برنامه ریزی مجالس

برنامه ریزی مجالس :برگزاری هر مراسمی نیاز به یک برنامه ریزی درست و اصولی دارد. در واقع شما به عنوان کسی که قصد برگزاری یک مجلش را دارید، باید پیش بینی کنید که چه اقداماتی را قبل از روز مراسم انجام دهید. البته هر مجلسی برنامه ریزی خاص خود را دارد برای مثال کار‌هایی را که شما باید برای برگزاری تولد انجام دهید با اقدامات پیش از مراسم عروسی متفاوت است.

از آنجایی که برنامه ریزی مجالس کار حساس و زمان بری می‌باشد، شما عزیزان می‌توانید برنامه ریزی مجالس خود را به افراد حاذق در این زمینه بسپارید تا بابت همه اقدامات و هماهنگی‌های لازم پیش از مجلس خود آرامش خاطر داشته باشید.

برنامه ریزی مراسم عروسی

برای انجام یک برنامه ریزی دقیق و کامل لازم است شما لیستی از تمام کارها، خرید‌ها و هماهنگی‌های مورد نیاز برای برگزاری یک مراسم عروسی را یاد داشت کرده و آن‌ها اولویت بندی کنید. در این جا ما لیستی از مهم‌ترین هماهنگی‌های لازم جهت برگزاری یک مراسم عروسی بسیار شکیل را در اختیارتان قرار داده‌ایم.

برنامه ریزی مراسم عقد

1. تعیین هزینه عروسی:

پیش از آن که برنامه ریزی و اولویت بندی کنید که چه کار‌هایی را باید برای برگزاری مراسم انجام دهید، ابتدا باید مشخص کنید که هزینه مورد نیاز برگزار کردن یک جشن، چقدر می‌باشد. برای آگاهی پیدا کردن از هزینه کلی جشن، می‌توانید از اقوام یا آشنایان خود که به تازگی یک مراسم عروسی برگزار کرده‌اند در این باره سوال فرماید. پس از آن که متوجه شدید برای یک برگزاری جشن عروسی چه مبلغی را باید پرداخت کنید، باید نسبت به فرآهم کردن آن مبلغ اقدامات لازم را انجام دهید. برای مثال می‌توانید در اولین فرصت برای ثبت نام و دریافت وام ازدواج به بانک مراجعه فرماید. فراموش نکنید که حتما مبلغی را به عنوان هزینه‌های پیش بینی نشده به هزینه کلی جشن اضافه کنید.

2. تاریخ عروسی را تعیین کنید:

پس از فراهم شدن هزینه لازم برای برگزاری جشن، نوبت آن است که تاریخ مراسم انتخاب شود. از آنجایی که محل برگزاری عروسی در تالار‌های مخصوص این کار می‌باشد، شما برای انتخاب تاریخ با تالار مورد نظرتان هماهنگی‌های لازم را انجام دهید. یعنی شما باید مطمئن شوید که تالار مورد نظر در تاریخ انتخابی شما وقت آزاد دارد و آماده برگزاری مراسم شما می‌باشد. از این رو بهتر است به جای تعیین روزی خاص، ماه یا فصل مورد نظرتان را انتخاب نمایید و در نهایت پس از مشاوره با تالار، تاریخ دقیق مراسم عروسی را تعیین نمایید.

3. تهیه لیست مهمان‌های جشن:

شما زمانی که هزینه عروسی را محاسبه می‌کنید، مشخص می‌شود که چه تعداد مهمان را می‌توانید برای جشن خود دعوت نمایید. حال بر اساس این تعداد، لیست مهمانان منتخب خود را روی کاغذ یادداشت کنید تا مهمان مهمی را از قلم نیندازید.

برنامه ریزی مجالس

4. رزو تالار عروسی:

زمانی که بودجه عروسی، تعداد مهمان‌ها و تاریخ دقیق عروسی مشخص شود شما می‌توانید با تالار عروسی منتخب خود قرار داد امضا کرده و برگزاری مراسم خود را به مدیریت تالار بسپارید. تالار‌های مختلف، امکانات متفاوتی دارند و آیتم‌های متنوعی را به مشتری ارائه می‌دهند. زمانی که شما برگزاری مراسمتان را به یک تالار مجهز و حرفه‌ای بسپارید، دیگر نگرانی بابت پذیرایی از مهمان، موسیقی و برگزاری مراسم نخواهید داشت. به عبارتی بهتر بنابر دستور شما تالار تمام هماهنگی‌های لازم جهت خرید میوه، شیرینی، شربت، گل آرایی، تهیه شام عروسی، کیک عروسی(به صورت دلخواه) و موسیقی سالن را انجام خواهند داد. حتی شما می‌توانید در صورت تمایل از تیم عکاسی و فیلم برداری تالار نیز استفاده کرده و آن را به عنوان تیم فیلمبرداری مراسمتان در انتخاب نمایید.

5. هماهنگی با آتلیه:

در صورتی که مایل به همکاری با گروه فیلم برداری تالار عروسی نبودید، می‌توانید به صورت جداگانه با آتلیه منتخب خود، جهت عکاسی و فیلم برداری مراسمتان قرارداد امضا نمایید. معمولا هماهنگی لازم جهت رزرو لوکیشن عکاسی نیز، توسط خود آتلیه انجام خواهد شد.

6. هماهنگی با آرایشگاه عروس و داماد:

پس از مشخص شدن تاریخ عروسی، لازم است آرایشگاه عروس و داماد را برای آن تاریخ رزرو نمایید. آرایشگاه عروس معمولا خدمات متفاوتی را ارائه می‌دهد که ممکن است لازم باشد عروس یک الی سه جلسه قبل از روز عروسی به آرایشگاه مورد نظر مراجعه فرماید.

7. هماهنگی با گل فروشی:

برای گل آرایی ماشین عروس و همچنین تهیه دست گل عروس، باید با گل فروشی متنخب خود هماهنگی‌های لازم را انجام دهید. این هماهنگی‌ها شامل انتخاب نوع گل و مدل ماشین عروس، مدل دسته گل عروس و اعلام روز مراسم خواهد بود.

8. خرید مراسم عروسی:

پس از آن که تمامی هماهنگی‌های لازم برای برگزاری مراسم انجام شد، عروس و داماد و خانواده‌هایشان باید روزی را به انجام خرید عروسی اختصاص دهند. خرید مراسم عروسی شامل: لباس عروس، کفش عروس، کت و شلوار داماد و کفش داماد می‌باشد.

برنامه ریزی مراسم عقد

جشن عقد هم یکی دیگر مراسمات مهم می‌باشد که برگزاری آن به برنامه ریزی دقیق نیاز دارد. برخی از اقدامات پیش جشن عقد و عروسی مشابه یکدیگر می‌باشد، اما این دو جشن تفاوت‌هایی هم با یکدیگر دارند که درباره آن‌ها صحبت خواهیم کرد.

تعیین هزینه عروسی، تعیین تاریخ عقد، رزرو تالار جهت برگزاری مراسم عقد، تهیه لیست مهمان‌ها، هماهنگی با آتلیه، گل فروشی و آرایشگاه از جمله اقدامات مشترکی است که باید پیش از برگزاری مراسم عقد و عروسی انجام شود. بنابراین لازم است برای برنامه ریزی مراسم عقد، تمامی موارد فوق یاد داشت شود. اما مراسم عقد به اقدامات دیگری نیز احتیاج دارد که عبارتند از:

  1. دریافت معرفی نامه از دفاتر ثبت ازدواج
  2. انجام آزمایشات و گذراندن کلاس‌های پیش از ازدواج و دریافت جواب آزمایش
  3. انتخاب سفره عقد
  4. دعوت عاقد به محل برگزاری مراسم (تالار)
  5. تهیه جام عسل، سفره بالا سر عروس و داماد و سینی نون و پنیر و سبزی
  6. انجام خرید‌های مربوط به مراسم عقد که شامل ست لباس عروس، ست لباس داماد، سرویس طلا، ست ساعت و ست حلقه می‌باشد.

این نکته را در نظر داشته باشید که اگر شما قصد برگزاری مراسم عقد در منزلتان را داشته باشید، باید هماهنگی‌های بیشماری جهت اجاره میز و صندلی، گل آرایی منزل، خرید میوه و شیرینی، تهیه غذا، موسیقی، نظافت منزل، اجاره سفره عقد را خودتان انجام دهید. بنابراین اگر زمان کافی و فضای مورد نیاز برای انجام این کار‌ها را ندارید پیشنهاد می‌کنیم برگزاری مراسم خود را به یک تالار مجهز و با مدیریت حرفه‌ای بسپارید.

برنامه ریزی مراسم عروسی

کلام آخر

مراسم عقد و عروسی برای هر زوجی مهم‌ترین اتفاق زندگی مشترکشان می‌باشد. بنابراین لازم است این مراسمات به بهترین شکل ممکن انجام شود. انجام برنامه ریزی درست و اصولی به شما این امکان را خواهد داد که در کمال آرامش و با داشتن زمان کافی به هماهنگی‌های پیش از مراسم بپردازید و هیچ موردی را از قلم نیدازید.

به این نکته هم باید اشاره کرد که برنامه ریزی مراسم‌ عقد یا عروسی در مناطق مختلف ایران به دلیل وجود آداب و رسوم مخصوص آن منطقه، ممکن است کمی متفاوت باشد. اما آن چه که اهمیت دارد نوشتن یک برنامه دقیق و اجرای به موقع آن است.

مجموعه ماه گاردن، با در اختیار داشتن کادر مجرب و حرفه‌ای، در مدیریت و برنامه ریزی مجالس، شما عزیزان را یاری می نماید تا مراسم عقد و عروسی خود را هرچه باشکوه‌تر برگزار کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی با مجموعه ماه گاردن تماس حاصل فرمایید.