نقص باشد. خرید حلقه بهتر است در ابتدای لیست کارهای عروسی عنوان شود.

لیست کارهای عروسی : خرید حلقه و ساعت برای زوجین

مطالعه مقاله‌ی ” خرید عروسی ” برای داشتن لیست مورد نیاز برای عروسی به شما پیشنهاد می‌شود.

֎ تکمیل جهیزیه عروس

اگر جهیزیه عروس تا تاریخ حدودی که برای جشن عروسی مشخص شده است تکمیل نشده است، به شما پیشنهاد می‌کنیم آن را در لیست کارهای قبل عروسی خود بگنجانید. ممکن است برخی از خرده ریزهای جهیزیه مانند لوازم برقی آشپزخانه، مواد خوراکی، دکوری و اکسسوری برای خانه، وسایل اتاق خواب و … تکمیل نشده باشد. بهتر است هر چیزی که قصد خرید آن را دارید در لیست خود بنویسید و با دسته بندی کردن موارد، آنها را تهیه نمایید. بهتر است جهیزیه حداکثر تا 3 ماه قبل از عروسی تکمیل شده باشد تا دغدغه آن را نداشته باشید.

֎ خرید سرویس طلا برای عروس

انتخاب و خرید سرویس طلا یکی از کارهای بسیار مهم مراسم عروسی است. عروس خانم در شب عروسی خود باید سرویس طلایی که آقا داماد برای او تهیه کرده است را استفاده کند. در برخی از رسومات، سرویس طلا برای روز عقد و در برخی دیگر برای روز عروسی تهیه می‌شود. خرید سرویس طلا در ابتدای لیست کارهای روز عروسی نوشته خواهد شد.

لیست کارهای عروسی : خرید سرویس طلا برای عروس

֎ تدارک دیدن برای زیر لفظی

عروس خانم قبل از گفتن “بله” به آقای داماد، از طرف مادر داماد زیر لفظی دریافت می‌کند. زیر لفظی می‌تواند تکه‌ی کوچکی از طلا مانند انگشتر، یک جفت گوشواره، النگو یا دستبند باشد. مواردی مانند سکه در وزن‌های مختلف، نیم ست و سرویس کامل نیز برای کسانی که از نظر اقتصادی مشکلی ندارند برای زیر لفظی کاربرد دارد.

֎ تهیه مسکن

شما برای این که بتوانید در کنار پارتنر خود زندگی جدیدی را شروع کنید، نیاز به مسکن دارید. این توافقات که خانه عروس و داماد در کجا باشد، متراژ آن چقدر باشد، چه امکاناتی داشته باشد، خریده شود و یا اجاره‌ای باشد و این که به نام کدامیک باشد همگی در روز خواستگاری صحبت شده و توافقات انجام خواهد شد.

لیست کارهای عروسی : تهیه مسکن و چیدن جهیزیه

֎ چیدن جهیزیه عروس در خانه نو

شاید این مساله برایتان چندان اهمیت نداشته باشید. ولی به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما آن را در لیست کارهای قبل از مراسم عروسی قرار دهید. ممکن است فکر کنید که چیدن جهیزیه زمان بر نیست. اما لازم است بگوییم که هم زمان بر است و هم نیازمند کلی دقت می‌باشد. حتما 1 ماه قبل از عروسی به چیدن جهیزیه بپردازید تا اگر اقلامی نیازمند تغییر بود، نسبت به آن اقدام نمایید. به طور مثال چک کردن قد پرده، اندازه فرش برای هال و اتاق و آشپزخانه، وصل کردن لوستر و اطمینان از سالم بودن لامپ‌ها و … همگی باید صورت بگیرند.

֎ محاسبه تعداد میهمانان

برای این که مراسم عروسی خوبی داشته باشید، باید تعداد میهمانان خود را بدانید تا متناسب با آن به هماهنگ کردن سالن بپردازید. این که عروسی شما بزرگ باشد و یا کوچک کاملا توافقی است. شما بنا بر رسم و رسوماتی که دارید، بودجه‌ای که برای جشن عروسی در نظر دارید و … تعداد میهمانان خود را به صورت حدودی تخمین خواهید زد؛ این امر می‌تواند به شما عزیزان در روند برآورد دقیق هزینه‌ها، انتخاب مکان مناسب، برنامه‌ریزی صحیح، مدیریت بهتر، به شما عزیزان کمک شایانی کند

هماهنگ کردن سالن تشریفات یا باغ تالار

֎ هماهنگ کردن سالن تشریفات یا باغ تالار

پس از این که تعداد میهمانان شما مشخص شد، بنا بر تعداد آنها باید به دنبال سالن عروسی باشید. مواردی که در انتخاب سالن تشریفات اهمیت دارد شامل محلیت سالن، داشتن پارکینگ، کیفیت غذای آن، زیبایی محیط بیرون و داخل سالن، پرسنل مجرب و خوش برخورد، دکوراسیون آن، جایگاه عروس و داماد، میزان روشنایی، دارا بودن امکاناتی مانند رقص نور و فشفشه، لوکس بودن میزها و صندلی‌ها و همچنین پرده‌ها، خوش مسیر بودن سالن و گنجایش آن خواهد بود. همچنین باید دقت داشته باشید که جا برای رقص و پایکوبی به اندازه کافی فراهم باشد.

با انتخاب تشریفات ماه گاردن بسیاری از کارهای عنوان شده در این لیست برای شما انجام خواهد شد و شما دیگر نیاز به زمان گذاشتن برای بسیاری از موارد ذکر شده نخواهید داشت. تشریفات ماه گرادن با داشتن تجربه بالا بسیاری ار موارد ذکر شده در لیست کارهای عروسی را برای شما به بهترین نحو انجام خواهد داد تا شبی بی دغدغه و بسیار زیبایی را تجربه نمائید.

֎ انتخاب کارت دعوت و پخش کردن آن

وقتی که برای برگزاری جشن عروسی شما اقدامات اولیه مانند تعیین تاریخ جشن، تعداد میهمانان و مکان سالن عروسی مشخص شد، باید برای میهمانان خود کارت دعوت تهیه کرده و رسما هر یک را دعوت نمایید. کارت دعوت عروسی نیز نیاز به دقت و خلاقیت دارد. برخی هستند که کارت‌های عروسی را نگه می‌دارند و کلکسیون تکشیل می‌دهند. کارت عروسی باید دارای ظاهری شیک، منحصر به فرد و زیبا باشد. همچنین یک بیت شعر یا نوشته‌ای رمانتیک به همراه اسامی دعوت شدگان، تاریخ، ساعت و آدرس دقیق جشن در آن نوشته شود.

انتخاب کارت دعوت

֎ انتخاب ساقدوش

یکی از مواردی که امروزه بسیار طرفدار پیدا کرده است، ساقدوش است. هم عروس و هم داماد بهتر است تعدادی ساقدوش داشته باشند تا کارهای آنان را انجام دهند. همچنین داشتن ساقدوش باعث می‌شود همیشه دور عروس و داماد پر باشد. ساقدوش‌ها باید لباسی ست و هماهنگ بپوشند که انتخاب لباس ممکن است به سلیقه عروس و یا به سلیقه خود ساقدوشان باشد. انتخاب ساقدوش‌ها، انتخاب مدل لباس آنها و کارهای هماهنگی که باید انجام دهند (مانند رقص) نیازمند زمان است. به همین علت به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما این موارد را نیز به لیست کارهای قبل از عروسی خود اضافه نمایید.

انتخاب ساقدوش

برای آشنایی با ساقدوش و وظایف او مقاله ” ساقدوش کیست ” را بخوانید.

֎ انتخاب آهنگ برای رقص

ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که آهنگ‌های عروسی‌تان را خودتان انتخاب نمایید. ممکن است در بین آهنگ‌هایی که سالن دارد، یک یا چند آهنگ باب میل شما نباشد. بهتر است آهنگ‌ها همگی به سلیقه شما باشند که هم باب میل شما باشد، هم تمرین رقص کرده باشید و هم به آنها علاقه داشته باشید. پس انتخاب آهنگ را نیز به لیست کارهای قبل عروسی خود اضافه نمایید.

֎ انتخاب گروه موسیقی

گروه موسیقی نیز یکی از موارد مهم برای عروسی است. این که چه گروهی انتخاب نمایید به سلیقه شما بستگی دارد. ممکن است به آهنگ‌های انتخابی خود و یک DJ بسنده کنید. اما شاید دوست داشته باشید برای جشن عروسی خود گروه ارکس دعوت کرده و مراسمتان را پرشورتر کنید. برخی از گروه‌های موسیقی هم هستند که کامل بوده و همه نیازهای شما برای عروسی را رفع خواهند کرد. پس انتخاب گروه موسیقی را نیز در لیست کارهای قبل از عروسی خود بگنجانید.

֎ هماهنگ کردن عکاس و فیلم بردار و آتلیه

اگر می‌خواهید لیست کامل کارهای عروسی را داشته باشید، حتما تمام موارد را در آن ذکر کنید. روز عروسی یکی از بهترین روزهای زندگی شما خواهد بود. در این روز لحظات خوش و به یاد ماندنی زیادی را تجربه خواهید کرد. برای ثبت این لحظات باید عکاس و فیلم بردار ماهری داشته باشید تا عکس و فیلم‌های زیبایی از شما ثبت نماید. قبل از رسیدن به سالن نیز لازم است که به آتلیه رفته و با همسر خود عکس و فیلم‌های جذاب، مدرن و شیک بگیرید.

هماهنگ کردن عکاس و فیلم بردار و آتلیه

֎ آرایشگاه عروس و داماد

یکی از مواردی که در لیست کارهای عروسی جای خواهد گرفت، انتخاب آرایشگاه می‌باشد. عروس و داماد باید در بهترین روز زندگی خود حسابی بدرخشند. پس باید سالن زیبایی مناسبی را انتخاب نمایند. می‌توانید برای این کار از افرادی که تازه عروسی کرده اند مشورت بگیرید. همچنین بهتر است که آرایشگاهی که خودتان به آن مراجعه کرده و از خدماتشان راضی هستید را مد نظر داشته باشید.

֎ سفارش کیک عروسی

سفارش کیک عروسی جزو مواردی است که ممکن است در بهبحه عروسی آن را از خاطر ببرید. پس حتما آن را به لیست کارهای قبل از مراسم عروسی خود اضافه کرده تا بتوانید برای آن وقت کافی بگذارید.

سفارش کیک عروسی

֎ تهیه لباس، کفش و دیگر متعلقات برای عروس و داماد

یکی از کارهایی که همگی توجه زیادی به آن می‌کنند و در لیست کامل کارهای عروسی عنوان شده است، تهیه لباس و دیگر متعلقات عروس و داماد است. تهیه لباس عروس مورد پسند شما و همسرتان، کفش عروس، انواع اکسسوری‌ها مانند تاچ، تل، کلاه و شنل برای عروس الزامی است. همچنین خرید اقلامی مانند کت و شلوار دامادی، پیراهن، کفش، جوراب، کراوات یا پاپیون، دستمال گردن و دیگر اکسسوری‌ها مانند انگشتر و … (در صورت تمایل) برای داماد لازم است.

تهیه لباس عروس
تهیه لباس، کفش و دیگر متعلقات برای عروس و داماد

برای آشنایی با عقد آریایی و نحوه برگزاری آن مقاله ” عقد آریایی” مطالعه کنید.

֎ تهیه دسته گل عروس

دسته گل عروس یکی از مهمترین و اصلی‌ترین اکسسوری‌های جشن عروسی است. شما با قرار دادن این مورد در لیست کارهای عروسی خود، لیستی بی نقص خواهید داشت. برای تهیه دست گل می‌توانید دستبند و تاج گل ست با گل‌ها دسته گل نیز تهیه کرده و جذابیت عروس را دو چندان کنید.

تهیه دسته گل عروس

֎ گل زدن ماشین

گل آرایی ماشین عروس باید در روز عروسی انجام بگیرد. چون در این روز مشغله زیادی دارید که در قسمت‌های بعد به آنها خواهیم پرداخت، بهتر است گل زدن ماشین را در لیست کارهای روز عروسی بگنجانید تا به موقع آن را انجام دهید.

لیست کارهای عروسی : گل زدن ماشین

֎ تدارک دیدن برای پذیرایی در جشن عروسی

جشن عروسی اغلب به صرف شیرینی و شام است. شما باید برای میهمانان خود هماهنگی‌های لازم از قبیل تهیه شیرینی، شربت، میوه، دسر مانند بستنی (در صورت تمایل)، شام، انواع پیش غذا، انواع سالاد و نوشیدنی‌های مختلف را به عمل بیاورید تا جشنی بی‌نظیر و باشکوه داشته باشید.

سخن پایانی

عروس و داماد باید در روز عروسی صبح زود از خواب بیدار شوند، صبحانه میل کنند و دوش بگیرید، عروس باید وسایل مورد نیاز خود را برداشته و به آرایشگاه برود، میوه و شیرینی‌های تهیه شده به سالن تحویل داده شود، سپس داماد ماشین را به گل فروشی برده تا ماشین را گل آرایی نماید، سپس داماد به آرایشگاه برود، بعد از انجام این کارها زوج جوان به آتلیه و باغ عکاسی رفته و لحظات زیبای خود را به ثبت برسانند، در نهایت نیز به سالن عروسی رفته و بقیه روز را در کنار میهمانان عزیزشان سپری نمایند. در کل اقداماتی که باید برای عروسی انجام بگیرد بسیار گسترده و زیاد است. پس بهتر است فهرست تهیه شود. در این مقاله راجع به لیست کارهای عروسی صحبت شد. امید است که مطالب این مقاله شما را راهنمایی کرده باشد.

به دنبال تهیه جهیزیه عروسی هستید؟‌ به شما بلاگ لیست جهیزیه عروس ضروری را پیشنهاد میکنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *