مقالات

چک لیست خرید بله برون ۲۰۲۳

چک لیست بله برون

برخی از اتفاقات در طول زندگی افراد مختلف ممکن است فقط یک بار به وجود بیایند و دیگر هرگز تکرار نشوند. مراسم بله برون هم، یکی از اتفاقاتی است که شاید فقط یک بار در زندگی هر فردی رخ بدهد و بنابراین بسیاری از افراد در تلاش هستند تا این مراسم را به بهترین شکل ممکن برگزار کنند. بنابراین لیست خرید بله برون باید آماده باشد تا شما بتوانید با برنامه‌ ریزی دقیق و منظم، به کارهای مراسم خود برسید.

بله برون چیست؟

قبل از این که بخواهیم لیست خرید بله برون را به شما عزیزان ارائه دهیم، می‌خواهیم تعریفی از این مراسم داشته باشیم. در پاسخ به این سوال که بله برون چیست، باید بگوییم که این مراسم، یکی از مراسم‌های مهم است که بعد از آشنایی دو خانواده و همینطور جلسات خواستگاری انجام می‌شود. در شب بله برون خانواده عروس و داماد همراه با بزرگترها در خانه عروس دور هم جمع می‌شوند و در مورد مسائل مختلفی همچون شیر بها، تاریخ عروسی، مهریه و غیره صحبت می‌کنند. لازم به ذکر است که صحبت در مورد این گونه برنامه‌ها در جلسات خواستگاری هم انجام می‌شود، ولی امروزه خانواده‌ها این مراسم را بیشتر برای آشنایی و همینطور حفظ احترام بزرگترهای فامیل انجام می‌دهند. مسلماً مراسم بله برون هم، باید با یک برنامه منظم پیش برود و از مهمان‌ها پذیرایی شود که در ادامه در این مورد صحبت خواهیم کرد.

همچنین بخوانید: وظایف خانواده داماد در بله برون/ آداب و رسومی که باید بدانید!

لیست خرید لوازم بله برون

لیست خرید لوازم بله برون

همانطور که می‌دانید، برگزاری مراسم بله برون احتیاج به یک سری لوازم دارد و قبل از برگزاری این مراسم، باید لیست خرید لوازم بله برون آماده شود. لازم به ذکر است که برای برگزاری این مراسم، خانواده عروس و داماد وظایفی را بر عهده دارند و باید گفت که تدارک برای پذیرایی و جشن، به عهده خانواده عروس است و همینطور خرید وسایل و تزیین آن‌ها هم، بر عهده خانواده داماد است. لیست لوازم بله برون به شرح زیر است:

 • یک جلد کلام الله مجید
 • چند عدد شاخه نبات
 • یک کله قند به همراه قند شکن
 • جای حلقه
 • شمع
 • دفتر بله برون
 • چاقوی مخصوص برای برش کیک
 • آینه و شمعدان در صورت تمایل

شما عزیزان می‌توانید این وسایل را از مغازه‌هایی که مخصوص تشریفات بله برون و عقد هستند، خریداری نمایید. از جمله مزیت‌هایی که خرید این وسایل از این مغازه‌ها دارد، این است که خود مغازه‌ها کار تزیین وسایل بله برون را انجام می‌دهند و شما می‌توانید این وسایل راه با زیباترین تزیینات خریداری کنید. اگر تمایل داشته باشید، می‌توانید همزمان با خرید وسایل بله برون، وسایل عقد را هم خریداری کنید.

لیست خرید بله برون برای عروس

لیست دیگری که باید برای این مراسم تهیه شود، لیست خرید بله برون برای عروس است. از جمله وظایفی که خانواده داماد در شب بله برون بر عهده دارند، این است که برای عروس خود هدایای زیبا خریداری کنند. خرید این هدایا توسط خانواده داماد، به این معنی است که آن‌ها عروس خود را دوست دارند و او را به عنوان یک عضو جدید از خانواده خود پذیرفته‌اند. در این قسمت یک لیست کلی از هدایایی که خانواده داماد برای خانواده عروس می‌خرند را ارائه می‌دهیم و شما می‌توانید مطابق با رسم و رسومات و منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنید، این هدایا را تهیه کنید.

همینطور بخوانید: چک لیست برنامه ریزی مراسم عقد

لیست خرید بله برون برای عروس

لیست هدایای بله برون که خانواده داماد برای عروس خریداری می‌کنند‌، عبارتند از:

 • حلقه نشان

حلقه نشان یکی از هدایایی است که خانواده داماد برای عروس تهیه می‌کنند و باید بگوییم که این حلقه، جزء اصلی‌ترین هدایایی است که باید برای مراسم بله برون تهیه شود. در واقع دادن حلقه نشان به عروس، به معنای تعهدی است که بین عروس و داماد وجود دارد.

 • پارچه خلعتی

یکی دیگر از هدایایی که خانواده داماد باید برای عروس خریداری کنند، یک قواره پارچه است که این رسم ممکن است امروزه کمی تغییر کرده باشد. برخی از افراد ترجیح می‌دهند به جای یک قواره پارچه، یک پیراهن دوخته شده آماده را برای عروس خود خریداری کنند. شما عزیزان برای اطمینان بیشتر، می‌توانید نظر عروس را در این باره بپرسید.

 • چادر عروس

خانواده داماد وظیفه دارند که برای عروس خود یک چادر زیبا و سفید خریداری کنند و معمولاً رسم بر این است که مادر چادر را روی سر عروس خود بیندازد. همینطور در برخی از شهرها هم، رسم است که چادر عروس توسط مادر داماد برش بخورد.

 • کیف و کفش

مراسم بله برون در هر فصلی که برگزار شود، خانواده داماد باید متناسب با همان فصل برای عروس، کیف و کفش خریداری کنند. به عنوان مثال برای خرید کفش، اگر در فصل زمستان باشد، می‌توانند برای عروس بوت تهیه کنند و در تابستان هم کفش مخصوص همان فصل را بخرند.

 • سبد گل

برای مراسم بله برون هم مانند مراسم خواستگاری، رسم است که خانواده داماد برای عروس گل بخرند. تزیین گل و نوع آن، با توجه به سلیقه افراد تعیین می‌شود و برخی از افراد می‌توانند از سبد برای دسته گل استفاده کنند، برخی‌ها از باکس و غیره. لازم به ذکر است که معمولاً دسته گلی که برای بله برون خریداری می‌شود، از دسته گل خواستگاری شکیل‌تر و بزرگ‌تر است.

 • کیک

برای شیرین کامی میزبانان و مهمان‌ها، کیک بله برون هم خریداری می‌شود و برخی از افراد به علاوه کیک، شیرینی هم تهیه می‌کنند تا نشان دهنده خرسندی از وصلت عروس و داماد باشد.

لیست خرید بله برون برای داماد

معمولا یکی دیگر از کارهایی که می‌تواند در مراسم بله برون انجام شود‌، خرید هدیه برای داماد از طرف خانواده عروس است. لیست خرید بله برون برای داماد هم، می‌تواند توسط خانواده عروس تهیه شود تا هنگام خرید، موردی را از قلم نیندازند. معمولاً در بیشتر مراسم‌های بله برون، صحبت از این موضوع است که برای عروس چه هدایایی بخرند. ولی ما در این جا می‌خواهیم از هدایایی صحبت کنیم که خانواده عروس برای داماد می‌خرند. معمولا هدیه‌ای که خانواده عروس برای داماد خود خریداری می‌کنند، باید از هدیه عروسی و همینطور نامزدی متفاوت باشد. به عنوان مثال، خرید یک دست کت و شلوار شیک برای داماد، می‌تواند هدیه خوبی به نظر برسد.

همچنین بخوانید: ترتیب مراسم عقد چگونه است؟ / برنامه ریزی مراحل عقد محضری

تشریفات عروسی

امروزه تغییراتی در نوع هدیه‌ای که خانواده عروس به داماد می‌دهند، به وجود آمده است. مثلاً برخی از خانواده‌ها به جای کت و شلوار، به داماد خود ساعت مچی، حلقه نامزدی و غیره هدیه می‌دهند. ممکن است یکی از دلایل نخریدن کت شلوار توسط خانواده عروس، این باشد که آن‌ها نمی‌دانند سایز داماد دقیقاً چیست و یا ممکن است با خود فکر کنند که شاید داماد رنگ و مدل کت و شلوار خود را نپسندد. به همین دلیل ترجیح می‌دهند تا هدایای دیگری را جایگزین این هدیه کنند.

سبد بله برون

زمانی که هدایای مختلفی توسط خانواده داماد برای عروس خریداری می‌شود، نوبت به این می‌رسد که این هدایا داخل چه چیزی قرار داده شوند. معمولاً در زمان‌های گذشته، وسایل بله برون را در سینی‌های بزرگ می‌گذاشتند و آن‌ها را با تور تزیین می‌کردند. اما امروزه خانواده داماد برای بردن هدایای بله برون به خانه پدر عروس، بیشتر از جعبه‌ها و باکس‌های مخصوص هدایا استفاده می‌کنند. مسلماً سبدهای بله برون که در بازار موجود هستند، دارای تنوع زیادی‌اند و شما با توجه به سلیقه‌ای که دارید، می‌توانید بهترین سبدها را انتخاب کنید.

بهتر است که سبدهای بله برون تزیین شوند و شما می‌توانید از گل‌های طبیعی، مجسمه یا مروارید برای تزیین سبدها استفاده کنید. اگر وقت لازم و همینطور مهارت کافی را برای تزیین سبدهای بله برون ندارید، می‌توانید انجام این کار را به یک گل فروش بسپارید. همینطور می‌توانید با مراجعه به سایت‌های مختلف اینترنتی، مدل‌های مختلفی از تزییناتی که برای سبدهای بله برون انجام می‌شوند را مشاهده کنید و از آن‌ها ایده بگیرید.

خرید لیست کامل خرید بله برون

زمانی که لیست خرید بله برون آماده می‌شود، ممکن است که خانواده داماد بپرسند که از کجا باید این لیست را به طور کامل خریداری کنیم. در این مورد باید بگوییم که شما عزیزان می‌توانید خرید خود را به صورت حضوری یا اینترنتی انجام دهید. امروزه با وجود پلتفرم‌های مختلف مانند پیج‌های فروشگاهی اینترنتی، اینستاگرام و غیره، خرید برای مشتریان کار راحت‌تری شده است. شما می‌توانید به سایت‌های مختلف اینترنتی هم سر بزنید و هدایای مورد نظر خود را با مشاهده قیمت آن‌ها انتخاب و در نهایت خریداری کنید. اگر تمایل به خرید حضوری هم دارید، می‌توانید مراکز فروش مختلف ست‌های بله برون را شناسایی کنید و در نهایت به آن جا مراجعه نمایید.

جمع بندی

تهیه کردن لیست خرید بله برون، یکی از اقداماتی است که باید قبل از برگزاری این مراسم، توسط خانواده عروس و داماد انجام شود. همانطور که گفتیم، تهیه کردن وسایل بله برون، معمولاً بر عهده خانواده داماد است و خانواده عروس هم، می‌توانند هدیه‌ای را برای داماد در نظر بگیرند. خرید هدیه توسط خانواده عروس برای داماد، می‌تواند با توجه به عرف و سلیقه آن‌ها باشد. سعی کنید زمانی که می‌خواهید هدایایی بله برون را خریداری کنید، زیاد به دنبال هدایای گران قیمت و تجمل گرایی نباشید. این که عروس و داماد در کنار یکدیگر با خوشبختی زندگی کنند، دارای اهمیت بیشتری است و باید بدانید که خرید هدایای گران قیمت و خرج کردن‌های اضافی، ضامن خوشبختی آن‌ها نیست. برای خرید هدیه هم، می‌توانید مراکز فروش‌ مختلف را در نظر بگیرید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *