مقالات

ساقدوش کیست و چه وظایفی دارد ؟

ساقدوشها چه وظایفی دارند؟

ساقدوش کیست و چه وظایفی دارد؟ تاریخچه حضور ساقدوش در مراسم عروسی به روم باستان باز می‌گردد. در روم باستان قانونی وجود داشت که بر اساس آن شاهدانی باید در مراسم عروسی حضور داشته باشند، دقیقا ده شاهد یعنی پنج زن برای عروس و پنج مرد برای داماد. ساقدوشان در جشن عروسی باید مانند عروس و داماد لباس می‌پوشیدند که این امر به برخی باورها و افسانه‌های قدیمی ارتباط داشت. اولین افسانه راجع به ترس از دزدیده شدن عروس توسط قبایل دیگر بود، وقتی در روز عروسی میان دو قبیله در راه طولانی که عروس باید تا منزل داماد طی می‌کرد قبایل دیگر اقدام به دزدیدن عروس می‌کردند، اگر همراه عروس دخترانی یک شکل و یک لباس به عنوان ساقدوش عروس حضور داشتند این کار برای دزدان مشکل می‌شد.

ساقدوش کیست

باور دیگری نیز وجود داشت مبنی بر اینکه در روز عروسی دخترانی با لباس سفید حضور داشته باشند تا عروس از نحسی در امان بماند، چون با حضور آنان شیطان و مهمانان حسود دیگر قادر به تشخیص و نفوذ به عروس نخواهد بود. این مساله در مورد داماد نیز صدق می‌کرد. در این مقاله در رابطه با اینکه ساقدوش کیست و وظایف ساقدوش داماد و عروس چه چیزهایی است صحبت می‌کنیم. اگر قصد برنامه‌ریزی جشن عروسی خود را دارید با ما همراه باشید تا با ساقدوش عروس و وظایف آن هابیشتر آشنا شوید.

ساقدوش کیست ؟

ساقدوش‌ها معمولا برخی از نزدیک‌ترین دوستان و یا اعضای خانواده عروس و داماد هستند و نقشی که آن‌ها در طول فرآیند برنامه‌ریزی و روز عروسی ایفا می‌کنند بسیار مهم است. آن‌ها در تمام طول مراسم در کنار عروس و داماد حضور دارند و دوشادوش آن‌ها راه می‌روند. نقش اصلی ساقدوش این است که به عنوان خدمتکار افتخاری در انجام وظایف بزرگ برنامه‌ریزی جشن عروسی و در صورت نیاز به عروس کمک کند. البته فهرست وظایف آنها به همین قسمت ختم نمی‌شود، آن‌ها مسئول بسیاری آیتم‌های دیگر نیز هستند که در اجرای عروسی رویایی زوج نقش مهمی دارد. در ادامه این قسمت با ما همراه باشید تا وظایف آنها را بررسی کنیم. بدیهی است که تمام این وظایف اختیاری هستند و هیچ اجباری در انجام آن‌ها وجود ندارد. ساقدوش‌ها وظیفه ندارند که به افتخار عروس و داماد جشن بگیرند یا لباس‌هایی بپوشند که توانایی خرید آن را ندارند. ساقدوش هیچ مسئولیتی جز حضور در مراسم ندارد. به همین دلیل معمولا ساقدوش از میان افراد بسیار صمیمی و نزدیک به عروس و داماد انتخاب می‌شود تا مشکلی در این موارد به وجود نیاید.

ساقدوش کیست

برای دیدن جدیدترین ژست ها مقاله ” ژست عکس عروس و داماد با ساقدوش ” را ببینید.

وظایف ساقدوش عروس و داماد قبل از روز عروسی

–         حمایت عاطفی ساقدوش در طول برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری‌های مهم

–         کمک به برنامه‌ریزی و هماهنگی پرداخت هزینه‌های مختلف عروسی

–         شرکت در تمام رویدادهای قبل از عروسی مثل جشن نامزدی، تمرین رقص و …

–         انجام کارهای ضروری هنگام برنامه‌ریزی عروسی در صورت نیاز

–         ارائه مشاوره و کمک برای ساخت وسایل عروسی مثل گیفت هدیه میهمانان یا کارت عروسی (جهت مطالعه و گرفتن ایده در رابطه با گیفت میهمانان عروسی می‌توانید به مقاله گیفت عروسی و عقد چیست در ماه گاردن مراجعه کنید.)

–         ارائه کمک و مشاوره در خرید لباس عروس و داماد و لوازم جانبی از جمله کفش، جواهرات، زیرپوش، انواع اکسسوری و …

–         هماهنگی ساقدوش عروس و داماد با فروشندگان، مهمانان و …

وظایف ساقدوش عروس و داماد قبل از روز عروسی

وظایف ساقدوش‌ عروس و داماد در روز عروسی

–         کمک ساقدوش عروس و داماد در صبح روز عروسی برای آماده شدن عروس و داماد، مثلا چک کردن موها و فراموش نکردن حلقه‌ها

–         کمک به انجام تزئینات در همه رویدادها، جشن نامزدی، محل پذیرایی مراسم و …

–         حمایت عاطفی از عروس و داماد از ابتدا تا انتهای روز عروسی

–         کمک به خدمتکار اصلی مراسم عروسی

–         پذیرایی از میهمانان کلیدی مثل اعضای خانواده هنگام ورود به پذیرایی

–         ثبت هدایا در مراسم عروسی (تا عروس و داماد بدانند از چه کسی برای چه چیزی تشکر کند.)

–         زودتر رسیدن ساقدوش عروس و داماد به مراسم برای خوشامدگویی به میهمانان و هدایت آن‌ها به میزهایشان

–         حضور در میان میهمانان و تشویق به رقص و تعامل میان آنان

–         سازماندهی هدایای عروسی و نگهداری از آنان در یک مکان امن در طول مراسم

–         تشکر از میهمانان در پایان مراسم

–         حضور ساقدوش عروس و داماد تا پایان مراسم در کنار عروس و داماد و کمک به بسته‌بندی هدایا، جمع‌آوری وسایل مهم و …

ساقدوش‌ افتخاری عروس و داماد

درپاسخ به سوال ساقدوش کیست باید بگوییم بین ساقدوش‌ها یکی از آن‌ها به عنوان ساقدوش یا شاهد افتخاری انتخاب می‌شود که معمولا صمیمی‌ترین دوست یا خواهر و برادر عروس و داماد است. ساقدوش افتخاری معمولا یک فرد بالغ است و می‌تواند متاهل باشد. ساقدوش افتخاری که به عنوان ساقدوش اصلی عروس و داماد انتخاب می‌شود به عنوان مهمان‌دار شخصی عروس و داماد با این هدف عمل می‌کند که تا جایی که ممکن است استرس را از دوش عروس و داماد بردارد و هر کجا لازم است نظر و مشاوره خود را ارائه دهد. همچنین می‌تواند به ساقدوش‌ها در انجام وظایف خود کمک کند یا تذکر دهد. او در روز عروسی باید از غذا خوردن و داشتن انرژی عروس و داماد اطمینان حاصل کند و آنقدر صمیمی است که حتی هنگام توالت رفتن عروس در صورتی که نیاز به کمک داشته باشد حضور می‌یابد.

ساقدوش‌ افتخاری عروس و داماد

مقاله پیشنهادی: عروسی در فضای باز

تعداد ساقدوش‌ها در روز عروسی

در گذشته تعداد ساقدوش‌ها به تعداد میهمانان عروسی بستگی داشت و به ازای هر ۴۰ میهمان یک جفت ساقدوش در نظر می‌گرفتند. اگر بخواهید طبق رسوم عمل کنید باید تعداد ساقدوش‌های زیادی انتخاب کنید اما این نکته را در نظر داشته باشید که در گذشته تعداد میهمانان عروسی به بیش از ۱۰۰ نفر نمی‌رسید. بنابراین این رسم برای امروز و مراسمی با حضور ۴۰۰ نفر میهمان منطقی نیست. شما می‌توانید بسته به نیاز و سلیقه خود تعداد ساقدوش‌ها را انتخاب کنید، برخی تعداد ساقدوش بیشتر را برای زیباتر شدن و شلوغ شدن عکس‌های عروسی بیشتر می‌پسندند. این روزها معمولا بیشتر از سه یا چهار جفت ساقدوش در مراسم عروسی حضور ندارد و این تعداد کافی است.

نوع لباس و نحوه برخورد با ساقدوش‌ها

معمولا انتخاب لباس مناسب و شیک برای ساقدوش‌ اهمیت زیادی دارد چون حضور آن‌ها در طول مراسم جلوه زیبایی به مراسم شما می‌دهد. بنابراین سعی کنید لباس ساقدوش‌ها را با دقت و سلیقه از بین ژورنال‌ها و سایت‌های معتبر انتخاب کنید. لباس ساقدوش ها را می‌توانید با تم و سبک تزئین محل مراسم هماهنگ کنید. در مورد هزینه‌ای که ساقدوش‌ها برای تهیه لباس و کفش و … برای مراسم پرداخت می‌کنند، رسم بر این است که میزبان این هزینه‌ها را به عهده بگیرد. اما در صورتی که بودجه کافی برای این کار نداشته باشید می‌توانید از ساقدوش‌ها بخواهید که با هماهنگی با یکدیگر لباس‌های هم‌رنگ یا یک شکل و هم‌رنگ انتخاب کنند تا در طول مراسم با زیبایی بیشتری جلوه کنند.

سخن پایانی

در پایان بد نیست به این نکته اشاره کنیم که برای انتخاب ساقدوش‌ها به ویژه ساقدوش افتخاری دقت داشته باشید کسانی صلاحیت این کار را دارند که از نزدیک می‌شناسید و به آن‌ها اعتماد کامل دارید. علاوه بر ارتباط عاطفی و اعتماد، در دسترس بودن آن‌ها نیز معیار مهمی است تا در صورت بروز پیش‌آمدهای ضروری بتوانید روی کمک آن‌ها به راحتی حساب باز کنید. در این مقاله در رابطه با اینکه ساقدوش کیست، چه وظایفی دارد و تاریخچه حضور ساقدوش در مراسم عروسی به چه زمانی و کجا باز می‌گردد مفصل صحبت کردیم. اگر برای هرگونه مشاوره در رابطه با تشریفات و برنامه‌ریزی مراسم عروسی خود به کمک نیاز داشتید می‌توانید با مجموعه ما ارتباط برقرار کنید تا در سریع‌ترین زمان با شما تماس بگیریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *