مقالات

آشنایی با آداب و رسوم مراسم عقد ایرانی

آشنایی با آداب و رسوم مراسم عقد ایرانی

مراسم عقد ایرانی، از جمله مجالسی است که بر طبق رسم و رسومات داخل کشور برگزار می‌شود و آشنایی با آداب و رسوم مراسم عقد ایرانی، دارای اهمیت است. معمولاً خانواده عروس مراسم عقد را برگزار می‌کنند و هزینه آن را هم بر عهده می‌گیرند. در برخی از نقاط کشور ممکن است برگزاری این مراسم به شیوه متفاوتی انجام شود که ما در ادامه مطلب قصد داریم شما را با آداب و رسوم مراسم عقد ایرانی آشنا کنیم.

آداب و رسوم عقد ایرانی

آداب و رسوم مراسم عقد ایرانی

در مورد آشنایی با آداب و رسوم مراسم عقد ایرانی باید گفت که در برخی از مناطق کشور، خانواده عروس و داماد هر کدام برای فامیل‌های خود، یک مراسم جداگانه را برگزار می‌کنند. در بعضی از مناطق دیگر هم، خانواده عروس مکان برگزاری مراسم عقد را مشخص می‌کنند و هزینه شام و پذیرایی را خانواده داماد می‌پردازند. در هر صورت این رسم و رسومات ممکن است با توجه به اقوام مختلفی که داخل کشور ساکن هستند، متفاوت باشد. در ادامه به موارد دیگری که در مراسم عقد ایرانی دارای اهمیت هستند، خواهیم پرداخت.

همینطور بخوانید: متن کامل خطبه عقد دائم با ترجمه + مستحبات

یکی از موارد مهمی که جزء آداب و رسوم مراسم عقد ایرانی به حساب می‌آید، چیدن سفره عقد ایرانی در این مراسم است. معمولاً سفره عقد روی زمین چیده می‌شود و عروس و داماد هم باید در پایین سفره عقد و روی صندلی بنشینند. مراسم عقد عموما در خانه پدر عروس برگزار می‌شود و زمانی که مهمان‌ها وارد مکان برگزاری مراسم می‌شوند، عروس و داماد هم حضور پیدا می‌کنند. خانواده‌ها برای چیدن سفره عقد، از یک پارچه سفید استفاده می‌کنند و روی آن هم ترمه می‌گذارند تا بتوانند وسایل مختلفی را روی آن بچینند. معمولاً ترمه‌ای که برای مراسم عقد استفاده می‌شود، از نسل‌های قدیم است. در نهایت عروس و داماد باید کنار یکدیگر بنشینند و به خطبه عقد خود گوش دهند‌‌.

اجزای مختلف سفره عقد

یکی دیگر از آداب و رسومی که مربوط به برگزاری مراسم عقد است، اجزای مختلفی هستند که روی سفره عقد قرار می‌گیرند و سفره را مزین می‌کنند. یکی از وسایل مهمی که حتماً باید در سفره عقد وجود داشته باشد، آینه و شمعدان است. آینه و شمعدان باید در بالای سفره عقد و روبروی عروس و داماد قرار بگیرند تا عروس و داماد بتوانند به خوبی یکدیگر را ببینند. زمانی که عروس و داماد در آینه به یکدیگر نگاه می‌کنند، نشان دهنده این است که دل‌هایشان نسبت به یکدیگر صاف و زلال است. همینطور دو عدد شمعدان هم کنار آینه سفره عقد قرار می‌گیرند که روشن هستند و روشن بودن شمع‌های داخل شمعدان، نشان دهنده گرمی است که در پیوند عروس و داماد وجود دارد.

یکی دیگر از اجزایی که حضور آن در سفره اهمیت دارد، قرآن مجید است که قرآن مجید باید همراه با جانماز داخل سفره باشد. قرآن کلام خدا است و وجود قرآن مجید در سفره عقد، نشان دهنده تایید وصلت از طرف خداوند است. از طرفی دیگر جانماز هم، نشان دهنده پایبندی عروس و داماد به اصول دین است. در سفره عقد نبات هم وجود دارد که به معنی شیرین بودن دوران زندگی است که معمولاً از نبات‌های درجه یک و زعفرانی برای سفره عقد استفاده می‌کنند. گاهی اوقات برای تزیین نبات، از روبان‌های زیبا هم استفاده می‌کنند.

یکی دیگر از تزیینات جالبی که برای سفره عقد انجام می‌شود، تزیین آن با نان، پنیر و سبزی است. همانطور که می‌دانید، نان نشان دهنده روزی در زندگی است و سبزی هم نماد سلامتی و سرسبزی است. پنیر را هم به این خاطر به نان اضافه می‌کنند که نماد افزایش روزی باشد‌. نان، پنیر و سبزی هم، می‌توانند با روش‌های مختلفی تزیین شوند و جلوه زیباتری به سفره عقد بدهند. یکی از رسم‌های جالب دیگری که برای مراسم عقد وجود دارد، این است که عروس و داماد در دهان یکدیگر عسل بگذارند. عسل گذاشتن عروس و داماد در دهان هم، به این معنی است که آن‌ها در زندگی خود دلیل شیرین کامی یکدیگر باشند. تمامی این موارد، نمادهای سفره عقد هستند.

معمولاً در سفره عقد، می‌توان تخم مرغ هم قرار داد و تخم مرغ هم، نشان دهنده تولید نسل است. این که چه تعداد تخم مرغ در سفره عقد وجود داشته باشد، بستگی به سلیقه دو طرف دارد و تخم مرغ‌ها هم می‌توانند تزیینات زیبایی داشته باشند. درخت گردو نشان دهنده بقای عمر است و بسیاری از افراد از گردو هم در سفره عقد استفاده می‌کنند که نشان دهنده بقای عمر عروس و داماد است. برخی از افراد تمایل دارند که در سفره عقد خود، از سکه هم استفاده کنند که این مورد هم، می‌تواند نشان دهنده رزق و روزی زندگی آن‌ها باشد. موارد دیگری از جمله سیب سرخ، بادام، گل و غیره هم، جزء اجزای سفره عقد به حساب می‌آیند.

تشریفات جشن عقد

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند جزو آداب و رسوب مراسم عقد ایرانی محسوب شود تشریفات جشن عقد است. اگر جز آن دسته از افرادی هستید که تمایل به برگزاری یک جشن عقد باشکوه و مفصل دارید بهتر است که کار خود را به یک مجموعه با تجربه که در زمینه تشریفات عقد و عروسی فعالیت می‌کند. تشریفات جشن عقد، شامل پذیرایی، عکاسی، فیلمبرداری، برگزاری موسیقی زنده و غیره هستند. از دیگر تشریفاتی که می‌توانید برای مراسم عقد خود استفاده کنید، شامل:

همینطور بخوانید: ترتیب مراسم عقد چگونه است؟ / برنامه ریزی مراحل عقد محضری

تشریفات جشن عقد

  • طراحی سفره عقد
  • گل آرایی مراسم و سفره عقد
  • اجرای موسیقی زنده
  • لباس عقد
  • فیلمبرداری و عکاسی
  • پذیرایی عصرانه یا شام

زیر لفظی سر عقد

یکی از رسم و رسوماتی که در بسیاری از مراسم‌های عقد انجام می‌شود، دادن زیر لفظ سر عقد به عروس است. لازم به ذکر است که تمام افراد رسم زیر لفظی را به جا نمی‌آورند و برخی از آن‌ها، این رسم را نادیده می‌گیرند. زیر لفظی هدیه‌ای است که داماد و خانواده او برای بله گرفتن از عروس سر عقد به او می‌دهند. هدایای مختلفی می‌توانند به عنوان زیر لفظی به عروس خانم داده شوند، مانند سکه، گردنبند، دستبند و انگشتر. لازم به ذکر است که هدایای دیگری مانند شال، لباس و غیره، برای زیر لفظی گزینه مناسبی نیستند. زیر لفظی پس از خواندن خطبه عقد برای بار سوم، به عروس خانم داده می‌شود.

در این رابطه بخوانید: آداب و رسوم زیر لفظی سر عقد/ شعر زیر لفظی مراسم عقد

جالب ترین آداب و رسوم ازدواج در شهرهای مختلف ایران

همانطور که می‌دانید، کشور ما ایران، دارای قومیت‌های مختلفی است که هر کدام از این قومیت‌ها، مراسم ازدواج را به روش مخصوص خود برگزار می‌کنند که هر کدام هم جذابیت خاص خود را دارند. هر یک از آداب و رسوم ازدواج در شهرهای مختلف ایران، برای بسیاری از افراد جالب است و ممکن است از سراسر نقاط کشور به شهرهای مختلف بروند تا مراسم ازدواج شهرها را تماشا کنند. به عنوان مثال یکی از آداب و رسومی که برای مراسم ازدواج در کشور ما وجود دارد، جشن رنگ‌ها در کردستان است. کردستان دارای آداب و رسوم‌های مختلفی است که یکی از شیرین‌ترین آداب و رسوم‌های آن، مربوط به ازدواج است.

معمولا در مراسم ازدواجی که توسط عشایر برگزار می‌شود، لباس‌های رنگی زنان به چشم می‌خورد که نشان از شادی و خوشحالی مردم آن‌ جا است. یکی دیگر از قومیت‌هایی که در ایران وجود دارد، قومیت لر هستند که در این قومیت زنان فامیل برای پسر زن انتخاب می‌کنند و چندین بار هم به خانه دختر رفت و آمد می‌کنند تا برخورد او را با مهمان‌ها و همینطور خانواده‌اش بسنجند. در مرحله بعدی، ریش سفیدها به خانه دختر می‌آیند و پس از آن خانواده عروس هم شرط و شروط‌های خود را برای قبول ازدواج به خانواده داماد می‌گویند. در نهایت بعد از چند روز، خانواده داماد رضایت خود را به خانواده عروس اعلام می‌کنند. ازدواج در قوم بختیاری هم، به شکلی است که پسرها از خود بختیاری‌ها زن می‌گیرند و معمولاً خیلی کم پیش می‌آید که بختیاری‌ها با یک زن غیر بختیاری ازدواج کنند.

هزینه مراسم عقد با کیست؟

یکی از سوال‌هایی که ممکن است برای برخی از افراد پیش بیاید، این است که هزینه مراسم عقد با کیست؟ پاسخ ثابتی برای سوال وجود ندارد که مثلاً بگوییم هزینه مراسم عقد فقط با خانواده عروس یا فقط با خانواده داماد است. همانطور که گفتیم، ایران قومیت‌های مختلفی دارد که آن‌ها هم رسم و رسومات مخصوص خود را دارند. بنابراین هزینه مراسم عقد هم، در هر جایی از کشور مطابق با آداب و رسوم همان منطقه است. شایان ذکر است که پرداخت هزینه مراسم، بستگی به وضع مالی خانواده‌ها هم دارد و به طور کلی خانواده عروس و داماد، باید در این زمینه به توافق برسند تا بعداً به مشکل نخورند.

جمع بندی

در این محتوا در مورد آشنایی با آداب و رسوم مراسم عقد ایرانی، مطالبی را ارائه دادیم و عنوان کردیم که چه وسایلی باید در سفره عقد قرار داده شوند. یکی از قسمت‌های مهمی که در هر مراسمی وجود دارد، تشریفات آن است و توصیه می‌کنیم زیاد از تجملات برای مراسم خود استفاده نکنید تا بتوانید هزینه کمتری را بابت برگزاری مراسم پرداخت نمایید. بنابراین اگر با سوال چگونه مراسم عقد بگیریم روبرو هستید، باید بگوییم که شما عزیزان می‌توانید با توجه به آداب و رسوم منطقه خود و با در نظر گرفتن وضع مالی که دارید؟ یک مراسم خوب برگزار کنید. همینطور اشاره کردیم که بله گفتن عروس سر سفره عقد، با دادن زیر لفظی که باید یک هدیه مناسب باشد، انجام می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *