کیک مراسم

برگزاری بسیاری از جشن‌ها با سرو کیک و شیرینی کامل خواهد شد. به عبارتی بهتر در مجالس شادی به نشانه شیرین کامی، ایجاد حسی زیبا و همچنین جهت پذیرایی از مهمان‌ها، شیرینی و کیک سرو می‌شود. کیکی که در این مراسم سرو می‌شود معمولا با اجرای مراسم‌های خاصی همراه است.

وجود کیک در برخی از مراسم‌ها مثل تولد، جشن عقد و بله برون ضروری می‌باشد؛ اما مراسم‌هایی هم وجود دارند که برگزاری آن جشن بدون کیک مخصوص نیز امکان پذیر است.

پیشنهاد می‌کنیم برای انتخاب راحتتر و برنامه‌ریزی بهتر، سفارش کیک مراسم خود را مجموعه ماه گاردن بسپارید. شما می‌توانید مدل کیک را از میان انواع متنوع کیک تولد، عروسی و نامزدی انتخاب کنید و یا اگر طراحی خاصی مدنظر شما است، آن را با مجموعه درمیان بگذارید.

کیک مراسم تولد

یکی از مراسم‌هایی که وجود کیک در آن ضروری می‌باشد، جشن تولد افراد است؛ در واقع می‌توان گفت هیچ تولدی کامل نمی‌شود مگر با خرید(یا پختن) کیک مراسم آن. در جشن تولد افراد به بهانه یک سال بزرگ‌تر شدن شخص و امید به زندگی شاد او در سال پیش رویش کیک زیبایی را تدارک می‌بینند و روی آن به تعداد سالن‌های عمر فرد، شمع گذاشته می‌گذارند. برش کیک و فوت کردن شمع‌های آن از مراسماتی می‌باشد که در جشن تولد انجام می‌شود.

در سال‌های اخیر سفارش کیک‌های فوندانتی برای کیک تولد، طرفدار بسیار زیادی پیدا کرده است. چرا که با استفاده از خمیر فوندانت هزاران مدل کیک در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف می‌توان درست کرد و هیچ محدودیتی در انتخاب مدل کیک وجود نخواهد داشت. از این رو بسیاری از افراد برای هماهنگ شدن تم تولد و مدل کیک، نوع فوندانتی آن را سفارش می‌دهند. 

کیک مراسم تولد

کیک مراسم عقد

یکی دیگر از مراسم‌هایی که وجود کیک در آن‌ ضروری می‌باشد، جشن عقد می‌باشد. در جشن عقد عروس و داماد به نشانه خوشحالی از شروع زندگی جدیدشان کیک مراسم را با کمک یک دیگر برش زده و مقداری از آن را میل می‌کنند؛ به این ترتیب زندگی مشترشان با شیرین شدن کامشان شروع خواهد شد. برخی از افراد کیک جشن عقد را برای تزیین کردن سفره عقد استفاده کرده و آن را وسط سفره عقد قرار می‌دهند و برخی دیگر نیز جایگاه جداگانه‌ای برای کیک در نظر می‌گیرند.

کیک مراسم عقد

کیک مراسم بله برون

در مراسم بله برون، خانواده داماد هدایای مختلفی را به عروس و خانواده‌اش تقدیم می‌کند. در بین این هدایا شیرینی هم وجود دارد که به نشانه برگزاری یک مجالس شادی و شیرین کام شدن افراد از وصلت عروس و داماد می‌باشد. در سال‌های اخیر شیرینی مجلس بله برون جای خودش را به کیک داده است. بنابراین خانواده داماد، کیک جشن بله برون را خریداری کرده و آن را همراه با دیگر هدایا تقدیم عروس می‌کنند. به این ترتیب رقص چاقو و  برش کیک توسط عروس و داماد در این این مجلس نیز اجرا خواهد شد.

کیک مراسم بله برون

کیک مراسم عروسی

همانطور که در ابتدا اشاره شد، وجود کیک در همه مراسم‌ها ضروری نیست و کاملا دلخواه می‌باشد؛ عروسی یکی از همین مراسم‌ها می‌باشد. در واقع وجود کیک در مراسم عروسی یک آیتم لوکس به حساب می‌آید. چرا که جشن عروسی یک مراسم بزرگ است که تعداد مهمان‌های آن زیاد می‌باشد. به همین دلیل کیک‌ عروسی کیک‌های بسیار بزرگ با وزن بالا هستند که معمولا به شکل چند طبقه‌ای تزیین می‌شوند. به همین دلیل این کیک هزینه بسیار بالایی خواهد داشت و وجود آن در مراسم عروسی ضرورتی نخواهد داشت. در صورت وجود کیک در جشن عروسی، مراسم برش زن کیک توسط عروس و داماد مجددا اجرا خواهد شد.

کیک مراسم عروسی

نکات خرید کیک مراسم

پیش از آن که بخواهید برای مجلس مورد نظرتان کیک مخصوص را سفارش دهید، پیشنهاد می‌کنیم که نکات ذکر شده در ذیل این را حتما مطالعه بفرمایید.

  1. وزن تقریبی کیک را محاسبه نمایید: برای محاسبه وزن کیک ابتدا شما باید تعداد مهمان‌ها را مشخص کنید. مقدار کیک مناسب برای هر شخص با توجه به سن میهمانان متفاوت خواهد بود. همچنین بسته به نوع مدل کیک مراسم، ممکن است وزن فوندانت نیز در وزن کلی کیک تاثیرگذار باشد. پیشنهاد می‌کنیم تعیین اندازه کیک را به دست افراد حرفه‌ای بسپارید تا هم خود و هم میهمانان شما از کیفیت و مقدار کیک راضی باشید.
  2. از سفارش کیک‌هایی با طعم خاص خودداری کنید: توجه داشته باشید که خرید کیک جهت پذیرایی از مهمان‌های جشنتان سفارش داده می‌شود؛ بنابراین لازم است طعم کیک مورد پسند اکثر مهمان‌ها باشد. برای مثال کیک‌هایی با طعم وانیل، شکلات و پرتقال برای مراسم‌های مختلف مناسب‌تر می‌باشد.
  3. در انتخاب فیلینگ کیک دقت کنید: به طول معمول کیک‌هایی که برای مراسم‌های مختلف، به قنادی سفارش داده می‌شود کیک‌های خامه‌ای با فیلینگ مخصوص هستند. در واقع قناد‌ها برای خوشمزه‌تر شدن کیک آن را به صورت لایه‌ای برش زده و بین لایه‌ها را با خامه، مغز و میوه پر(فیلینگ) می‌کنند. فیلینگ موز و شکلات چیپسی بهترین فیلینگی است که می‌توانید برای کیک مراسم سفارش دهید. خیلی از افراد برای فیلینگ کیک گردو را انتخاب می‌کنند که معمولا باب میل ذائقه ما ایرانی‌ها است.
  4. انتخاب مدل و رنگ کیک: هماهنگی طرح و رنگ کیک با فضای جشن صحنه بسیار زیبایی را به ارمغان خواهد آورد. از این رو پیشنهاد می‌شود که برای مراسم‌هایی مثل تولد، طرحی را انتخاب کنید که بیشترین هماهنگی را با تم مهمانی داشته باشد. برای زیبایی بیشتر کیک‌های نامزدی و عقد، می‌توانید رنگ کیک را متناسب با رنگ لباس عروس و داماد انتخاب کنید. به این ترتیب هامونی که بین کیک و فضای جشن به وجود می‌آید، زیبایی جشن را دو برابر خواهد کرد.

سخن آخر

شاید کمتر کسی را بتوان پیدا کرد که به میل کردن کیک خامه‌ای تمایل نداشته باشد. از همین رو کیک خامه‌ای یکی از خوراکی‌های پرطرفدار در هر جشنی به حساب می‌آید. علاوه بر این سرو کیک در مراسم ‌های مختلف با اجرای آداب خاصی همراه خواهد بود که همین موضوع به زیبایی جشن خواهد افزود.  

جشن تولد، عقد کنان، عروسی، فارغ التحصلی، سالگرد ازدواج، سالگرد تاسیس یک شرکت و … مجالسی هستند که برش کیک در آن‌ها بسیار مرسوم است و فضای زیبا‌تری را ایجاد خواهد کرد. اما این نکته را هم باید در نظر داشته باشید که پخت کیک‌های بزرگ برای جشن‌های خاص نیاز به تجربه و مهارت دارد و لازم است که این کار(پخت کیک و تزیین آن) به افراد حرفه‌ای سپرده شود.