مقالات

لیست کامل جهیزیه داماد به همراه نکات مهم در خرید آن

جهیزیه داماد

وقتی یک زوج جوان برای شروع زندگی اقدام می‌کنند، از مدت‌ها قبل باید به فکر تهیه جهیزیه باشند. جهیزیه شامل تمام مایحتاج و وسایل خانه است که برای زندگی کردن لازم می‌باشد. شهرها و یا کشورهای مختلف هر کدام ممکن است رسم و رسوم متفاوتی برای خرید جهاز داشته باشند. به طور مثال در کشورهای عربی، تهیه کل جهاز اعم از وسایل کوچک و بزرگ، همگی برعهده داماد است. همچنین برگزاری مراسم عروسی، خرید یا اجاره خانه و ماشین نیز برعهده داماد است. اما در برخی کشورهای دیگر، تنها خانواده عروس است که جهاز را تهیه می‌نماید. اما این رسم برقرار است که بیشتر تهیه جهیزیه بر عهده عروس بوده و مقداری از آن بر عهده داماد است. حال این سوال پیش می‌آید که جهیزیه داماد شامل چه وسایلی است؟ چه کسی تعیین می‌کند که چه وسیله‌هایی را داماد متقبل شود؟ ما در این مقاله قصد داریم که راجع به چنین موضوعاتی صحبت کنیم. پس اگر شما به دنبال این هستید که بدانید چه وسایلی را داماد باید تهیه کند، ادامه این مقاله به شما کمک خواهد کرد.

چه وسایلی را خانوداه عروس و چه وسایلی را خانواده داماد باید برای جهاز تهیه کنند؟

در ابتدا لازم است که بگوییم تمام این مواردی که گفته خواهد شد، همگی به خانواده عروس و داماد بستگی دارد. تهیه هر یک از اجزا، کاملا توافقی است. امروزه با توجه به شرایط اقتصادی و گرانی‌ها، بهتر است که هر دو طرف به همدیگر کمک کنند تا زوج جوان با خوشی بتوانند زندگی خود را شروع نمایند. خرید هر یک از وسیله‌های بزرگ یا کوچک جهیزیه، توافقی است. ممکن است یک خانواده توافق کنند که به طور مثال، تکه‌های بزرگ خانه مانند سرویس مبل، یخچال، فریزر، تلویزیون، ماشین لباسشویی و گاز را داماد برعهده بگیرد. یا خانواده دیگری کلیه وسایل آشپزخانه را گردن داماد بیندازند. همگی این موارد به رضایت دو خانواده بستگی دارد. اما ما می‌خواهیم در این مقاله راجع به جهیزیه داماد که رسم است که آنها را تهیه نماید صحبت کنیم. سپس لیست جهیزیه داماد را برایتان خواهیم آورد تا راحت‌تر تصمیم بگیرید.

جهیزیه داماد چیست ؟

جهیزیه داماد همان وسیله‌هایی است که خانواده داماد باید برای شروع زندگی زوج جوان، خریداری نمایند. اگر به این فکر هستید که جهیزیه داماد شامل چیست، در این قسمت از مقاله همین موضوع را بررسی خواهیم کرد. جهیزیه داماد شامل 6 مورد خواهد بود: فرش، لوازم روشنایی خانه، برخی از لوازم برقی، لوازم صوتی و تصویری، سرویس خواب و سرویس چوب. حال در پایین به شرح هر یک از این موارد پرداخته و کامل توضیح می‌دهیم که دقیقا چه وسایلی بر عهده داماد است.

فرش

خرید فرش، موکت، پادری و قالیچه همگی بر عهده داماد است. داماد باید برای هال یا پذیرایی، اتاق خواب، راهرو  و برای جلوی در، فرش یا موکت یا قالیچه تهیه کند. اگر خانه متراژ بالایی داشت و به طور مثال برای هال نیاز به 2 تخته فرش بود، یک تخته را عروس و یک تخته را داماد باید تهیه کند. عرف این است که داماد یک تخته فرش 9 یا 12 متری برای هال، یک تخته فرش 6 متری برای اتاق و در صورت نیاز، قالیچه برای راهرو خریداری کند.

نکته: قبل از این که به خرید فرش اقدام کنید، حتما متراژ خانه خود را در نظر بگیرید و متناسب با متراژ هال و اتاق در صدد خرید فرش یا موکت یا قالیچه برآیید.

فرش در جهیزیه عروس و داماد

مقاله پیشنهادی : لیست جهیزیه

لوازم روشنایی خانه

تهیه چراغ‌های روشنایی، دیوار کوب، چراغ خواب، آباژور و لوستر برای آشپزخانه، هال و اتاق خواب جزو جهیزیه داماد است. داماد متناسب با بودجه خود، می‌تواند لوسترهای بسیار سنگین و شکیل یا لوسترهای ساده و مینیمال تهیه نماید.

نکته: برای خرید لوستر نیز متراژ خانه را در نظر بگیرید. اگر خانه شما بزرگ است، به لوستری نیاز دارید که شاخه‌های ببیشتری داشته باشد و برعکس؛ اگر خانه شما متراژ متوسطی دارد، لوستری با تعداد شاخه مناسب تهیه نمایید.

لوازم برقی

لوازم برقی کوچک مانند لپ تاپ یا کامپوتر، تلفن و مودم نیز داماد باید تهیه نماید. امروزه با توجه به این که اغلب خانم و آقا تحصیل کرده هستند، ممکن است هر دوی آنها لپ تاپ یا سیستم کامپیوتری داشته باشند. اما اگر نداشته باشند، تهیه آن بر عهده داماد است.

نکته : برای تهیه تلفن حتما به جهیزیه عروس خانم دقت کنید؛ به طور مثال اگر جهیزیه عروس کلاسیک است، تلفن با طرح‌های کلاسیک تهیه کنید.

لوازم صوتی و تصویری

مهمترین بخش جهیزیه داماد، لوازم صوتی و تصویری است. این لوازم شامل تلویزیون، میز یا پایه تلویزیون، سینمای خانگی، اسپیکر یا باندهای تلویزیون، گیرنده دیجیتال، دستگاه DVD و رادیو آشپزخانه خواهد بود. خود دستگاه تلویزیون اصلی‌ترین بخش لوازم صوتی و تصویری بوده و بقیه موارد گفته شده، با توجه به نیاز می‌توانند تهیه شوند و یا خریداری نشوند. به طور مثال خرید سینمای خانگی خیلی ضروری نیست.

نکته: تلویزیونی که تهیه خواهد شد اغلب LED، LCD یا OLED بوده و سایز 42 اینچ و بیشتر هستند. این وسیله، باید از کیفیت بالایی برخوردار باشد تا بتواند سالیان سال برای شما کار کند.

لوازم برقی و لوازم صوتی و تصویری

سرویس خواب

منظور از سرویس خواب که در لیست جهیزیه داماد قرار می‌گیرد، چند دست رخت خواب کامل برای میهمانان است. البته گفتنی است که در زندگی‌های امروز، کسی مهمان برای خوابیدن در شب نخواهد داشت. اما لازم است که حد اقل 3 دست رخت خواب خریداری شود. هر دست رخت خواب شامل 1 عدد تشک، 1 الی 2 عدد بالشت، 1 پتو تک نفره یا پتو مسافرتی خواهد بود.

نکته: اگر خانواده شما در شهری غیر از محل سکونت شما زندگی می‌کنند و برای شب ممکن است که بمانند، تعداد رخت خوابتان را با تعداد آنها هماهنگ کنید.

سرویس خواب عروس و داماد

سرویس چوب

سرویس چوب شامل تخت خواب 2 نفره، 2 عدد کشو یا پا تختی، میز آرایش عروس، صندلی برای میز، آینه‌ی میز آرایش و یک عدد آینه قدی است. این موارد نیز جزو جهیزیه داماد است. البته برخی از خانواده‌ها، بجای این که سرویس چوب را بر عهده داماد بگذارند، برخی لوازم برقی بزرگ مانند یخچال و فریزر، ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی را با سرویس خواب جایگزین می‌کنند. این مورد کاملا سلیقه‌ای بوده و با توافق طرفین، قابل جایگزین کردن است.

نکته: کیفیت سرویس چوب از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. توجه کنید که تخت و دیگر وسایل را از چوبی با کیفیت عالی انتخاب کنید تا خریدی خوب و راضی کننده داشته باشید.

حال که به اینجای مقاله رسیدید، حتما متوجه شده اید که وسایل مربوط به جهیزیه داماد چیست. ما سعی کردیم هر یک را به طور کامل شرح دهیم و نکات مهم هر کدام را برایتان یادآور شویم. اما برای خرید کلی جهیزیه نیز یک سری نکات را خدمتتان ارائه خواهیم داد تا خریدی خوب داشته باشید.

هزینه های عروسی شامل چه مواردی است ؟ در مقاله هزینه های عروسی پاسخ این پرسش را پیدا کنید.

نکات خرید جهیزیه داماد

  • خرید کالای باکیفیت: حتما اولین چیزی که برای خرید هر کالا مهم و ضروری است، کیفیت آن کالا است. کالاهای بی کیفیت ممکن است که مقداری از نظر قیمت مناسبتر باشند؛ اما زود خراب خواهند شد و شما مدام باید در پی تعمیر آنها باشید. اگر بودجه شما برای خرید جهیزیه محدود است، بهتر است که یک سری وسایل را حذف کنید و فقط وسایل ضروری را با بهترین کیفیت تهیه کنید. مثلا در لوازم صوتی و تصویری، تنهای تلویزیون و میز آن را بخرید. یا در خرید سرویس خواب، یک آینه تهیه کنید که هم بلند باشد و هم کاربرد برای میز آرایش داشته باشد.
  • نوشتن لیست: تهیه کردن لیست جهیزیه هم برای عروس و هم برای داماد بسیار کمک کننده خواهد بود. وقتی شما لیستی از اقلامی که لازم دارید را بنویسید، بسیار راحتتر می‌توانید خرید انجام دهید. در نوشتن لیست، اقلامی که مهمتر هستند و اولویت بالاتری دارند را در ابتدا بنویسید تا وقت بیشتری برای آنها بگذارید.
  • مشورت از افراد با تجربه: برای تهیه جهزیه داماد بهتر است مشورت کنید. زوج‌های جوانی که به تازگی و قبل از شما سر خانه و زندگی‌شان رفته اند بهترین راهنماها برای شما خواهند بود. همچنین بزرگترها که تجربه دارند برای مشورت بسیار مناسب اند. با مشورت گرفتن از آنها می‌توانید جاهایی که کالای خوب و با کیفیت دارند را بشناسید، برندهای خوب را شناسایی کنید و اقلام مهم و کاربردی را دربیاورید تا خریدی خوب داشته باشید.
  • ابتدا متراژ خانه را در نظر بگیرید: شما باید ابتدا به دنبال خانه باشید و سپس با توجه به نوع ساخت خانه و متراژ هر یک از بخش‌ها، برای خرید جهاز اقدام کنید. مثلا اگر خانه شما پذیرایی بزرگی دارد، تعداد یا متراژ فرش‌ها تغییر خواهد کرد. یا اگر خانه شما نقلی است، شاید خرید میز نهارخوری یا بوفه اصلا مناسب برای شما نباشد.
  • از چند وقت زودتر برای خرید جهاز اقدام کنید: با توجه به شرایط اقتصادی کنونی که روز به روز قیمت اقلام و کالاها افزایش می یابد، بهتر است که خرید وسایل کوچک مانند رخت خواب، تلفن و وسایلی که قدیمی نمی‌شوند را زودتر شروع کنید تا به گرانی نخورید.
  • عدم مقایسه با دیگران: به هیچ عنوان جهیزیه خود را با دیگران مقایسه نکنید. سعی کنید متناسب با توان مالی خود و طرف مقابل، همچنین متراژ خانه‌ای که دارید، بهترین جهاز با توجه به سلیقه خود تهیه نمایید. از چشم و هم چشمی نیز بپرهیزید و به حرف مردم توجهی نداشته باشید. این کار فقط برای شما تنش ایجاد خواهد کرد.
  • سخت نگرفتن به خانواده‌ها: بهتر است که هم خانواده عروس و هم خانواده داماد به یکدیگر برای خرید جهیزیه، تهیه خانه و ماشین، برگزاری مراسم عروسی و عقد سخت نگیرند و انتظار بالایی نداشته باشند تا عروس و داماد با خوشی زیر یک سقف رفته و زندگی خود را آغاز نمایند.

به دنبال تهیه جهیزیه عروسی هستید؟‌ به شما بلاگ لیست جهیزیه عروس ضروری را پیشنهاد میکنیم.

سخن پایانی

ما در این مقاله راجع به جهاز صحبت کردیم و گفتیم که جهیزیه داماد چیست. سپس مواردی که جزو جهیزیه داماد بود را برایتان نام برده و توضیح دادیم. همه موارد گفته شده بستگی به خانواده‌ها دارد و ممکن است که تا حد بسیار زیادی متفاوت باشد. در چند سال اخیر به علت گرانی‌های بسیار، برخی از خانواده‌ها به این فکر هستند که به جای گرفتن مراسم عروسی مفصل و با تشریفات، یک جشن ساده و کوچک برگزار کنند و به جای آن، خانه بخرند و یا جهیزیه را با هم تقسیم کنند. پس تهیه جهیزیه کاملا سلیقه‌ای خواهد بود. موارد و نکاتی که خدمتتان گفتیم، چیزی بود که طبق عرف و رسم و رسومات از ایام قدیم به جای مانده است. گفتنی است که جهیزیه کامل، مراسم عروسی مفصل و اصطلاحا دهن پر کن، بالا شهر بودن خانه عروس و داماد، مدل بالا بودن ماشین و یا مهریه سنگین، هیچ کدام ضامن خوشبختی زوج جوان نخواهد بود. پس بهتر است هر دو طرف با همدیگر کنار بیایند تا عروس و داماد زندگی خود را به خوبی و خوشی آغاز کنند.

1 دیدگاه در “لیست کامل جهیزیه داماد به همراه نکات مهم در خرید آن

  1. پردیس رضایی گفت:

    “لیست جهیزیه داماد” یک مرجع مفید برای آغاز زندگی مشترک است. با بررسی این لیست، می توانیم به آینده‌ی روشن تری نگاه کنیم. در این لیست، موارد ضروری مانند لوازم خانگی، لباس‌ها و وسایل آشپزخانه را می‌توان یافت. اگر از جهیزیه داماد خوب استفاده کنیم، زندگی بعد از ازدواج راحت‌تر خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *