مقالات

آشنایی با شعرهای حنابندان

شعر حنابندان

شعر حنابندان در آخرین مراسم برگزار شده در جشن‌های پیوند زوجین یا مراسم اصلی حنابندان خوانده شده و معمولاً بسته به هر زبان و گویش می‌تواند شکل متفاوتی داشته باشد. در این مراسم زنان شرکت‌ کننده دست خود را به حنا آغشته نموده و البته از گذشته تاکنون این رسم تغییرات زیادی داشته است. در این مراسم معمولاً دست دختر و پسر را با حنا روی ‌هم می‌گذارند. این مراسم البته به شکل متفاوتی در جنوب کشور به‌ صورت ویژه‌تر هم برگزار می‌شود. خواهر عروس دستان عروس و داماد را حنا می‌بست و رسم به این صورت بود که پیوند آنها جلوه‌ای از ابدیت داشته باشد.

مراسم حنابندان

تاریخچه مراسم حنابندان

مراسم حنابندان یکی از رسم‌های تاریخی و کلاسیک مختص ایرانیان و چند کشور همسایه است که در آن عروس با خانواده خود خداحافظی کرده و معمولاً هم کل کلی بین خانواده عروس و داماد وجود دارد که البته با شعر حس آن را به هم منتقل می‌کنند. در زمان‌های نه‌ چندان دور در این مراسم حنا بر دست عروس و داماد می‌بستند و یا برخی از نزدیکان هم به ‌رسم همدلی با دو طرف این کار را انجام می‌دادند. اما حالا ظاهر و شکل کلی این مراسم تفاوت‌های بیشتری با گذشته پیدا کرده است.

به‌هرحال رسومات دست خوش تغییرات می‌شوند. اگرچه اساساً هم این مراسم در ایران و در شهرهای مختلف از جمله جنوب، شمال، مناطق آذری‌ نشین و مرکز با تفاوت‌هایی از همان ابتدا برگزار می‌شد؛ اما به ‌هرحال اصل و مفهوم این مراسم و شعر حنابندان یکی است.

البته در حال حاضر علاوه بر خواندن همان شعر حنابندان، حنا را بعد از این که خیس می‌کنند، به طرح‌ها و شکل‌های خاص و جذاب درمی‌آورند و آن را تزئین می‌کنند. گاهی اوقات هم خانواده عروس و داماد هرکدام به‌ صورت جداگانه آن را برای اعضای فامیل فراهم می‌کنند و در نهایت این رقابت وجود دارد که حنای مربوط به چه کسی زیباتر است. برای دیدن جدیدترین مدل های تزیین حنای عروس به مقاله دیگر ما سر بزنید.

انواع متن شعر حنابندان :

شعر 1:

امشب حنا می بندیم به دست و پاش می بندیم

اگر حنا نباشه آب طلا می بندیم

امشب حنا می بندیم به دست و پاش می بندیم

اگر حنا نباشه آب طلا می بندیم

امشب حنا می بندیم به دست و پا می بندیم

اگر حنا نباشه آب طلا می بندیم

شعر برای حنابندان : شعرهای شاد مناسب مراسم حنابندان

شعر 2:

حنا داره میاد آی آقا دوماد

شیرینیشو بده دلش بشه شاد

آخه کارا همه خاطره میشن

همراهیش کنید همه با جیغ و فریاد

شعر 3:

چه شبِ قشنگه این حنابندون

الهی لباتون همیشه خندون

زندگیتو بساز روی صداقت

بشه شیرین مثل قند توی قندون

فلسفه مراسم و شعر حنابندان

بر اساس فلسفه‌ای که در مورد شعرهای حنابندان و برگزاری مراسم آن مطرح می‌شود، عموماً گفته شده که این یک نزاع ظاهری و غیر واقعی است که بر اساس رسمی از دیرباز باقی‌مانده است. در آن داماد یک بحث و جدل به سبک طنز با خانواده عروس دارد که در مقابل، خانواده عروس و به خصوص مادر عروس نمی‌خواهد که دخترش از آنها جدا شود. یکی از اشعاری که در این مراسم خوانده می‌شود و هر دو طرف نسبت به هم پاسخ‌هایی را به شکل شعر حنابندون با ساختاری هم قافیه نثار می‌کنند می‌توان به شعر زیر اشاره کرد.

شعر حنابندان

شعر های مراسم حنابندان پارسی

اگر به اشعار پارسی علاقمند هستید و می‌خواهید عروس را با یک تصنیف جذاب راهی خانه بخت کنید، می‌توانید به سراغ شهرهایی معاصرتر بروید که در شیراز و استان فارس برای اولین ‌بار سروده شده است. البته بیشتر این شعرها در هیچ منبع مشخصی آورده نشده‌اند و بیشتر توسط خانم‌ها و یا افراد مسن در مجالس سروده شده و دست‌ به‌ دست چرخیده‌اند.

یکی دیگر از اشعار حنابندان که به فارسی خوانده شده و به گفته بسیاری از تاریخ نگاران، یکی از قدیمی‌ترین اشعار است می‌توان به:

شعر حنابندون با لهجه شیرازی

اشاره نمود که البته در میانه این شعر ما با لهجه شیرازی از اشعار فارسی هم مواجه می‌شویم. این شعر حنابندان در حال حاضر در بسیاری از مراسم‌های عروسی سراسر ایران و به خصوص منطقه‌های تهران و یا استان‌های اطراف شنیده می‌شود.

شعر برای مراسم حنابندون اصفهانی

شعر برای مراسم حنابندان که در مراسمات قدیمی به خصوص در استان اصفهان خوانده می‌شد و البته سبک جذابی هم دارد و اگر بتوانید آن را یاد بگیرید، حس و حال فوق‌العاده‌ای به جشن شما می‌دهد، یک شعر کوتاه اصفهانی خواهد بود.

شعر حنابندان اصفهانی

نتیجه گیری نهایی

اگرچه امروزه مراسمات و جشن‌های عروسی به شکل‌های متفاوتی در ایران برگزار می‌شوند و یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که خانواده‌ها با این مراسمات دارند، هزینه‌های بالا برای طرفین است. اما اساساً مراسم حنابندان از گذشته تاکنون به شکلی برگزار می‌شد که نه‌ تنها هزینه‌ای برای عروس و داماد و خانواده آن‌ها نداشته باشد، بلکه حتی نزدیکان نیز هدایایی به این مراسم می‌آوردند تا کمک حالی باشد برای زوجین تا بتوانند زندگی خود را آسان‌تر شروع کنند.

اگر بتوانید این مراسم را بر پایه این رسوم برگزار کنید، به طبع هم حس بهتری خواهد داشت و هم می‌توانید با خواندن شعر حنابندان آن را جذاب‌تر برگزار کرده و حس واقعی یک مراسم حنابندان را تداعی کنید.

پیشنهاد می کنیم مقاله متن عقد آریایی را در وبلاگ ماه گاردن بخوانید.

سوالات متداول

مراسم حنابندان چیست؟

مراسم حنابندان یکی از رسم‌های مختص ایرانیان و چند کشور همسایه است که در آن عروس با خانواده خود خداحافظی کرده و معمولاً هم کل کلی بین خانواده عروس و داماد وجود دارد که البته با شعر حس آن را به هم منتقل می‌کنند. در این مراسم حنا بر دست عروس و داماد می‌بندند.

شعر حنابندان چیست؟

شعر حنابندان یک نزاع ظاهری و غیر واقعی است که بر اساس رسمی از دیرباز باقی‌مانده است. در آن داماد یک بحث و جدل به سبک طنز با خانواده عروس دارد که در مقابل، خانواده عروس و به خصوص مادر عروس نمی‌خواهد که دخترش از آنها جدا شود و بیشتر این اشعار توسط خانم‌ها و یا افراد مسن در مجالس سروده شده و دست‌ به‌ دست چرخیده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *