مقالات

با کامل ترین لیست اجزای جهیزیه عروس ضروری آشنا شوید

با کامل ترین لیست اجزای جهیزیه عروس ضروری آشنا شوید

بدیهی است که در برشمردن لیست جهیزیه عروس ضروری، تا حدی بین افراد مختلف تفاوت وجود دارد اما در واقع لیست وسایل ضروری جهیزیه عروس به وسایلی گفته می‌شوند که نبود آن‌ها در روند عادی زندگی اخلال ایجاد کند و نتوان با وسایل دیگری این موضوع را پوشش داد.

در این مقاله به معرفی لیست جهیزیه ضروری عروس خانم‌ها پرداخته می‌شود و میزان اهمیت هرکدام از وسایل و اولویت آن‌ها بررسی خواهد شد.

لیست وسایل ضروری جهیزیه عروس

معمولاً لیست جهیزیه عروس در مناطق مختلف و گا‌هاً با توجه به فرهنگ و آداب و رسوم طرفین متفاوت است و گا‌هاً همین امر می‌توان در لیست جهاز ضروری عروس تغییراتی را ایجاد کند.

چراکه در برخی از فرهنگ و رسم و رسوم‌ها وسایل سنگین بر عهده داماد است و جز لیست جهاز ضروری عروس محسوب نمی‌شود اما بلعکس در برخی دیگر از مناطق کشور و با توجه به رسم و رسومات، لیست جهیزیه ضروری عروس به گونه‌ای است که از صفر تا صد وسایل با عروس خانم است و داماد تنها هزینه‌های مسکن و عروسی را پرداخت می‌کند.

البته درحال حاضر با گذشت زمان و بالا رفتن هزینه‌ها بسیاری از این رسم و رسومات تغییر کرده است. در حال حاضر معمولاً زوجین هر دو در خرید و هزینه‌های جانبی با یکدیگر مشارکت می‌کنند و جهیزیه عروس ضروری را با کمک یکدیگر تهیه می‌کنند.

لازم به ذکر است که در برشمردن لیست وسایل ضروری جهیزیه عروس اختلاف نظر‌هایی وجود دارد و گا‌هاً نیز سلیقه‌ای است. در ادامه یک لیست جهیزیه ضروری عروس ارائه می‌شود.

لیست جهیزیه ضروری عروس عبارتند از:

وسایل پخت و پز

بی‌شک در لیست جهیزیه عروس ضروری باید وسایل پخت و پز را در اولویت قرار داد. چراکه هر انسانی به طور معمول ۳ وعده در روز نیاز به غذا دارد و برای تهیه این غذا نیازمند وسایل و ابزاری هست. از این رو در لیست جهاز ضروری عروس اهمیت وسایل پخت و پز علی‌حده است. البته در برخی از وسایل پخت و پز هم ممکن است بین افراد اختلاف نظر‌هایی باشد. اما در کل در لیست جهیزیه عروس ضروری، بایستی حتماً گاز و سرویس قابلمه و ماهیتابه وجود داشته باشد تا بتوان به کمک آن‌ها به پخت و پز پرداخت.

همچنین برخی از افراد وسایلی چون توستر، ماکروویو، فر، غذاساز، آرام پز، پلوپز و… را هم در لیست جهیزیه عروس ضروری قلمداد می‌کنند. اما در واقع این طور نیست و با سرویس قابلمه و با یک گاز هم امکان پخت و پز فراهم است.

البته لازم به ذکر است که برای برخی از عروس خانم‌های شاغل، وسایلی همچون پلوپز و آرام‌پز و توستر و… جز لیست وسایل ضروری جهیزیه عروس محسوب می‌شوند، چراکه این افراد به دلیل عدم فرصت کافی جهت پخت و پز و شاغل بودن به وسایلی نیاز دارند که در روند و پخت و پز کار آن‌ها را ساده‌تر کند.

سرویس قاشق و چنگال

یکی دیگر از وسایلی که در لیست جهیزیه عروس ضروری قرار می‌گیرد سرویس قاشق و چنگال است. سرویس‌های قاشق و چنگال‌ها معمولاً ۶ نفره، ۱۲نفره، ۱۸نفره، ۲۴نفره و ۳۰ نفره هستند. در این سرویس‌ها معمولاً تمامی وسایل مورد نیاز در این ردیف اعم از قاشق، چنگال، کفگیر، ملاقه، کارد و چنگال میوه‌خوری و قاشق چای‌خوری موجود است. البته برخی از سرویس‌های قاشق و چنگال موجود در بازار ممکن است یک یا دو قلم از موارد گفته شده را نداشته باشند. از این رو در زمان خرید لیست جهیزیه ضروری عروس حتماً لازم است از فروشنده سرویس مربوطه، سؤال شود و یا بررسی شود که سرویس کامل باشد، چراکه در این صورت مسلماً نیاز است که وسایلی که در سرویس موجود نیست به صورت جداگانه خریداری شوند که مسلماً ست کردن آن‌ها با سرویس خریداری شده امر سخت و گا‌هاً غیر ممکنی خواهد بود.

سرویس پارچ و لیوان

سرویس پارچ و لیوان نیز در لیست جهیزیه ضروری قرار می‌گیرد. سرویس‌های پارچ و لیوان دارای تنوع بالایی هستند و متناسب با سلیقه و هزینه مد نظر افراد، خریداری می‌شوند. این سرویس از یک پارچ و ۶ لیوان ست تشکیل می‌شود اما معمولاً افراد به تناسب نیاز ممکن است ۲ یا ۳ دست خریداری کنند.

البته بهتر است پارچ و لیوانی هم برای استفاده روزانه خود و اعضای خانواده خریداری شود که می‌توان از جنس دیگری هم باشد.

لازم به ذکر است که معمولاً در سرو شام و نهار نیز از دو نوع لیوان باید استفاده شود یک مدل لیوان برای آب و لیوان دیگر برای نوشیدنی‌هایی همچون دوغ و نوشابه. برخی از افراد از لیوان‌های یک شکل استفاده می‌کنند که اشتباه است. چراکه لیوان آب‌خوری معمولاً بلند و لیوان سایر نوشیدنی‌ها معمولاً کوتاه‌تر است.

سرویس چای و قهوه‌خوری

سرویس چای و قهوه‌خوری نیز در لیست جهیزیه ضروری است. چراکه معمولاً همه افراد در روتین روزانه خود و یا در هنگام مهمانی‌ها از چای و قهوه استفاده می‌کنند. سرویس چای خوری در صورتی کاربرد دارد که در کنار آن سایر وسایل نیز جهت تهیه چای و قهوه موجود باشد. از جمله وسایل تهیه چای و قهوه عبارتند از قوری و کتری، سماور، چای ساز و یا قهوه‌ساز و یا کتری برقی.

هر فردی با توجه به سلیقه و نیاز و مصرف روزانه، می‌تواند یک یا دو مورد از وسایل فوق را تهیه کند. البته معمولاً در کنار چای‌ساز، قوری و کتری نیز باید خریداری شود چراکه چای‌ساز و کتری برقی با برق کار می‌کنند و در صورت نبود برق، قطعاً مشکلاتی ایجاد می‌شود. از این رو خرید قوری و کتری را باید در لیست جهیزیه ضروری عروس محسوب کرد.

سرویس چای‌خوری و قهوه‌خوری نیز متشکل از قوری و فنجان و نلبکی به همراه جای شکر و قندان است که با توجه به نیاز روزانه افراد ممکن است یک دست یا بیشتر خریداری شود.

البته معمولاً از ماگ‌های یک شکل هم به عنوان لیوان صرف چای برای استفاده روزانه استفاده می‌شود.

لوازم برقی آشپزخانه

قطعاً لوازم برقی آشپزخانه نیز در اولویت‌های لیست جهیزیه عروس ضروری به حساب می‌آیند. وسایل برقی شامل یخچال، لباسشویی، ماشین ظرفشویی، چرخ‌گوشت، آبمیوه‌گیری، همزن، مخلوط‌کن، تستر، ماکروویو، گوشت‌کوب برقی، سرخ‌کن، پلوپز، غذاساز، سولاردوم، سبزی خوردکن و… می‌شوند. در واقع تمامی این وسایل ضروری محسوب نمی‌شوند اما گا‌هاً به دلیل برخی از چشم وهم چشمی‌ها همه این لوازم خریداری می‌شوند و در بسیاری از مواقع هم بلااستفاده باقی می‌مانند.

برخی از وسایل همچون یخچال فریزر و ماشین لباسشویی حکم ستون‌های اصلی محیط آشپزخانه را دارند اما برخی دیگر از وسایل همچون ماشین ظرفشویی، سولاردم، توستر و… را می‌توان در اولویت‌های بعدی خرید هم قرار داد و آن‌ها را جزء لیست جهیزیه عروس ضروری قرار نداد.

ناگفته نماند که در حال حاضر برخی از وسایل برقی همچون غذاساز، تولید و به بازار عرضه شده‌اند که کار چند وسیله برقی را انجام می‌دهند و گا‌هاً از نظر هزینه بسیار بصرفه هستند و از طرفی دیگر با خانه‌های کوچک امروزی همخوانی بیشتری دارند و فضای کمتری را اشغال می‌کنند.

همچنین برخی از این لوازم برقی همچون سرخ‌کن در چند سایز موجود هستند و در بیشتر مواقع با عدم انتخاب صحیح سایز مناسب آن‌ها، از کارایی آن‌ها کاسته می‌شود. به عنوان مثال عروس‌های جوان بهتر است از سرخ‌کن‌هایی با سایز کوچک‌تر استفاده کنند که روغن کمتری نیز نیاز دارند و برای استفاده روزانه مناسب‌تر هستند.

از طرفی دیگر عادات غذایی زوجین نیز در انتخاب لیست جهاز ضروری عروس بی‌تأثیر نبوده و نیست. به عنوان مثال زوجی که عادت به غذا‌های آبپز ندارند مسلماً خرید بخار‌پز برای آن‌ها ضروری محسوب نخواهد شد.

اگر لیست کاملیز تمام موارد موجود در جهیزیه عروس احتیاج دارید به بلاگ لیست جهیزیه مراجعه کنید.

سرویس پذیرایی

سرویس پذیرایی هم در لیست جهیزیه عروس ضروری محسوب می‌شود. سرویس پذیرایی از ظرف جای میوه، ظرف شیرینی، ظرف آجیل و شکلات به همراه پشقاب‌های میوه‌خوری و کاسه‌های کوچک آجیل‌خوری تشکیل می‌شود که معمولاً سرویس کامل آن را در اکثر مواقع در زمان عید نوروز در اکثرخانه‌ها می‌توان دید.

مسلم است که در لیست جهیزیه ضروری است که حتماً سرویس پذیرایی هم وجود داشته باشد. البته ست بودن این سرویس‌ها امری سلیقه‌ای است و اجباری بر ست بودن این وسایل نیست. هرچند اکثر افراد سعی می‌کنند سرویس پذیرایی خود را چه از جنس چینی و چه کریستال و یا هر جنس دیگری، ست و از یک برند خاص انتخاب کنند.

البته بدیهی است که سرویس پذیرایی ست و دارای یک برند خاص به توازن و زیبایی این محصولات کمک بیشتری می‌کند.

لوازم ضروری اتاق نشیمن

لیست جهیزیه عروس ضروری، برای اتاق نشیمن نیز کم نیستند اما برخی مهم‌تر هستند و نمی‌توان آن‌ها را فاکتور گرفت اما برخی دیگر را می‌توان با کمی تأخیر هم تهیه کرد. از جمله لیست جهاز ضروری عروس جهت اتاق نشیمن عبارتند از: فرش، سرویس مبلمان و میز نهارخوری مهمان، میز نهار خوری دو نفره، تلوزیون، بوفه، میز و کنسول و آینه، لوازم تزئینی و…

بدیهی است که تلوزیون و فرش را معمولاً در اولویت نخست قرار می‌دهند و در اولویت دوم مبلمان و میز نهارخوری است.

از طرفی دیگر خرید لوازم تزئینی و تابلو‌ها و دکوری‌ها کاملاً سلیقه‌ای است و نمی‌توان آن‌ها را در لیست وسایل ضروری جهیزیه عروس محسوب کرد.

لوازم ضروری اتاق خواب

در لیست جهیزیه عروس ضروری برای اتاق خواب اولین وسیله‌ای که جلب توجه می‌کند سرویس تخت خواب است. معمولاً سرویس‌های تخت‌خواب از یک تخت دونفره، آینه و میز توالت به همراه دو کمد کوچک در کنار تخت تشکیل می‌شوند. البته گا‌هاً به سلیقه طرفین ممکن است برخی از وسایل چوبی دیگری همچون کمد لباس و یا آینه قدی، دراور، چوب لباسی و… نیز از جنس همان سرویس خواب سفارش داده شوند که این موارد در لیست جهاز ضروری عروس نیستند و بنا به سلیقه و خواست طرفین ممکن است خریداری شوند.

ناگفته نماند که سرویس رو تختی که متشکل از بالشت و روتختی و پتو می‌شود نیز، در لیست جهیزیه ضروری محسوب می‌شوند و گا‌هاً چند بالشت و پتوی اضافی نیز برای مهمان بایستی در لیست جهاز ضروری عروس قرار داده شود.

همچنین فرش اتاق خواب نیز در لیست جهیزیه ضروری محسوب می‌شود و ابعاد آن با توجه به اندازه اتاق و فضای باقی مانده آن در نظر گرفته می‌شود. بدیهی است که در اتاق خواب‌های کوچک که از وسایل چوبی فراوانی هم در آن‌ها استفاده شده است، استفاده از فرش با ابعاد وسیع اصلاً عقلایی نیست. از این رو معمولاً گلیم فرش و یا فرش‌هایی با ابعاد کوچک برای اتاق خواب مناسب هستند.

معمولا آقای داماد نیز بخشی از جهیزیه را تقبل میکند. برای آشنایی با اجزای جهیزیه داماد این بلاگ را مطالعه کنید.

لوازم ضروری مشترک اتاق خواب و نشیمن

از وسایل لیست جهیزیه ضروری که مشترک بین اتاق نشیمن و آشپزخانه و اتاق خواب هم هستند می‌توان به پرده، ساعت و لوستر اشاره کرد. البته مدل و نوع هر کدام از این وسایل معمولاً با توجه به مکان استفاده از آن‌ها متفاوت هستند. به عنوان مثال از پرده‌های سنگین با نمای خاص در آشپزخانه و اتاق خواب استفاده نمی‌شود.

سخن پایانی

در این مقاله هر آنچه در لیست جهیزیه عروس ضروری محسوب می‌شد بیان شد و توضیحات تکمیلی نیز بیان گردید. مسلم است که با کمی دقت و بررسی و با توجه به عادات شخصی هر کدام از زوجین در استفاده از برخی وسیله‌ها، می‌توان بهترین وسایل را برای شروع یک زندگی خریداری کرد.

بدیهی است که بعد از خریداری وسایل ضروری زندگی، جهت شروع زندگی مشترک به یک جشن و پایکوبی نیز نیاز است. چنانچه قصد برگزاری یک مراسم عقد و عروسی ساده و یا مجلل را دارید می‌توانید با مرکز تشریفات ماه گاردن تماس بگیرید تا با توجه به هزینه‌ای که مد نظر دارید بهترین پیشنهاد را به شما ارائه دهند. جهت اطلاعات بیشتر به سایت www.mahgarden.com
مراجعه کنید و یا با شماره تلفن‌های۰۹۱۲۳۶۸۶۵۱۳/۹۳۶۸۸۲۹۹۶۵ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *