مقالات

وظایف خانواده داماد در بله برون/ آداب و رسومی که باید بدانید!

وظایف خانواده داماد در بله برون

بله برون یکی از مراسم‌هایی است که بعد از اتمام مراسم خواستگاری توسط خانواده عروس برگزار می‌شود و این مراسم جدی‌تر از مراسم خواستگاری است. این مراسم نسبت به مراسم عروسی، خصوصی‌تر است و مهمان‌های کمتری در آن دعوت می‌شوند. حالا ما می‌خواهیم این موضوع را روشن کنیم که وظایف خانواده داماد در بله برون چه چیزهایی هستند.

هدایای خانواده داماد در بله برون

یکی از وظایف خانواده داماد در بله برون، این است که هدایای مختلفی را به عروس بدهند. معمولاً هدایایی که خانواده داماد در شب بله برون تهیه می‌کنند، روی سینی‌ها و طبق‌هایی به صورت تزیین شده هستند و به مراسم آورده می‌شوند. از جمله هدیه‌هایی که خانواده داماد در بله برون به عروس می‌دهند، یک انگشتر یا یک گردنبند است که به عنوان یک نشان هستند. لازم به ذکر است که خرید گل، میوه و شیرینی هم، جزء وظایفی است که خانواده داماد بر عهده دارند. علاوه بر این موارد، خانواده داماد یک روسری یا پارچه یا قواره چادر هم، به عروس هدیه می‌دهند.

در این رابطه بخوانید: وظایف خانواده داماد در عقد محضری

برخی از خانواده‌ها رسم دارند که یک کله قند را هم به عنوان هدیه در مراسم بله برون با خود ببرند. کله قند را هم، می‌توان به شیوه‌های مختلفی تزیین کرد و معمولاً در مراسم بله برون این کله قند می‌تواند توسط دایی یا برادر عروس شکسته شود. ‌علاوه بر مواردی که در بالا ذکر کردیم که به عنوان هدایای اصلی در بله برون به حساب می‌آیند، بسیاری از خانواده‌ها برای عروس هدایای دیگری مانند مانتو، کیف و کفش، مقداری لوازم آرایش و غیره هم هدیه می‌برند. توجه داشته باشید که این هدایا جزء رسوم اصلی به حساب نمی‌آیند.

وظایف خانواده داماد در شب بله برون

همانطور که می‌دانید، خانواده داماد در مراسم خواستگاری، یک دسته گل زیبا برای عروس خانم هدیه می‌برند و در شب بله برون هم، شیک بودن و زیبا بودن دسته گل دارای اهمیت زیادی است. بنابراین بسیاری از خانواده‌ها برای عروس خود، یک سبد گل زیبا سفارش می‌دهند. یکی دیگر از وظایفی که خانواده داماد در شب بله برون دارند، این است که می‌توانند یک دفتر بله برون از بسیاری از مراکز خرید تهیه کنند و در این دفتر موارد مختلفی را یادداشت کنند.

وظایف خانواده داماد در شب بله برون

به عنوان مثال مقدار مهریه و شیر بها، توافقاتی که بین خانواده عروس و داماد شده است، تاریخ عقد و عروسی و غیره، جزء مواردی هستند که می‌توانند در دفتر بله برون نوشته شوند. مسلماً تعیین مهریه یکی از مسائل مهمی است که در شب بله ورود باید درباره آن بحث شود. معمولاً یکی از وظایفی که مادر داماد در شب بله برون دارد این است که انگشتر نشان را در درس عروس کند و همینطور چادر را هم روی سر او بیندازد.‌

نکاتی که باید در مراسم بله برون رعایت شوند

ما در قسمت‌های بالاتر وظایف خانواده داماد در بله برون را عنوان کردیم و در این قسمت قصد داریم نکاتی که باید در بله برون رعایت شوند را عنوان کنیم. معمولا مراسم بله برون یک مراسم رسمی است و مانند مراسم ازدواج هم‌ دنگ و فنگ‌های خود را دارد. خانواده عروس و داماد و همینطور خود عروس و داماد، می‌توانند با رعایت کردن یک سری نکات، مراسم خود را به بهترین شکل برگزار کنند.

همینطور بخوانید: آداب و رسوم زیر لفظی سر عقد/ شعر زیر لفظی مراسم عقد

 • خرید گل و شیرینی در مراسم بله برون توسط خانواده داماد، جزء نکاتی است که باید به آن توجه کنند و همینطور برخی از خانواده‌ها یک انگشتر را هم به عنوان نشان می‌آورند.
 • از قبل خود را برای صحبت کردن در مورد مسائل مهم همچون شغل داماد، تعیین مهریه و شیر بها، وضعیت مسکن عروس و داماد، تاریخ برگزاری مراسم عقد و عروسی و غیره آماده کنید.
 • توجه داشته باشید که قبل از برگزاری مراسم بله برون، حرف خود را با بزرگترهایتان یکی کنید، زیرا درست نیست که حرف شما با حرف خانواده‌هایتان متفاوت باشد.
 • در مورد تمام مسائلی که مربوط به مراسم عقد و عروسی است، صحبت کنید. به عنوان مثال یک تاریخ مشخص را برای برگزاری مراسم عقد و عروسی در نظر بگیرید و همینطور مناسبت‌های دینی و مراسم‌های عزا را هم در نظر داشته باشید. از طرفی دیگر صحبت کردن در مورد مسائلی همچون مکان برگزاری مراسم، این که چه کسانی می‌خواهند دعوت باشند، وظایفی که خانواده داماد و عروس بر عهده دارند و همینطور نحوه پذیرایی و غیره، دارای اهمیت است. در کل در مورد تمام جزئیات کار صحبت کنید تا بعداً به مشکل نخورید و موردی را فراموش نکنید.
 • اگر خانواده طرف مقابلتان از شما سوال‌هایی را پرسیدند، با قاطعیت و صداقت به آن‌ها پاسخ دهید و اگر واقعاً نمی‌توانید یک کار را انجام دهید، حتماً به آن‌ها بگویید.
 • حتماً به عندالمطالبه بودن مهریه فکر کنید و گول این حرف را که مهریه را کی داده و کی گرفته را نخورید. حتماً در مورد سکه‌ها صحبت کنید تا به توافق برسید و سعی کنید مهریه خود را بر اساس توان مالی خانواده داماد تعیین کنید. هنگامی که تعداد سکه‌ها را مشخص کردید، حتماً قیمت آن‌ها را هم در ذهن خود محاسبه نمایید.
 • همانطور که می‌دانید، معمولاً تمام قول و قرارها و صحبت‌هایی که در مراسم بله برون انجام می‌شوند، شفاهی هستند و بهتر است که در مراسم عقد آن‌ها را رسمی و جدی کنید. این کار به این خاطر است که اگر فردا روزی هر شخصی زیر قولش زد، بتوانید کاری انجام دهید، زیرا اگر صحبت‌ها رسمی نشده باشند، فقط می‌توانید از طرف مقابل شاکی باشید.
 • مسلماً تعداد مهمان‌هایی که در مراسم بله برون حضور دارند، از مراسم خواستگاری بیشتر است و لازم نیست که این مراسم را خیلی مفصل برگزار کنید.
 • همانطور که می‌دانید، رسم و رسومات مواردی هستند که گاهی اوقات دست و پاگیرند، ولی به سادگی هم نمی‌توان از کنار آن‌ها گذشت. هر خانواده‌ای ممکن است عقايد و نظرات متفاوتی داشته باشد. به عنوان مثال برخی از خانواده‌ها تمایل دارند که دوران نامزدی طولانی‌تر باشد و برخی از آن‌ها هم تمایل دارند که مراسم عقد و عروسی بلافاصله بعد از مراسم بله برون برگزار شود. بنابراین سعی کنید که نظر طرف مقابلتان را در مورد رسم و رسومات و عقایدی که به آن‌ها پایبند است، بپرسید.
 • یکی دیگر از نکات مهمی که باید برای برگزاری مراسم بله برون به آن توجه داشته باشید، این است که بچه‌ها را داخل این مراسم نیاورید. مراسم با حضور بچه‌ها دست و پاگیر می‌شود و ممکن است نظم مراسم را به هم بزنند. بنابراین بهتر است که بچه‌ها را در مراسم عروسی دعوت کنید.
 • یکی از موارد مهمی که برای مراسم بله برون وجود دارد، میکاپ عروس و لباس او است. پیشنهاد می‌کنیم که عروس خانم از میکاپ‌های ساده و ملیح استفاده کند و به هیچ عنوان به دنبال میکاپ‌های غلیظ نرود. مطمئن باشید که یک میکاپ ساده و در عین حال شیک، می‌تواند ظاهر شما را جذاب‌تر نشان دهد و به طور کلی بی‌نظیر باشد. از طرفی دیگر انتخاب یک لباس مناسب برای این مراسم هم، دارای اهمیت است و انتخاب یک بلوز و دامن یا یک پیراهن، می‌تواند گزینه مناسبی باشد. توصیه می‌کنیم که رنگ لباس خود را با رنگ لباس داماد ست کنید تا بتوانید عکس‌های زیباتری بگیرید. توجه داشته باشید که برای مراسم بله برون، به سمت لباس‌های تیره نروید.

پذیرایی از مهمان‌ها در بله برون

همانطور که اشاره کردیم، وظایف خانواده داماد در مراسم بله برون، این است که هدایایی را برای عروس بیاورند و همینطور میوه و شیرینی هم تهیه کنند. اما باید بگوییم که پذیرایی کردن از مهمان‌ها و همینطور میزبان بودن، به عهده خانواده عروس است. البته در برخی از نقاط کشور ممکن است خانواده داماد این وظیفه را به عهده داشته باشند. خانواده عروس می‌توانند با آوردن میوه، شیرینی، چای، بستنی و غیره، از مهمان‌های خود پذیرایی کنند. در نظر گرفتن شام برای مراسم بله برون توسط خانواده عروس هم، یکی از اقداماتی است که در این مراسم انجام می‌شود.

پذیرایی از مهمان‌ها در بله برون

یکی از نکاتی که در این قسمت باید عنوان کنیم این است که پذیری از مهمان‌ها کاملاً به وضع مالی خانواده عروس بستگی دارد و اگر وضع مالی خانواده عروس در حد خوبی نیست حتماً لازم نیست که این پذیرایی را به صورت مفصل انجام دهند. از طرف دیگر در نظر گرفتن شام برای مهمان‌ها هم چیز واجبی نیست و خانواده عروس از طریق مشورت با خانواده داماد می‌توانند این مورد را حذف کنند. برخی از خانواده‌ها برای مراسم بله برون، کیک هم تهیه می‌کنند و می‌توانند این کیک را به اندازه مهمان‌ها سفارش دهند.

همچنین بخوانید: متن کامل خطبه عقد دائم با ترجمه + مستحبات

سخن پایانی

یکی از مراسم‌های مهمی که قبل از مراسم عقد و عروسی برگزار می‌شود، مراسم بله برون است که گاهی اوقات این مراسم می‌تواند سرنوشت ساز باشد. صحبت کردن در مورد مسائل مهم و توافق‌هایی که بین خانواده عروس و داماد می‌شود، در این مراسم دارای اهمیت زیادی است. وظایف خانواده داماد در بله برون دارای موارد مختلفی است و آن‌ها باید به نحو احسن، وظایف خود را انجام دهند. نقش داماد در وظایف بله برون هم پررنگ است و داماد باید به همراه خانواده خود، هدایای مناسبی را برای عروس خریداری کند. خانواده‌ها باید در این مراسم مقدار مهریه را هم تعیین کنند و به توافق برسند تا بعدها دچار مشکل نشوند و همگی روی قول‌های خود بمانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *