تشریفات ختم

تشریفات ختم شامل چه مواردی می‌شود؟ درگذشت عزیزان نزدیک و اقوام، یکی از تلخ‌ترین و غم‌انگیزترین اتفاقات زندگی هر فردی است. مراسم عزاداری و سوگواری برای درگذشتگان هر خانواده یکی از آداب و رسوم ما ایرانی‌ها است. همچنین پس از فوت و از دست رفتن آشنایان، این مراسم عزاداری به طور سالیانه نیز برگزار می‌گردد. از دست دادن عزیز و آشنا، غم و اندوه فراوانی به همراه دارد و به دلیل شرایط سخت روحی نزدیکان متوفی، برگزاری مراسم ترحیم و عزاداری ممکن است برای ایشان بسیار دشوار باشد، همچنین شاید اطرافیان نتوانند همان گونه که خانواده انتظار دارند، مراسم درخور و شایسته‌ای برگزار کرده و آن را به نحو احسنت مدیریت کنند؛ بنابراین لازم است برگزاری چنین مراسمی را به دست افرادی بسپارید که از تشریفات، آداب و رسوم، مناسک و ترتیبات آن به‌خوبی آگاه بوده و در ارائه خدمات لازم، تجربه کافی داشته باشند.

تشریفات ختم شامل چه مواردی است؟

برای برگزاری مراسم تدفین، ختم، چله و سالگرد عزیزان از دست رفته، بهتر است که مسئولیت انجام این کار را به دست مجموعه‌های ارائه‌دهنده تشریفات ختم بسپارید تا مراسمی آبرومندانه و بر طبق انتظارات شما برگزار شود. از مهم‌ترین و اصلی‌ترین خدمات تشریفات مجالس ختم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خدمات و ترتیبات صدور گواهی فوت
 • هماهنگی با آمبولانس و انتقال به سردخانه
 • انجام امور مربوط به غسل درگذشته
 • انجام مراحل مربوط به کفن و دفن
 • دعوت از آشنایان برای مراسم تدفین از طریق کارت یا ارسال پیام گروهی
 • تدارک اقدامات لازم برای چاپ اعلامیه، آگهی فوت در روزنامه، چاپ بنر تسلیت و پلاکارد برای متوفی
 • هماهنگی و تهیه وسایط ایاب و ذهاب میهمانان
 • رزرو کردن و هماهنگی سالن یا مسجد
 • هماهنگی و رزرو کردن تالار برای صرف نهار
 • رزرو کردن سایه‌بان و میز و صندلی مزار در صورت لزوم
 • کرایه و رزرو کردن حجله عزا در صورت لزوم
 • هماهنگی و رزرو کردن مداح، قاری قرآن یا گروه موسیقی عرفانی یا نی نوازی
 • گل‌آرایی مزار و میزآرایی پذیرایی میهمانان بر سر مزار
 • فراهم آوردن تمامی تدارکات لازم برای تشیع و خاک‌سپاری

تشریفات ترحیم

تشریفات ختم در سالن، تالار و باغ

امروزه بسیار رایج است که مراسم ختم و ترحیم را در سالن یا تالار و باغ تالار برگزار کنند. تالار و سالن خدمات و امکانات مخصوصی را برای برگزاری چنین مراسم‌هایی در نظر می‌گیرند. شرکت‌های ارائه‌دهنده تشریفات ختم و مراسم ترحیم، تمامی مواردی را که برای برنامه‌ریزی و مدیریت مراسمی آبرومندانه در اختیار خانواده داغدار قرار می‌دهند. یکی از این خدمات، بررسی و انتخاب تالار و سالن شایسته برای برگزاری مراسم ترحیم است. از ملزوماتی که تشریفات مجالس ختم و ترحیم در برگزاری مراسم در تالار و سالن در نظر می‌گیرند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

توجه به ظرفیت میهمانان

 هر سالن و تالاری، ظرفیت مشخصی برای پذیرایی از میهمانان در نظر دارد که تشریفات ختم و ترحیم با توجه به تعداد میهمانان سالن و تالاری را انتخاب می‌کنند که گنجایش لازم را داشته باشد.

 دسترسی آسان محل برگزاری مراسم

 یکی از مواردی که در اجاره تالار و سالن ترحیم باید در نظر گرفت دسترسی آسان به این مکان‌ها است. بهتر است سالن و تالار در موقعیت مکانی ایده‌آل برای پذیرایی از میهمانان قرار داشته باشند تا با وجود ترافیک شهری، میهمانان به‌راحتی بتوانند در زمان تعیین شده در مراسم حضور پیدا کنند.

پارکینگ اختصاصی محل برگزاری مراسم

 یکی از مشکلات شلوغی شهر و انتخاب تالار و سالن این است که ممکن است در برخی از ساعات روز، پیداکردن جای پارک نزدیک به محل برگزاری مراسم دشوار باشد. انتخاب سالنی که با داشتن پارکینگ اختصاصی این مشکل را رفع کند یکی از مواردی است که تشریفات مجالس ختم و ترحیم باید در نظر بگیرند.

چیدمان میز میهمانان

 برای برگزاری مراسمی آبرومندانه در سالن و تالار لازم است که شمع آرایی و گل‌آرایی بادقت هرچه بیشتر اجرا شوند. بهترین مجموعه‌های ارائه‌دهنده تشریفات ختم، به صورتی زیبا و حرفه‌ای مسئولیت دکوراسیون و دیزاین میزهای پذیرایی را برعهده می‌گیرند.

کترینگ غذا و منوی پذیرایی مناسب

 انتخاب منوی غذای مناسب با بودجه و انتظارات صاحب مجلس از دیگر خدمات تشریفات ختم توسط این مجموعه‌ها است. کیفیت کترینگ غذا و همچنین تنوع در پذیرایی غذا و نوشیدنی در چنین مراسمی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

آماده‌سازی صندلی و چیدمان حزب قرآن

 در صورت برگزاری مراسم و تشریفات ختم و ترحیم در باغ، لازم است که برای نشستن میهمانان، صندلی‌هایی راحت به تعداد ظرفیت از پیش آماده شده و چیده شوند و همچنین حزب‌های قرآن برای استفاده میهمانان و قرائت قرآن برای مرحوم از دست رفته فراهم شوند.

تشریفات ترحیم

موسیقی مراسم ختم و ترحیم

 برخی از صاحبان مجالس، امروزه پخش موسیقی حزن‌انگیز و آرام در طی مراسم را ترجیح می‌دهند. برخی دیگر نیز علاقه دارند تا گروهی از نوازندگان نی دعوت شوند و موسیقی زنده مراسم را برعهده بگیرند. در هر صورت تشریفات ختم و ترحیم می‌توانند به‌خوبی مسئولیت اجرای این امر را بر عهده بگیرند.

ارائه پرسنل ماهر و باتجربه

 پذیرایی از میهمانان توسط خانواده متوفی در چنین شرایطی بسیار دشوار است. یکی از خدمات تشریفات مجالس ختم و ترحیم ارائه پرسنلی کارآزموده و حرفه‌ای برای پذیرایی از میهمانان در طی برگزاری مراسم است.

قیمت و هزینه تشریفات ختم و ترحیم

علاوه بر انتخاب بهترین تشریفات ختم و مراسم ترحیم، لازم است که بودجه را هم در نظر داشته باشید. انجام کل یا برخی از ترتیبات مربوط به مراسم ترحیم، منوی غذا و نوشیدنی، موسیقی و مداح، اجاره تالار، سالن، باغ یا هماهنگی با مسجد و همچنین کیفیت و تنوع امکاناتی که از تشریفات مجالس ختم دریافت می‌کنید، تعیین‌کننده قیمت تشریفات ختم و سایر مراسم‌های عزاداری است. صاحب مجلس ختم باید متناسب با بودجه‌ای که دارد در تعیین خدمات و تشریفات لازم تصمیم‌گیری کند. همچنین انتخاب بهترین تشریفات ختم و ترحیم به شما کمک می‌کند بدون هدررفت هزینه و وقت، مراسمی آبرومندانه و شایسته برگزار کنید.

مجموعه ماه گاردن با در اختیار داشتن افراد متخصص و باتجربه، با توجه به هزینه‌ای که در نظر گرفته‌اید و همچنین مناسب با انتظاراتی که از برگزاری مراسمی ایده‌آل دارید، بهترین خدمات تشریفات ختم و ترحیم را به شما عزیزان ارائه می‌دهد تا در برگزاری مراسم آبرومند در غم عزیزان از دست رفته، یاری‌دهنده شما باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر، از طریق راه‌های ارتباطی، با مجموعه ماه گاردن در تماس باشید.