مقالات

عقد آریایی چیست ؟ محتوای متن عقد آریایی چیست؟

عقد-آریایی

این روزها اگر مدت زمانی را در اینستاگرام گذرانده باشید و یا درگیر آماده شدن برای عقد و عروسی خود یا یکی از نزدیکان بوده باشید حتما نام عقد آریایی نیز به گوش شما رسیده و نسبت به آن کنجکاو شده‌اید. این مراسم امروز در بین ایرانیان رواج زیادی یافته و به دلیل تفاوت‌های زیاد با عقد عربی مرسوم، محبوبیت زیادی هم دارد. در این مطلب در رابطه با مراسم عقد آریایی و ازدواج آریایی مطالبی را با شما به اشتراک می‌گذاریم.

عقد-آریایی-چیست

عقد آریایی چیست ؟

عقد آریایی یک مراسم زیبا و تشریفاتی است که در چند سال اخیر به جشن‌های عروسی اضافه شده است. در پاسخ به سوال عقد آریایی چیست باید بگوییم طی این مراسم عروس و داماد در مهم‌ترین روز زندگی خود دست در دست هم گذاشته و جملاتی سراسر عشق، تعهد و احساس را در حضور میهمانان خود بر زبان می‌آورند. متن این مراسم برگرفته از یکی از اشعار فریدون مشیری، شاعر معاصر ایرانی است که در ادامه این مقاله می‌توانید آن را مشاهده کنید. اجرای این مراسم کاملا به صورت فرمالیته انجام می‌شود اما از آنجا که بر خلاف عقد رسمی، کلمات این عقد به زبان فارسی است جنبه تاثیرگذاری آن بسیار بیشتر و تقریبا همه زوج‌های جوان را به خود جذب کرده است. بر اساس گفته برخی از زوج‌های جوانی که این مراسم را در جشن خود برگزار کردند، حال و هوا و خاطره بی‌نظیری از این کار در قلبشان ثبت شده و بسیار از انجام این کار رضایت داشته اند. در تصویر قسمت پیمان عروس و داماد را که بخشی از متن عقد است مشاهده می‌کنید.

متن عقد آرایی

پاتختی از جمله مراسم هایی است که بعد از مراسم عروسی برگزار میشود برای آشنایی بیشتر با این مراسم مقاله “مراسم پاتختی” را بخوانید.

نحوه برگزاری عقد آریایی

برای اجرای این عقد که حتما باید در حضور میهمانان باشد آداب رمانتیکی صورت می‌پذیرد. به عنوان مثال عروس و داماد برای خواندن سوگند باید روبه‌روی هم قرار داشته باشند و دست در دست و چشم در چشم تعهدات لازم را بیان کنند. تعهدات مهمی مثل وفادار بودن به یکدیگر تا پایان عمر. برای اجرای عقد آريايي اجباری وجود ندارد و شما می‌توانید تنها به شیوه قدیم و برگزاری عقد رسمی مراسم خود را بگیرید. اما از آنجا که با اجرای مراسم، لحظات رمانتیک و زیبایی در روز عروسی شما رقم می‌خورد و عکس و فیلم بسیار زیبایی از آن به یادگار خواهد ماند، عده زیادی به اجرای این عقد تمایل پیدا کرده‌اند.

برای اجرای صحیح این مراسم نیاز به یک راوی یا پیمان‌بان که به متن سوگند و اجرای آن تسلط کافی داشته باشد دارید. اما اگر به چنین فردی دسترسی نداشته باشید می‌توانید از فایل‌های صوتی آماده استفاده کنید و آن را در مراسم خود پخش کنید. توصیه می‌کنیم در صورت امکان از شیوه اول استفاده کنید تا مراسم حقیقی‌تر و زیباتر باشد. همچنین برای جالب‌تر شدن اجرای مراسم می‌توانید از یکی از عزیزان یا بزرگان فامیل مثل پدربزرگ یا عمو و دایی خود بخواهید خطبه عقد آریایی را برای شما اجرا کند. این فرد اگر مرد باشد یا زن هیچ فرقی نمی‌کند. فراموش نکنید که هنگام اجرای این مراسم حتما عکاس و فیلم‌بردار داشته باشید تا از ثبت این لحظات یادگاری داشته باشید. اگر برای شما جای سوال باشد که از نظر شرعی با اجرای این عقد محرمیت صورت می‌گیرد باید بگوییم که خیر، برای محرمیت به صورت رسمی و شرعی اجرای خطبه عقد عربی لازم است.

متن عقد آریایی

در این قسمت متن عقد آریایی را به صورت کامل و با ترتیب صحیح در اختیار شما قرار می‌دهیم. این متن از دو قسمت سوگندنامه و مناجات تشکیل شده است که قسمت مناجات قابل حذف شدن است.

قسمت اول: سوگندنامه

سوگند پیمان داماد

در نزد انجمن (نام داماد) آیا به طراوت بهاران سوگند یاد میکنی تا همواره آنچه بر خود روا داری بر همسر خویش روا دار داری و آن چه بر خود نمی پسندی بر او نپسندی؟ برای او شویی وفادار و برای فرزندانت پدری خردمند و راهگشا باشی؟
داماد می‌گوید : سوگند یاد می ‌کنم.


سوگند پیمان عروس
در نزد انجمن (نام عروس) آیا به سر سبزی و باروری تابستان سوگند یاد میکنی تا با همسر مهربان و همدل باشی و غرور و احترام او را همواره به جا آری؟ نیاز او را نیاز خود و در بی نیازی و بی آزی همساز و همگام او باشی؟
عروس می‌گوید : سوگند یاد می ‌کنم.

سوگند دوباره عروس و داماد

سوگند مجدد داماد
در نزد انجمن (نام داماد) آیا به رنگارنگی پاییز سوگند یاد می ‌کنی تا همواره پشتیبان و یاور او باشی در شادی‌، غم‌، دارا و ناداری‌، تندرستی و بیماری، منزلت بانو خویش را در تنهایی و در میان انجمن چون گوهری یگانه پاس داری؟
داماد می گوید : سوگند یاد می‌ کنم.


سوگند مجدد عروس
در نزد انجمن (نام عروس) آیا به سپیدی وپاکی زمستان سوگند یاد می‌کنی که همواره اجاق گرمی بخش، بختتان را روشن و پر فروغ نگه داری و برای او همسری وفادار و برای فرزندانت مادری دلسوز و مهربان باشی؟ به خانه ات شادی و گرمی بخشیده و آنچه در توان داری را در آذین بندی و پاکی به کار گیری؟

جملات اصلی عروس و داماد در متن عقد آریایی

داماد متن پیمان را به صورت زیر پس از پیمان بان تکرار می کند:

به نام نامی یزدان، تو را برگزیدم از میان این همه خوبان

برای زیستن با تو، میان این همه گواهان

بر لب آرم این سخن با تو، وفادار خواهم ماند

در هر لحظه، در هر جا، پذیرا می‌شوی آیا؟ تو با من این چنین هستی که من با تو؟

پس از آن عروس متن پیمان را به صورت زیر پس از پیمان بان تکرار می کند:

به نام نامی یزدان، پذیرا می ‌شوم، مهر تو را از جان، همین حالا

بازگویم میان انجمن با تو، وفادار تو خواهم ماند

در هر لحظه، در هر جا برای زیستن با تو

تو هم با من چنان با مهر پیمان کن، که من با تو

عروس و داماد جملات زیر را پس از گوینده همزمان تکرار می کنند:

تو چون هم آشیان خواهی شد با من، تمام عمر خواهم بود یک جان در دو بدن با تو

بهشت عشق سازم خانه را، سرشار از مهرو نورو عطرو یاسمن با تو

گواهان این پیوند: همایون باد این پیمان، همایون باد این پیوند

گرامی باد این سوگند، همایون باد، همایون باد، همایون باد

جملات مهمانان در خطبه عقد آریایی

جملات مهمانان در خطبه عقد آریایی

برای ” ست کت و شلوار داماد با لباس عروس ” عکس های مقاله دیگر ما را ببینید.

قسمت دوم: مناجات (در صورت عدم محدودیت زمانی این متن توسط راوی اجرا می‌شود.)

به نام دادار نیک اندیش، پروردگار دانا و توانا، ای یزدان پاک، ای دگرگون ساز دل ها و روشنی بخش چشم ‌ها، ای به آیین گرداننده شبان و روزان، ای سامان بخش نابسامانی ‌ها و ای زداینده‌ پریشانی‌ ها، ای هستی ده و هستی بخش.

تو را سپاس می‌گوییم که به این دو یار مهربان‌، مهر خویش ارزانی داشتی تا زندگی‌شان را با پیوند دست‌ ها و دل های‌شان آغاز نمایند.

ای آگاه ‌ترین آگاهان

سختی ‌ها، ناپاکی ‌ها، ستیز، رنج‌ ها و شکنجه های زمانه را از ایشان دور ساز و دروازه ‌های نیکی، خوشبختی و به زیستی را به رویشان بگشای.

هر روزشان را چون امروز گرم و درخشان و شادمان ساز. سفره‌ی زندگی‌شان را همواره گسترده و پر برکت بدار.

به آنان فرزندانی ببخش تا با نیکی در پندار، کردار و گفتار در بهبود خانواده و جهان خویش کوشا باشند. عشق و مهر این خانواده را به استواری دماوند، به لطافت گل‌ها و روشنایی خورشید، به زلالی دریاها، به طراوت باران، به نسیم بهاری، به سرسبزی جهان همواره استوار و پایدار بدار.

مناحات عقد آریایی

اجرای عقد آریایی در دفاتر ازدواج و محضر عقد

مراسم عقد آریایی هم می‌تواند در محضر عقد اجرا شود و هم پس از عقد رسمی در منزل یا در تالار عروسی و روز جشن می‌توان آن را اجرا کرد. این به شرایط و سلیقه عروس و داماد بستگی دارد که مایل باشند در چه فضایی سوگند خود را اجرا کنند. طبق مشاهدات صورت گرفته بیشتر خانواده‌ها پس از عقد رسمی در دفاتر ازدواج و یا سالن‌های عقد اسلامی، در همان مکان و همان روز خطبه آریایی را نیز اجرا می‌کنند. لازم است بدانید برای اجرای این عقد نیاز به مجوز یا داشتن عاقد رسمی نیست بنابراین هرکس که فقط به متن سوگند و نحوه برگزاری مراسم آشنایی داشته باشد می‌تواند این مراسم را اجرا کند. برخی دفاتر ازدواج این مراسم را به صورت رایگان برای عروس و داماد اجرا می‌کنند و هزینه‌ای دریافت نمی‌کنند. برخی دفترخانه‌ها هم برای این منظور هزینه دریافت می‌کنند.

متن-عقد-آرایایی-چیست

معایب عقد آریایی

با اینکه اجرای مراسم عقد آریایی جذابیت‌ها و زیبایی خاص خودش را دارد و همچنین به دلیل مد شدگی رواج زیادی پیدا کرده بد نیست با معایب آن هم آشنایی داشته باشید. مهم‌ترین مشکل خطبه این عقد برای کسانی که تنها قصد اجرای همین مراسم را داشته باشند این است که این خطبه عقد هیچ‌گونه پذیرش قانونی ندارد و به وسیله آن مرد و زن به هم محرم نمی‌شوند. در واقع عقد آريايي در حوزه شرعی جایگاهی ندارد. همچنین با اجرای صرف این مراسم طرفین از نظر قانونی تعهدی به یکدیگر ندارند. به طور کلی برای هر اقدام قانونی و رسمیت ازدواج از نظر قانون به عقد رسمی نیاز دارید. از طرف دیگر عده‌ای بر این باورند که این مراسم ریشه تاریخی دارد و ایرانیان قدیم به این صورت ازدواج می‌کردند. اما حقیقت این است که این سوگند همان‌طور که قبلا اشاره کردیم برگرفته از یکی از اشعار شاعر معاصر فریدون مشیری است و با ذوق و خلاقیت جوانان امروز ایجاد شده است. فقط می‌توان اشاره کرد که این مراسم بسیار شبیه به مراسم گواه‌گیری زرتشتیان باستان است اما متن آن تفاوت بسیار زیادی با یکدیگر دارند.

آیا عقد آریایی موجب محرمیت می شود؟ (آیا عقد آریایی حلال است؟)

در پاسخ به این سوال باید گفت که عقد آریایی صرفا یک عقد تشریفاتی است و موجب محرمیت نمی شود و جایگاه شرعی ندارد. رئیس کانون سردفتران ازدواج و طلاق نیز در این خصوص تاکید کرد: ما در قانون و شرع چیزی به نام عقد اریایی نداریم و دفاتری که این مراسم را اجرا می‌کنند، غیر مجاز هستند.

سخن پایانی

در پایان یادآوری می‌کنیم که اجرای این مراسم نه تنها اجباری ندارد بلکه اگر به طور کلی علاقه‌ای به آن نداشته باشید می‌توانید به راحتی از آن صرف نظر کنید. همانطور که در متن مشاهده کردید، متن عقد آرایی کوتاه نیست و بهتر است قبل از برگزاری مراسم آن را چند باری بخوانید و تمرین کنید. زیرا این مراسم در هیچ کاغذ و شناسنامه‌ای ثبت نخواهد شد و یاد و نقش آن تنها در قلب و خاطرات شما ثبت می‌شود. اگرچه همین تعهدات کلامی و قلبی برای عده‌ای اهمیت بیشتری دارد اما این را بدانید که همه چیز به سلیقه و تمایل شما بستگی دارد. در این مطلب در رابطه اینکه عقد آریایی چیست، متن عقد اریایی از کجاست و ازدواج آریایی چطور انجام می‌شود را به طور کامل بررسی کردیم. امیدواریم این مقاله از ماه گاردن مورد استفاده شما قرار گیرد، اگر شما این عقد را انجام داده‌اید در قسمت نظرات از تجربیات خود در این زمینه به ما اطلاع دهید.

همچنین پیشنهاد می کنیم مقاله شعر حنابندان را در وبلاگ ماه گاردن بخوانید.

سوالات متداول

عقد آریایی چیست ؟

در پاسخ به سوال عقد آریایی چیست باید بگوییم طی این مراسم عروس و داماد در مهم‌ترین روز زندگی خود دست در دست هم گذاشته و جملاتی سراسر عشق، تعهد و احساس را در حضور میهمانان خود بر زبان می‌آورند. متن این مراسم برگرفته از یکی از اشعار فریدون مشیری، شاعر معاصر ایرانی است

آیا عقد آریایی موجب محرمیت می شود؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که عقد آریایی صرفا یک عقد تشریفاتی است و موجب محرمیت نمی شود و جایگاه شرعی ندارد.

اجرای عقد آریایی در دفاتر ازدواج و محضر عقد چگونه انجام میگیرد؟

مراسم عقد آریایی هم می‌تواند در محضر عقد اجرا شود و هم پس از عقد رسمی در منزل یا در تالار عروسی و روز جشن می‌توان آن را اجرا کرد. بیشتر خانواده‌ها پس از عقد رسمی در دفاتر ازدواج و یا سالن‌های عقد اسلامی، در همان مکان و همان روز خطبه آریایی را نیز اجرا می‌کنند.

6 دیدگاه در “عقد آریایی چیست ؟ محتوای متن عقد آریایی چیست؟

 1. محسن گفت:

  خیلی عقد اریایی قشنگه واقعا تو مجلس حس خوبی میده به ادم

 2. آرش گفت:

  متن عقد آریایی زرتشتی رو هم می تونید بذارید؟

  1. milad گفت:

   سلام
   عقد زرتشی همون عقد آریایی یا باستانی هست 🌹

 3. سحر گفت:

  خیلی شاعرانه و زیباست.

  1. arefe گفت:

   ممنون از توجهتون دوست عزیز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *