کترینگ

شاید تا به حال اسم کترینگ به گوشتان خورده باشد اما معنی دقیق آن را ندانید؛ در واقع کلمه کترینگ یک کلمه لاتین است که به معنای تهیه کردن غذا و مخلفات آن جهت پذیرایی از افراد و عرضه کردن آن‌ها در بسته بندی‌های مخصوص می‌باشد.

کترینگ‌ها انواع مختلفی دارند و خدمات متفاوتی را ارائه می‌دهند. اگر قصد دارید پذیرایی مجالس خود را به یک کترینگ حرفه‌ای بسپارید، بهتر است مواردی را که در ادامه اشاره می کنیم، در نظر داشته باشید.

کترینگ و تهیه غذا

برای این که تعریف ساده‌تری از کترینگ داشته باشیم، باید بگوییم که کترینگ، در واقع همان تهیه غذا اما به شیوه‌ای جدید‌تر است. در واقع افرادی که قصد برگزاری مراسمات خاصی مثل عروسی، عقد یا یک رویداد اجتماعی دارند و کیفیت، بسته بندی و تزیین غذا برایشان مهم است، سفارش غذای مهمان خود را به کترینگ‌ها می‌سپارند. بسیاری از هواپیمایی‌ها قطار‌ها و برخی از بیمارستان‌ها نیز برای تهیه و غذای مسافران و بیماران خود، با کترینگ‌ها قرار داد امضا می‌کنند.

اما نکته مهمی دیگری که باید درباره کترینگ‌ها بدانید این است که بسیاری از آن‌ها ارسال غذا با پیک را ندارند و شما باید شخصا به محل کترینگ مورد نظرتان مراجعه کرده و سفارش خود را دریافت کنید. بنابراین بهتر است با سپردن مسئولیت کترینگ به مجموعه های خدماتی معتبر، در زمان و هزینه خود صرفه جویی کنید.

خدمات کترینگ

همانطور که اشاره شد کترینگ‌ها انواع مختلفی دارند و خدمات متنوعی را ارائه می‌دهند. انواع کترینگ فعال در ایران عبارتند از:

 • کترینگ خدمات مجالس: امروزه بسیاری افراد برای برگزاری مجالس و جشن‌های خود مثل جشن فارغ‌التحصیلی، تعیین جنسیت نوزاد، مراسم عقد، نامزدی، تولد و حتی جهت برگزاری مجالس ترحیم، تهیه غذای مهمان جشن را به کترینگ‌ها می‌سپارند. بسیاری از تالار‌ها و سالن‌های عروسی نیز، بنابر درخواست مشتری، شام عروسی را به کترینگ‌ها سفارش می‌دهند. به این ترتیب تهیه غذای اصلی، دسر، ماست، نوشیدنی و … همگی بر عهده کترینگ خدمات مجالس خواهد بود. در واقع این نوع از مراکز تهیه غذا، آماده ارائه خدمات و تشریفات مجالس مختلف در تعداد بالا و کیفیت عالی می‌باشند.

کترینگ عروسی

 • کترینگ کلاسیک: نوع دیگری از کترینگ یا تهیه غذا همان رستوان‌هایی می‌باشد که هر روز آماده ارائه خدمات مختلف به مشتریان خود می‌باشند. در تعریفی دیگر می‌توان گفت به تهیه غذایی که امکان سرو غذا در محل وجود داشته باشد، کترینگ کلاسیک یا رستوان می‌گویند. تفاوت دیگری که این نوع کترینگ با سایرین دارد این است که تنوع منو آن بالا‌تر بوده و انواع غذا‌های سنتی ایرانی مثل کباب، خورش، خوراک و … را طبخ می‌کنند. به این نکته هم باید اشاره کرد که برخی از رستوران‌ها امکان ارائه خدمات کترینگ خدمات مجالس را هم دارند و می‌توانند غذای مورد نیاز برای جشن، همایش و مجلس ترحیم را تهیه نمایند.
 • کترینگ هوایی: اگر تا به حال با هواپیما مسافرت کرده ‌باشید، خواهید دید که مهمانداران هواپیما از شما با پک‌های مخصوص پذیرایی می‌کنند. در واقع خدمات پرواز موظف هستند برای حفظ تعادل گوارش مسافران در طول پرواز، از آن‌ها با غذا‌های سرد، نیمه و سبک آماده پذیرایی کند. البته با توجه به نوع پرواز و مدت زمان آن، ممکن است در برخی از هواپیما‌ها غذای گرم نیز سرو بشود. کترینگ‌های هوایی کترینگ‌هایی هستند که با شرکت‌های هواپیمایی قرار داد داشته و متناسب با شرایط هر پرواز، برای سرنشینان غذای‌های مناسبی را تهیه و بسته‌ بندی می‌نمایند. برخی از شرکت‌های هواپیمایی نیز مستقیم نداشته با تهیه غذا قرارداد نداشته و در طول پروازرغذا سرو نمی‌کنند. در صورتی اگر مسافری درخواست وعده غذایی داشته باشد، شرکت هواپیمایی با دریافت هزینه‌ای مجزا، از طریق کترینگ هوایی برای او غذا سفارش خواهد داد.
 • کترینگ ریلی: کترینگ‌های ریلی در مقایسه با کترینگ هوایی از تنوع غذایی بیشتری برخودارند. از آنجایی که شرایط سرو غذای گرم در تمامی قطار‌ها فراهم است و امکان توقف قطار در بین مسیر وجود دارد، شرکت‌های حمل و نقل ریلی با سفارش غذای گرم به کترینگ‌های ریلی غذای مناسب مسافران خود را فراهم می‌کنند. در این نوع کترینگ، انواع کباب، خورش و سایر غذای‌های سنتی طبخ می‌شود و سرو آن برای مسافر همراه با دورچین مناسب خواهد بود.
 • کترینگ رژیمی: این نوع کترینگ برای افرادی که نیاز دارند از رژیمی خاصی پیروی کنند بسیار مناسب است. ممکن است برایتان پیش آمده باشد که در حال پیروی از رژیم خاصی هستند و به دلیل نداشتن وقت، مجبور شده‌اید که از بیرون سفارش دهید. در این صورت می‌توانید با سفارش غذا از کترینگ رژیمی همچنان بر رژیم خود باقی نمایید. در این نوع کترینگ، تمامی مواد اولیه با احتساب چربی، قند، نمک، پروتئین و ویتامینی که دارند در غذا‌های مختلف استفاده می‌شوند. البته باید گفت که تعداد این نوع کترینگ نسبت به سایرین کمتر می‌باشد. بسیاری از ورزشکاران غذای مخصوص خود را از این نوع تهیه غذا سفارش می‌دهند.
 • کترینگ بیمارستانی: کترینگ‌های خاصی تحت عنوان کترینگ بیمارستانی وجود دارند که غذا‌های خود را بر اساس قواعد خاصی تهیه می‌کنند. برای مثال برخی از بیماران بستری شده در بیمارستان باید غذای بدون چربی یا بدون نمک مصرف کنند و کترینگ بیمارستای هم موظف است بر این اساس غذای بیماران را تهیه نماید.

کترینگ عروسی

کترینگ عروسی

مراسم عروسی یکی از مهم‌ترین رویدادهای زندگی هر فردی است بنابراین برگزاری این مراسم به نحو احسنت اهمیت بسیاری برای زوج های جوان دارد. انتخاب بهترین کترینگ تهران و پذیرایی از میهمانان به برنامه ریزی و مدیریت مناسب نیاز دارد و کار ساده‌ای نیست. بنابراین بیشتر زوج های جوان ترجیح می‌دهند این مسئولیت را بر عهده مجموعه تشریفات مجالس بسپارند که در این زمینه تجربه بسیار دارند. از خدمات کترینگ عروسی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تضمین ایمنی و کیفیت غذا
 • ارائه انواعی متنوعی از منو غذا، دسر و نوشیدنی
 • مناسب بودن قیمت کترینگ نسبت به سفارش مستقیم
 • ارائه میان وعده های جذاب و کوچک (فینگرفود)
 • ارائه منوی متنوعی از سالاد و اردو
 • ارائه بوفه های متنوع و رنگارنگ با چینش و تزیین زیبا و چشمگیر

کلام آخر

اگر در پی تدارک یک جشن مفصل و با کیفیت هستید، قطعا تهیه کردن غذا دغدغه اصلی شما خواهد بود. ما به شما عزیزان پیشنهاد می‌کنید که برای یک پذیرایی شکیل، با کیفیت تهیه غذای مجلس خود را با خیالی آسوده به مجموعه ماه گاردن بسپارید و در وقت خود صرفه جویی کنید. به این ترتیب می‌توانید زمان و انرژی بیشتری را به مهمانان خود اختصاص دهید و از جشن خود نهایت لذت را ببرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر از طریق راه‌های ارتباطی با مجموعه ماه گاردن در تماس باشید.