مقالات

خرید عروسی شامل چه مواردی می شود ؟ بهمراه لیست کامل

خرید عروسی

ازدواج یکی از رخدادهای مهم و هیجان‌انگیز زندگی هر شخصی است. تدارکات و تشریفاتی که مربوط به امر ازدواج است، علاوه بر این که جزو رسم و رسومات هستند و اهمیت بسیار بالایی دارند، خیلی لذت بخش هستند. یکی از بهترین و لذت بخش‌ترین تدارکات، خرید عروسی است. حتما زوج‌های جوان را دیده اید که با ذوق و شوق به خرید می‌پردازند. عروس و داماد برای شروع زندگی خود نیاز به وسایل و مایحتاج خانه دارند. این وسایل خانه شامل جهیزیه عروس و داماد و یک سری خرید دیگر هست که به عنوان کادو و خلعتی، هم خانواده عروس و هم خانواده داماد باید تهیه کنند. حال این کادوهایی که هر دو خانواده باید تهیه کنند چه مواردی خواهد بود؟ خرید عروسی عروس و داماد شامل چه چیزهایی است؟ بهتر است برای خرید عروسی کجا برم؟ در این مقاله قصد داریم راجع به این موضوعات صحبت کنیم و به طور مفصل اطلاعات خدمتتان بدهیم پس با ما همراه باشید.

خرید عروسی شامل چیست؟

حال در این قسمت می‌خواهیم ببینیم که چه مواردی جزو خرید عروسی عروس و داماد محسوب می‌شوند. خرید عروسی که در این مقاله می‌خواهیم راجع به آن صحبت کنیم، مقوله‌ای کاملا جداگانه از جهیزیه عروس و داماد هستند. بدون شک شما با خیلی از این مواردی را که در ادامه نام خواهیم برد، آشنا هستید. اما ممکن است که برخی از آنها را ندانید. ما همه آنها را نام می‌بریم و توضیح می‌دهیم تا برای خرید راحت باشید و به همه موارد آگاهی داشته باشید.

در کل خرید عروسی به 2 دسته تقسیم می‌شوند :

1- خریدهای شخصی 2- اقدامات و خریدهای مربوط به جشن عروسی.

هر یک از این دو دسته را در پایین به طور کامل توضیح می‌دهیم.

خریدهای شخصی عروس و داماد در لیست خرید عروسی

حلقه

حلقه ازدواج که از مهمترین موارد خرید عروسی است، یکی از اولین خریدهایی است که خانواده عروس برای آقا داماد خریداری می‌کند و خانواده داماد برای عروس خانم. مراجعه به جواهر فروشی برای خرید حلقه بسیار لذت بخش است. اغلب زوج‌های جوان حلقه‌های ست که در بازار وجود دارد را خریداری می‌کنند. حس شیرین انتخاب اولین خرید به همراه شریک آینده زندگی، حسی تکرار نشدنی است.

خرید حلقه ازدواج

مقاله پیشنهادی: انگشتر نامزدی

قرآن

یک جلد قرآن که تهیه کردن کردن بر عهده داماد است، برای سفره عقد و بعد آن نیز در خانه عروس، یکی از واجبات خرید عروسی است. (اغلب جلد رویی قرآن و آینه و شمعدان ست همدیگر هستند)

آینه و شمعدان

آینه و شمعدان جزو خرید عروسی داماد است و داماد باید آن را خریداری نماید. خرید آینه و شمعدان یکی از رسومات مهم است که از قدیم الایام تا به امروز پا بر جا است. آینه نشانه جلا دادن به روشنایی زندگی را دارد و شمعدان‌های با شمع روشن نیز نماد روشن بودن چراغ زندگی آنها است.

خرید آینه و شمعدان

چمدان

چمدان نیز یکی از موارد لیست خرید عروسی است که هم عروس و هم داماد باید آن را تهیه کنند. برخی از خانواده‌ها هستند که خریدها و کادوهای دیگر عروسی را در چمدان چیده و به صورت‌های بسیار زیبا تزیین می‌کنند و بدین گونه خدمت عروس یا داماد می‌برند. مثلا خانواده عروس، کت و شلوار، ست ریش تراش، ادکلن و … را در چمدانی که برای داماد تهیه کرده است می‌چیند و تزیین می‌کند؛ سپس آن را به عنوان خلعتی به داماد تقدیم می‌نماید.

چمدان در خرید عروسی

ساعت

از دیگر خریدهای مهم برای عروسی که هم مربوط خانواده عروس و هم خانواده داماد است، ساعت است. ساعت مچی جزو اصلی‌ترین خرید عروسی است که این مورد هم اغلب به صورت ست و هماهنگ با هم خریداری می‌شود.

ساعت در خرید عروسی

سرویس حوله

سرویس حوله شامل حوله تن پوش، حوله استخری، حوله کوچک مناسب دست و صورت، حوله کلاهی (برای عروس خانم) و دمپایی حمام خواهد بود. سرویس حوله نیز هر دو خانواده باید خریداری کنند.

سرویس حوله

لباس و پوشاک در خرید عروسی

در پایین مواردی که خانواده داماد برای عروس باید تهیه کند را برای شما نام می‌بریم.

پارچه چادریشلواربوت و چکمه
پارچه برای لباس مجلسیشال و روسریصندل شیک
لباس مجلسیکلاه و شال گردن بافتدمپایی روفرشی
لباس اسپرتلباس زیرجوراب
لباس راحتیلباس خوابکیف مجلسی
مانتوکفش مجلسیکیف پول
پالتو و بارانیکفش اسپرت 
خرید داماد برای عروس

خریدهای خانواده عروس برای داماد:

پارچه پیراهنی و شلواریتی‌شرتکراوات و پاپیون
کت و شلوارشلوار جینکفش مجلسی
پیراهن برای کت و شلوارشلوار پارچه‌ایکفش راحتی
کت تکلباس راحتیکفش کتانی
کاپشن یا اورکتلباس خوابلباس ورزشی
کلاه کپ و کلاه بافتلباس زیردمپایی روفرشی
پلیورکیف پولجوراب
پیراهن اسپرتکمربند 

لوازم آرایشی و بهداشتی

خرید آقا داماد برای عروس

کرم پودرمداد چشم و ابروعطر و ادکلن، بادی اسپلش، مام و اسپری با رایحه مورد علاقه عروس
کرم ضد آفتابرژ گونهپاک کننده آرایش
پنکیکرژ لبدستمال مرطوب
پالت سایهمداد لبفیس واش
ریملکرم مرطوب کنندهاپلیدی
خط چشم مشکی و رنگیست براش‌های آرایشیست برس
لوازم آرایشی و بهداشتی در لیست خرید عروسی

خرید عروس خانم برای آقای داماد

سشوارافتر شیوبرس و شانه
مجموعه کامل موزر و ریش تراشکرم مرطوب کنندهژل مو و تافت
خمیر اصلاحفیش واش مردانهست حمام
ژیلتعطر و ادکلن، بادی اسپلش، مام و اسپری با رایحه مورد علاقه داماد

خرید عروسی متفرقه

برخی از خریدها هستند که تقریبا اختیاری بوده و بنا بر سلیقه طرفین، آداب و رسوم، فرهنگ هر قوم، بضاعت مالی و توافق هر دو خانواده می‌توانند کم یا زیاد شوند.

جزئیات اختیاری لیست خرید عروسی برای داماد

دستمال گردندستبندچتر
ساسبندسجادهسبد برای چیدن کادوها در آن
انگشترجانمازجا خلعتی
زنجیرمهر و تسبیحاسپیکر
خرید عروسی متفرقه

جزئیات اختیاری خرید عروسی برای عروس

انواع طلا و جواهراتتل، تاج و انواع گل سرمهر و تسبیح
نقره جاتمقنعهچتر
دوربین عکاسیچادر نمازجعبه کادو
گیره و حلقه روسریسجادهدفتر و قلم مخصوص برای نوشتن هدایا
پیراهن مجلسیجانماز

تمام این مواردی که در بالا نام بردیم و توضیحی مختصر دادیم، خرید عروسی مخصوص عروس و داماد بود. تمام این خریدها باید قبل از جشن عروسی انجام گیرند و در خانه عروس و داماد چیده شوند. اما برخی از خریدها هستند که برای شب جشن عروسی لازم است که در ادامه می‌خواهیم آنها را بررسی کنیم. پس با ما همراه باشید.

اقدامات و خریدهای مربوط به جشن عروسی

یک سری از اقدامات و خریدها مختص به شب عروسی هستند. از لباس و جواهرات و اکسسوری‌های عروس و داماد گرفته تا موارد مربوط به سالن مانند میوه و … و حتی هماهنگ کردن آرایشگاه و …. حال در پایین هر یک از آنها را نام می‌بریم تا با آنها آشنا شوید.

 • هماهنگ کردن سالن تشریفات عروسی یا باغ تالار
 • لباس عروس
 • کت و شلوار داماد
 • کفش عروس
 • کفش مجلسی داماد
 • دسته گل
 • تاج
 • گل و بادکنک و … برای تزیین جایگاه عروس و داماد
 • کارت دعوت عروسی
 • گیفت
 • گوسفند برای قربانی کردن
 • برف شادی و وسایل آتش بازی از قبیل فشفشه و منور و …
 • گل زدن ماشین
 • کیک عروسی
 • وقت گرفتن از آرایشگاه هم برای عروس و هم برای داماد
 • وقت گرفتن برای عکاسی در باغ و آتلیه
 • هماهنگ کردن گروه موسیقی و سیستم صوتی
 • تهیه میوه، شیرینی، نوشیدنی، شام و دسر مراسم
 • هماهنگ کردن با گروه فیلم برداری ماهر
تهیه لیست خرید عروسی

تهیه لیست خرید عروسی

همان طور که در بالا به طور کامل توضیح دادیم، خرید عروسی جدای از جهیزیه، شامل موارد خیلی فراوانی می‌شود. ممکن است به علت‌های گوناگونی مانند استرس، کمبود وقت، عجله کردن در امور، مشغول بودن ذهن و … برخی از موارد را فراموش کنید. ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که از خریدهایی که قرار است انجام دهید، یک لیست تهیه کنید و با خرید هر یک از موارد، با علامت تیک آن را مشخص نمایید تا بدانید کدام خریدها را انجام داده اید. برای تهیه لیست عروسی کافی است این مقاله را مطالعه بفرمایید؛ سپس طبق سلیقه خود و همسرتان، فرهنگ و رسم و رسوماتی که دارید و توافق طرفین مواردی که قصد دارید آنها را بخرید در یک دفترچه بنویسید. با این روش هم نظمی به کارهایتان خواهید داد و هم کمی از استرس شما در خرید عروسی کم خواهد شد.

برای مشاهده ” لیست جهیزیه عروس ” حتما مقاله دیگر ما را بخوانید.

سخن پایانی

ما در این مقاله راجع به خرید عروسی صحبت کردیم. خانواده عروس باید خرید عروسی داماد را انجام دهند و همچنین خانواده داماد باید خرید عروس خانم را تهیه نمایند. البته تمام این موارد بستگی به توافق طرفین دارد و ممکن است که تا حدودی تغییر پیدا کند. ما سعی کردیم آنچه که عرف است را به شما بگوییم. اگر می‌خواهید خریدی سازماندهی شده و مرتب داشته باشید، چک لیست خرید عروسی را فراموش نکنید. اگر ای پرسش در ذهن شما ایجاد شده است که خرید عروسی کجا برم ، باید به شما بگوییم مراکز خرید بزرگ و پاساژها، مکان‌های مناسبی خواهند بود. ما در تلاش بودیم که با ارئه کامل‌ترین لیست خرید عروسی، شما را دراین امر مهم و بزرگ یاری کنیم. امید است که مطالب ماه گاردن برای شما مفید فایده واقع شده باشد.

در صورتیکه قصد برگزاری مراسم عروسی خود را دارید، مجموعه ماه گاردن دارای کادری متخصص و آموزش دیده در زمینه تشریفات و دیزاین مراسمات مختلف هست و بهترین دیزاین‌ها را با توجه به بودجه و هزینه‌ای مد نظر شما ارائه می‌دهد.

جهت مشاهده سالن و انواع دیزاین‌های ارائه شده توسط این کادر متبحر به سایت www.mahgarden.com مراجعه کنید و یا جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن‌های 09123686513/9368829965 تماس بگیرید تا کارشناسان مربوطه به بهترین نحو شما را راهنمایی کنند.

خرید عروسی شامل چیست؟

خرید عروسی به دو دسته تقسیم می شوند: 1- خریدهای شخصی 2- اقدامات و خریدهای مربوط به جشن عروسی

اقدامات و خریدهای مربوط به جشن عروسی چیست؟

یک سری از اقدامات و خریدها مختص به شب عروسی هستند. از لباس و جواهرات و اکسسوری‌های عروس و داماد گرفته تا موارد مربوط به سالن مانند میوه و … و حتی هماهنگ کردن آرایشگاه و ….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *