دسته‌بندی نشده

آداب و رسوم زیر لفظی سر عقد/ شعر زیر لفظی مراسم عقد

آداب و رسوم زیر لفظی سر عقد/ شعر زیر لفظی مراسم عقد

یکی از آداب و رسوم جذابی که ما ایرانی‌ها در مراسم عقد از آن استفاده می‌کنیم، دادن زیر لفظی سر عقد است. معمولا زمانی که عروس می‌خواهد به داماد جواب بله را بدهد، زیر لفظی می‌گیرد. اما این سوال پیش میاد که زیر لفظی باید چه نوع هدیه‌ای باشد؟ یا زمان مناسب برای دادن زیر لفظی چه موقعی است؟ اگر می‌خواهید آشنایی بیشتری با آداب و رسوم زیر لفظی پیدا کنید، توصیه می‌کنیم که به طور کامل این محتوا را مطالعه کنید.

تعریف زیر لفظی سر عقد

همانطور که می‌دانید، دادن زیر لفظی سر عقد، یکی از رسوماتی است که بین ایرانیان رواج دارد و بسیاری از افراد از این رسم استفاده می‌کنند. معمولا زیر لفظی دادن به عروس، زمانی است که خطبه عقد توسط عاقد جاری می‌شود و عاقد سه بار از عروس می‌پرسد که آیا حاضر است داماد را به همسری خود قبول کند؟ بعد از این که یک نفر می‌گوید عروس گلاب آورده است و گل آورده است، نوبت به بله گفتن او می‌رسد. بعد از عنوان کردن این جملات، معمولاً یکی از دختران مجردی که از اقوام عروس است، اعلام می‌کند که عروس برای بله گفتن به آقا داماد زیر لفظی می‌خواهد.

تعریف زیر لفظی سر عقد

کادوی زیر لفظی از قبل آماده می‌شود و در مراسم عقد برای دادن جواب بله به داماد، به عروس داده می‌شود. دادن زیر لفظی سر عقد به عروس، حالت فرمالیته‌ای دارد و نشان دهنده ارزش و احترامی است که داماد برای همسر خود قائل است.

چه شخصی هدیه زیر لفظی را به عروس می‌دهد

این موضوع که چه کسی باید زیر لفظی سر عقد را به عروس بدهد، در بین اقوام و همینطور افراد مختلف متفاوت است. برخی‌ها بر این موضوع اعتقاد دارند که مادر داماد باید هدیه زیر لفظی را به عروس بدهد. در مقابل برخی از افراد هم معتقد هستند که خود داماد باید این هدیه را به عروس تقدیم کند. به خاطر این که عروس باید جواب بله را به داماد بگوید، بهتر است که خود داماد هدیه زیر لفظی را به عروس بدهد. بنابراین داماد قبل از بله گفتن همسر خود، هدیه‌اش را به او می‌دهد.

چه شخصی هدیه زیر لفظی را به عروس می‌دهد

دراین رابطه بخوانید: ترتیب مراسم عقد چگونه است؟ / برنامه ریزی مراحل عقد محضری

هدیه مناسب برای زیر لفظی

یکی از سوالات مهمی که در این قسمت ممکن است پیش بیاید، این است که هدیه مناسب که به عنوان هدیه زیر لفظی در نظر گرفته می‌شود، چه نوع هدیه‌ای است؟ برای این که شما بتوانید به عروس زیر لفظی بدهید، هدایای مختلفی وجود دارد که می‌توانید بهترین و مناسب‌ترین آن‌ها را انتخاب کنید. یکی از بهترین هدیه‌هایی که می‌تواند به عنوان یک گزینه مناسب در نظر گرفته شود، طلا است. طلا دارای انواع مختلفی از جمله دستبند، گردنبند، ربع سکه، سکه تمام، سکه پارسیان و غیره است. معمولاً آقا دامادهایی که برای خرید سکه محدودیتی ندارند، سکه را به عنوان هدیه زیر لفظی به عروس خانم می‌دهند.

یکی دیگر از گزینه‌هایی که پیش روی آقا داماد وجود دارد، خرید طلای سبک است. طلای سبک یکی از هدایایی است که مورد استقبال عروس خانم‌ها واقع می‌شود و به عنوان یک هدیه به یاد ماندنی شناخته می‌گردد. هدایایی مانند دستبند، گوشواره، انگشتر و غیره، جزء طلاهای سبک به حساب می‌آیند. البته بعضی از افراد فکر می‌کنند که انگشتر نمی‌تواند به عنوان یک هدیه مناسب برای زیر لفظی در نظر گرفته شود. دلیل این تفکر این است که عروس و داماد حلقه ازدواج را سر مراسم عقد به دست دارند، ولی باید بگوییم که انگشتر با حلقه ازدواج تفاوت دارد و به همین دلیل می‌تواند یکی هدیه مناسب به عنوان زیر لفظی در نظر گرفته شود‌.

میزان هدیه زیر لفظی

دادن هدایایی همچون پوشاک به عنوان زیر لفظی رایج نیست و اگر می‌خواهید به عروس کارت هدیه بدهید، بهتر است که یک جمله عاشقانه هم روی آن بنویسید.شما می‌توانید از بانک صادر کننده کارت هدیه، بخواهید که یک جمله عاشقانه روی کارت بنویسد. باید این نکته را بدانید که پول دادن هم هدیه رایجی نیست و به طور کلی باید هدیه زیر لفظی را از قبل آماده کنید.

میزان هدیه زیر لفظی

هدیه مناسب برای زیر لفظی

یکی دیگر از سوالاتی که ممکن است در مورد زیر لفظی خاص به وجود بیاید، این است که میزان هدیه زیر لفظی چقدر باید باشد؟ اگر بخواهیم به این سوال پاسخ بدهیم، اول از همه باید بگوییم که میزان دادن هدیه زیر لفظی به موارد مختلفی بستگی دارد. میزانی که برای هدیه تعیین می‌شود، بستگی به بودجه داماد و همینطور درآمد و سلیقه او دارد. رسم دادن زیر لفظی به عروس، جنبه شاد کردن مراسم عقد را دارد و به طور کلی می‌تواند به هیجان مراسم بیفزاید.

شایان ذکر است که دادن زیر لفظی در مراسم عقد، جزء رسومات مهمی است که بسیاری از افراد به آن پایبند هستند و سعی می‌کنند تا بهترین کادو را برای عروس خریداری کنند. یکی از موضوعاتی که در مورد میزان هدیه زیر لفظی وجود دارد، چشم و هم چشمی خانواده‌ها است. برخی از خانواده‌ها به خاطر چشم هم چشمی با دیگران، سعی می‌کنند تا هدیه زیر لفظی را با قیمت بالا تهیه کنند. به طور کلی باید گفت، هدایایی که سرعقد داده می‌شوند، می‌توانند یک ساعت مناسب یا دستبند برای داماد و همینطور یک نیم ست یا انگشتر برای عروس باشند.

همچنین بخوانید: عقد آریایی چیست ؟ محتوای متن عقد آریایی چیست؟

آداب و رسوم زیر لفظی دادن به عروس

زیر لفظی دادن به عروس، معمولاً به عنوان یک رسم ثابت شناخته می‌شود و از این رو بسیاری از خانواده‌ها آن را به شکل متفاوت‌تری اجرا می‌کنند و برخی دیگر هم این رسم را اجرا نمی‌کنند. به طور معمول نحوه اجرای این مراسم، به شکلی است که قبل از جشن عروسی یک مراسم عقد در تالار یا مکانی دیگر برگزار می‌شود و اقوام عروس و داماد هم به عنوان مهمان به آن مراسم دعوت می‌شوند. هنگام جاری شدن خطبه عقد، عاقد سه بار خطبه را می‌خواند و هر سه بار هم عروس سکوت اختیار می‌کند. پس از سه مرتبه خوانده شدن خطبه عقد توسط عاقد، دوستان و آشنایان عروس می‌گویند که عروس زیر لفظی می‌خواهد.

آداب و رسوم زیر لفظی دادن به عروس

بیان کردن این جمله به این منظور است که عروس به اصطلاح بله را به داماد بدهد. در نهایت همانطور که اشاره کردیم، داماد هدیه‌ای را که از قبل خریداری کرده است، به عروس خانم می‌دهد. یکی از نکاتی که در این قسمت وجود دارد، این است که اگر هدیه مورد نظر زیورآلات باشد، بهتر است که عروس همان موقع زیورآلات را به سر و گردن خود بیندازد. خواندن شعر زیر لفظی هم، می‌تواند به عنوان یک ایده جالب برای گرفتن زیر لفظی از داماد باشد. به عنوان مثال اقوام عروس می‌توانند هنگام خواندن خطبه‌های عقد، به جای جمله عروس رفته گلاب بیاره، بگویند عروس رفته خوشبختی بیاره.

بلیط تور مسافرتی به عنوان هدیه سر عقد

شاید برای شما جالب باشد، اما یکی از بهترین هدایایی که سر عقد می‌توان به عروس داد، یک بلیط مسافرتی خوب است. هدیه دادن یک بلیط مسافرتی به عروس و داماد، باعث می‌شود تا آن‌ها در ابتدای زندگی خود شور و هیجان خاصی را تجربه کنند و به یک سفر هیجان انگیز بروند. یکی از مزیت‌هایی که دادن این هدیه به عروس و داماد دارد، این است که آن‌ها می‌توانند با یکدیگر به سفر بروند و در سفر شناخت بیشتری نسبت به هم پیدا کنند. مسلماً تورهای مسافرتی با توجه به مکانی که دارند و همینطور مدت زمان سفر، دارای بودجه‌های متفاوتی هستند.

بلیط تور مسافرتی به عنوان هدیه سر عقد

شاید برای شما جالب باشد : متن کامل خطبه عقد دائم با ترجمه + مستحبات

تفاوت کادوی عقد با زیر لفظی

گاهی اوقات ممکن است برخی از افراد کادوی عقد را با زیرلفظی اشتباه بگیرند. در این مورد باید بگوییم که کاروی عقد با زیر لفظی متفاوت است و این دو نوع کادو، کاملاً جداگانه هستند. ما در قسمت‌های بالاتر توضیح دادیم که زیر لفظی را داماد به عروس هدیه می‌دهد، ولی کادوی عقد هدیه‌ای است که خانواده عروس و داماد، اقوام و همینطور کسانی که در مراسم عقد حضور دارند، به عروس و داماد می‌دهند. معمولا کادویی که به عنوان یک هدیه رایج در انواع مختلفی از مراسم‌های عقد توسط اقوام و خانواده‌ها به عروس و داماد داده می‌شود، پول نقد است.

تفاوت کادوی عقد با زیر لفظی

معمولاً اگر هدایای سر عقد نقدی باشند، می‌توانند ذره ذره روی هم جمع شوند و در این صورت عروس و داماد می‌توانند روی این هدیه حساب خوبی باز کنند. یکی از پیشنهاداتی که در این مورد می‌شود، این است که بهتر است به جای پول نقد، کارت هدیه به عروس و داماد داده شود. طلای سبک و انواع مختلفی از سکه‌ها همچون ربع سکه، نیم سکه و سکه تمام هم، از جمله کادوهایی هستند که به عنوان کادوی عقد به عروس و داماد داده می‌شوند. میزان کادوی سر عقد هم، با توجه به نسبت افراد حاضر در مراسم با عروس و داماد متفاوت است. به عنوان مثال معمولاً خواهر و برادر عروس نسبت به سایر اقوام، هدیه بیشتری می‌دهند.

برای کادوی عقد هم، گاهی اوقات می‌توان به جای دادن پول نقد و سکه، از وسایل لوکس همچون ساعت استفاده کرد. به این مورد توجه داشته باشید که زمانی هدیه را خریداری کنید که عروس و داماد هم در مورد آن‌ها صحبت کرده باشند تا بتوانید آن‌ها را سوپرایز کنید.

آیا کادوی عقد فقط باید در مراسم عقد به عروس و داماد داده شود؟

امروزه بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند که مراسم عقد را در یک سالن محضری برگزار کنند و از گرفتن مراسم عقد و عروسی به صورت جداگانه، خودداری می‌کنند. ممکن است برخی از افراد با این سوال روبرو شوند که آیا حتماً باید هدیه عقد را در سالن محضری به عروس و داماد بدهند یا خیر؟ اگر بخواهیم به این سوال پاسخ بدهیم، باید بگوییم که دادن هدیه سر عقد به عروس و داماد، ربطی به گرفتن مراسم یا نگرفتن آن ندارد و در هر صورت اقوام و آشنایان هدیه خود را به عروس و داماد می‌دهند. معمولا هدایایی که در محضر به عروس و داماد داده می‌شوند، هدایایی هستند که در جشن داده می‌شوند.

آیا کادوی عقد فقط باید در مراسم عقد به عروس و داماد داده شود؟

همبن طور بخوانید : وظایف خانواده داماد در عقد محضری

زیر لفظی دادن در قوم بختیاری

کشور ما دارای اقوام مختلفی است که هر کدام از آن‌ها آداب و رسوم مخصوص خود را دارند. برخی از آداب و رسوم ازدواج در همه جای کشور یکی هستند و برخی دیگر از آداب و رسوم‌ها هم، فقط به قوم خاص اختصاص دارند. یکی از اقوامی که در کشور زندگی می‌کنند، بختیاری‌ها هستند که دادن زیر لفظی سر عقد، جزء رسم‌هایی است که توسط آن‌ها انجام می‌شود و به زیر زونی معروف است. بختیاری‌ها جزء اقوام لر محسوب می‌شوند که گویش آن‌ها بختیاری است و در استان‌های مختلفی از کشور همچون کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری و خوزستان زندگی می‌کنند. بختیاری‌ها معمولاً کوچ رو هستند و در استان‌ها و دشت‌های مختلف جابجا می‌شوند.

زیر لفظی دادن در قوم بختیاری

اقوام بختیاری هم مانند بسیاری دیگر از اقوام ایرانی، بعد از گرفتن مراسم نامزدی، مراسم عقد را برگزار می‌کنند. در مراسم بختیاری‌ها نوازندگان ساز محلی می‌نوازند و مردان هم چوب بازی می‌کنند. همینطور زنان هم در این مراسم دستمال بازی می‌کنند و هر کسی به شیوه خود شادی‌اش را با دیگران تقسیم می‌کند. در مراسم بختیاری‌ها، تمام بزرگان و همینطور اقوام عروس و داماد جمع می‌شوند و در نهایت یک سفره عقد برای عروس و داماد پهن می‌شود. روی سفره عقد بختیاری‌ها، وسایلی مانند آینه و شمعدان، قرآن، ظرف آب، ظرف پنیر و سبزی و غیره گذاشته می‌شود.

 هنگام عقد کردن عروس و داماد بختیاری، عاقد خطبه عقد را می‌خواند و عروس قبل از این که بله را بگوید، زیر زونی یا همان زیر لفظی را می‌گیرد. معمولاً دادن زیر لفظی به عروس، در همه جای کشور رواج دارد و همینطور باید اضافه کنیم که عشایر مراسم عقد و عروسی خود را با یکدیگر برگزار می‌کنند.

جمع بندی

در این محتوا ما اطلاعاتی را در مورد زیر لفظی سر عقد برای شما عزیزان جمع آوری کردیم و توضیح دادیم که زیر لفظی چه زمانی به عروس داده می‌شود. ایده برای زیر لفظی عروس، زیاد است و داماد می‌تواند با توجه به بودجه خود، یک هدیه مناسب برای عروس خریداری کند و سر عقد به او بدهد. دادن زیر لفظی سر عقد به عروس و زیر لفظی سر عقد به داماد، می‌تواند به عنوان یکی از هیجان انگیزترین بخش‌ها در مراسم عقد در نظر گرفته شود. عروس بعد از خوانده شدن سه بار خطبه عقد توسط عاقد، می‌تواند زیر لفظی را از داماد بگیرد و جواب بله را بدهد. هر کدام از اقوامی که داخل کشور زندگی می‌کنند، ممکن است از رسم زیر لفظی استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *