مقالات

لیست هزینه های عروسی سال 1401

هزینه های عروسی

اگر در حال تدارک جشن عروسی خود هستید حتما یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های شما محاسبه میزان خرج و مخارج برای این روز مهم و جشن بزرگ شماست. با وجود اینکه رسم و سنت‌های قدیم در برگزاری مراسم بر این روال بود که هر کدام از هزینه‌ها بر عهده یکی از خانواده‌ها باشد، امروز سبک عمل و طرز فکر جوانان ممکن است به رسومی که اهمیتی ندارد بی توجه باشد و جوانان تصمیم بگیرند بار هزینه‌های بسیار زیاد را از دوش خانواده خود بردارند. البته که همه چیز بستگی به شرایط افراد دارد و خانواده‌ها همیشه حامی فرزندان خود هستند. در این مقاله قصد داریم هزینه های عروسی را به طور کامل بررسی کنیم تا شما جهت برنامه‌ریزی راحت‌تر بتوانید از آن استفاده کنید. شما می‌توانید از این چک لیست هزینه های عروسی، به دلخواه گزینه‌هایی را حذف کنید.

لیست هزینه های عروسی سال 1401

اگر شما قبل از اقدام به هر گونه خرید یک لیست کامل از هزینه های عروسی که قصد انجامش را دارید داشته باشید، می‌توانید به راحتی برنامه‌ریزی کنید و مطابق با بودجه و برنامه از پیش تعیین شده خریدهایتان را مدیریت کنید. در غیر این صورت ممکن است برای آخرین موارد هزینه‌ های عروسی پول کم بیاورید و مواردی پیش‌آمد کند که در حالی که به مراسم خود نزدیک هستید برای روحیه شما خوب نباشد. در این قسمت چک لیست هزینه های عروسی سال 1401 را با شما به اشتراک می‌گذاریم.

هزینه رزور تالار عروسی و یا باغ‌ تالار

از اولین هزینه های عروسی که زوج نسبت به آن اقدام می‌کنند هماهنگی تالار عروسی است. برای انتخاب تالار عروسی باید مواردی مثل مکان تالار، میزان بودجه و سطح انتظاری که به عنوان عروس و داماد از محل برگزاری جشن خود دارید را در نظر بگیرید. سالن‌ها و باغ تالارهای متنوعی در شهرها و اطراف آن وجود دارند که با توجه به دیزاین و نوع خدماتی که ارائه می‌دهند قیمت‌های متفاوتی با هم دارند. همچنین منوی غذا در تالارهای مختلف تفاوت بسیار زیادی دارند بنابراین بسیار مهم است که تالارهای مختلف را بررسی کنید. برای مشاوره در رابطه با انتخاب باغ تالار خود و اطلاع از هزینه ها می‌توانید با ما بگیرید.

هزینه رزور تالار عروسی و یا باغ‌ تالار

هزینه خرید حلقه عروس و داماد

خرید حلقه یکی از شیرین‌ترین و مهم‌ترین هزینه های عروسی است که بهتر است جزء اولین خریدهای شما باشد. معمولا حلقه عروس را داماد تهیه می‌کند و حلقه داماد را عروس می‌خرد. این روزها حلقه‌های ست بسیار زیبایی در بازار موجود است که در انواع مدل‌های نگین‌دار و پرزرق و برق یا ساده و بی آلایش عرضه می‌شوند. عده زیادی از عروس و دامادها برای صرفه‌جویی یا بر اساس سلیقه خود رینگ‌های ساده را انتخاب می‌کنند. هزینه حلقه‌ها بر اساس قیمت روز طلا، جواهر و پلاتین تعیین می‌شود.

هزینه کارت دعوت میهمانان

کارت دعوت عروسی نیز یکی از مواردی است که این روزها با تغییرات دنیای ارتباطات، دچار تحول شده است. امروزه عده زیادی کارت دعوت خود را به صورت آنلاین تهیه و به صورت آنلاین برای میهمانان خود ارسال می‌کنند. طراحی آن را نیز معمولا یا خود عروس و داماد انجام می‌دهند یا هزینه‌ای جزئی برای طراحی پرداخت می‌کنند، اما آن‌ها هیچ هزینه‌ای برای چاپ کاغذ پرداخت نمی‌کنند. این اتفاق هم از جهت حمایت از محیط زیست و هم از جهت کاهش هزینه های عروسی اضافه، اتفاق مثبتی است. البته عده زیادی هم همچنان به شیوه سنتی دعوت از میهمانان خود علاقه بیشتری دارند و کارت چاپی را ترجیح می‌دهند. برای این دسته از عزیزان هزینه نهایی کارت دعوت بستگی به طرح و جنس کارتی که انتخاب می‌کنند دارد.

انتخاب کارت عروسی از انتخاب های سخت عروس و داماد ها است. مقاله ” کارت عروسی خلاقانه ” به شما کمک خواهد کرد.

هزینه کیک عروسی

کیک عروسی یکی از آیتم‌های زیبا اما غیر ضروری در جشن عروسی شماست. قطعا خرید کیک عروسی و رسوم همراه با آن حال و هوای متفاوتی به مراسم می‌دهد و عروسی شما را کامل‌تر می‌کند. هزینه آن هم بسته به سایز و تعداد طبقات کیکی که سفارش می‌دهید و همچنین طراحی، نوع کیک و فروشگاهی که از آن خریداری می‌کنید بستگی دارد.

هزینه کیک عروسی

هزینه چیدمان سفره عقد

معمولا تالار یا تشریفاتی که برای مراسم خود انتخاب می‌کنید طراح یا سفره عقدهای پیشنهادی به شما ارائه می‌دهند تا از بین آن‌ها انتخاب کنید. اما اگر طراحی خاصی مد نظر داشته باشید می‌توانید به صورت جداگانه برای تدارک آن اقدام کنید و طراح مدنظر خود را در روز جشن به محل برگزاری مراسم خود بیاورید. هزینه چیدمان سفره عقد نیز بستگی زیادی به متریال و اقلامی که در آن به کار می‌رود دارد.

برای آشنایی بیشتر با سفره عقد به شما پیشنهاد میکنیم مقاله ” وسایل سفره عقد ” را مطالعه کنید.

هزینه میوه و شیرینی روز جشن

میوه و شیرینی و هر موردی که برای پذیرایی از میهمانان خود استفاده می‌کنید یکی از هزینه های عروسی اساسی و ضروری روز جشن شماست. میزان این هزینه بسته به تعداد میهمانان و اقلامی که برای پذیرایی استفاده می‌کنید اعم از چای، نوشیدنی، بستنی، میوه و شیرینی و … تفاوت دارد. معمولا تالار یا باغ‌تالارها بخشی از این پذیرایی را به عهده می‌گیرند اما برای اقلامی که خودتان به آن اضافه می‌کنید باید هزینه جدا بپردازید و یا خودتان تهیه کنید و به تالار تحویل دهید.

هزینه لباس عروس (خرید یا اجاره)

لباس عروس یکی از هزینه‌های تقریبا بزرگ و مهم برای روز جشن شماست. معمولا تهیه لباس عروس به عهده داماد است و باید بودجه قابل قبولی برای آن کنار گذاشته شود. امکان اجاره لباس عروس هم وجود دارد و بسیاری از عروس و دامادها با توجه به اینکه این لباس را فقط یک بار می‌خواهند استفاده کنند نمی‌خرند. اما قیمت خرید یا حتی اجاره لباس عروس بستگی زیادی به پارچه و نوع متریالی که در آن به کار رفته دارد. ممکن است اجاره برخی لباس عروس‌ها از خرید برخی دیگر بیشتر باشد. در این مورد نوع سلیقه عروس و داماد دخالت زیادی دارد. جدیدترین مدل های لباس عروس را در مقاله لباس عروس 2022 ببینید.

هزینه لباس عروس (خرید یا اجاره)

هزینه خرید لباس داماد

لباس داماد و یا کت و شلوار دامادی معمولا خریداری می‌شود، چون به دفعات قابل استفاده است. قیمت کت و شلوار داماد هم بسته به جنس پارچه، نوع برند، کیفیت و میزان متعلقات تفاوت زیادی دارد. این هزینه نیز معمولا به عهده عروس یا خانواده اوست و یکی از مهم‌ترین هزینه‌هاست که قابل چشم‌پوشی نیست.بهترین مدل های کراوات داماد را در مقاله کراوات داماد ببینید.

هزینه اجاره و تزئین ماشین عروس

اگر قصد استفاده از ماشین خود یا یکی از آشنایان را برای شب عروسی داشته باشید هزینه اجاره ماشین حذف می‌شود. این هزینه بر اساس نوع ماشین تعیین می‌گردد و قطعا هزینه اجاره ماشین‌های لوکس بسیار زیاد است و دردسرهای خودش را دارد.

هزینه گل آرایی ماشین عروس هم بسته به اینکه گل مصنوعی انتخاب می‌کنید یا طبیعی، فصل برگزاری مراسم چه فصلی است، اینکه چه مقدار گل در تزئین ماشین استفاده می‌کنید و از چه گل‌هایی استفاده می‌کنید متفاوت است. اگر از گل‌های مصنوعی استفاده کنید این هزینه بسیار پایین می‌آید. در صورت استفاده از گل‌های طبیعی نیز اگر از گل‌های ساده استفاده کنید و یا در حجم کمی از گل طبیعی برای تزئین ماشین استفاده کنید بازهم این هزینه کمتر می‌شود. اما گل‌های خاص طبیعی و حجم زیاد گل هزینه را کمی بالا می‌برد.

هزینه دسته گل عروس

معمولا می‌توانید به همان گل‌فروشی که تزئین ماشین خود را سپرده‌اید دسته گل را هم سفارش دهید. هزینه‌ای که برای این مورد در نظر می‌گیرید هم بستگی به گل‌هایی که انتخاب می‌کنید و سایز دسته گل شما دارد. برای صرفه‌جویی در هزینه های عروسی می‌توانید این مورد را هم به صورت گل مصنوعی سفارش دهید. اما از آن‌جا که گل طبیعی حال و هوا و انرژی متفاوتی دارد معمولا عده کمی این گزینه را انتخاب می‌کنند. شما میتوانید جدیدترین مدل های دسته گل اروپایی عروس را در مقاله دیگر ما مشاهده نمایید.

هزینه دسته گل عروس

به دنبال راهی برای کاهش هزینه های عروسی خود هستید؟ بلاگ چگونه عروسی کم هزینه بگیریم را به شما توصیه میکنیم.

هزینه آتلیه و فیلم‌برداری

در بین اقلام مختلف لیست هزینه های عروسی انتخاب آتلیه جهت عکاسی و فیلم‌برداری، یکی از موارد بسیار مهم و حساسی است که معمولا عروس و داماد برای انتخاب آن حساسیت زیادی به خرج می‌دهند. چون این آیتم وظیفه ثبت لحظات بسیار حساسی را در مهم‌ترین رویداد زندگی شما به عهده دارد و هزینه‌ای که برای آن می‌کنید در صورتی که در جای درستی خرج شود کاملا ارزش دارد و از بین نمی‌رود. شما قرار است سال‌های زیادی با دیدن عکس و فیلم مراسم خود خاطره‌بازی کنید. مجموعه‌های عکاسی امروز تجهیزات و آیتم‌های زیادی در پکیج عروسی خود قرار می‌دهند که شما باید با توجه به بودجه و علایق خود باید آن‌ها را تعیین کنید تا هزینه نهایی برآورد شود.

هزینه گروه موسیقی یا دی‌جی

انتخاب دی‌جی عروسی یا گروه موسیقی نیز در شب عروسی بسیار مهم است. چون حال و هوای شاد جشن و امکان پایکوبی و شادی میهمانان و خود شما بدون وجود موسیقی امکان‌پذیر نیست. قبل از اقدام به رزرو دی‌جی حتما نمونه کار آن‌ها را ببینید و در مورد آن‌ها تحقیق کنید. در موارد زیادی خود تالار یا باغ دی‌جی اختصاصی دارد. میزان هزینه برای گروه موسیقی بستگی زیادی به میزان شهرت آنان و امکاناتشان دارد.

هزینه آرایشگاه عروس

هزینه آرایشگاه و میکاپ عروس نیز یکی از هزینه های عروسی غیر قابل اجتناب است. تنها در صورتی که خود عروس میکاپ آرتیست باشد این هزینه حذف می‌شود که حتی در آن صورت هم معمولا عروس در روز عروسی خود از انجام چنین ریسکی صرف نظر می‌کند. اینکه دقیقا چه مقدار هزینه برای این کار صرف کنید بستگی به آرایشگاه و میکاپ آرتیستی که انتخاب می‎کنید دارد. اینکه چقدر مشهور باشد، سالنش در چه مکانی از شهر باشد و چه خدمات جانبی ارائه دهد همه این‌ها در مقدار قیمت تاثیرگذار است. البته لازم به ذکر است معمولا خدماتی مثل رنگ مو، تاج و … به صورت جداگانه پرداخته می‌شود.

یکی شینیون های جذاب برای عروس شینیون نیمه باز است، در مقاله ” مدل شینیون نیمه باز عروس ” این مدل ها را ببینید.

هزینه آرایشگاه داماد

از بین هزینه های عروسی یکی از مواردی که این سال‌ها به طرز عجیبی رشد قیمت داشته، هزینه آرایشگاه داماد است. امروزه برای آماده شدن داماد فقط اصلاح مو و صورت انجام نمی‌شود بلکه سایر خدمات مراقبت پوستی نیز به این مورد اضافه شده و حتی برای گریم صورت و یا استفاده از انواع ماسک‌های احیاکننده پوست هزینه دریافت می‌شود. البته که این موارد کاملا اختیاری هستند و در صورت عدم تمایل از میزان هزینه نهایی حذف خواهند شد.

هزینه خرید سرویس عروس و هدیه داماد

سرویس طلا یا جواهر برای عروس و تهیه هدیه‌ای مثل ساعت برای داماد معمولا به عنوان هدیه عروسی از طرف خانواده‌ها صورت می‌پذیرد. برای این هزینه موارد متعددی مثل قیمت روز طلا و جواهر، کارمزد، میزان سنگ یا کریستال به کار رفته همگی در تعیین قیمت نهایی اثرگذار هستند.

مقاله پیشنهادی : ست تاج و گوشواره عروس

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم چک لیست هزینه های عروسی 1401 را برای استفاده شما فراهم کنیم تا اگر در ابتدای راه تدارک مراسم خود هستید سردرگم نشوید. همه این موارد با توجه به نوسانات قیمت ارز و تاثیر آن بر بازار بسیار متغیر هستند و به همین دلیل از تعیین قیمت دقیق معذور هستیم. اینکه تاریخ مراسم شما چه زمانی است و قصد دارید از چه هزینه های عروسی صرف نظر کنید همگی بر تعیین مبلغ کلی که برای مراسم خود احتیاج دارید موثر هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و دریافت مشاوره میتوانید با همکاران ما در ماه گاردن تماس بگیرید.

سوالات متداول

کدام یک از هزینه های عروسی بر عهده خانواده عروس است؟

سفره عقد، کت و شلوار و حلقه داماد، آرایشگاه داماد برعهده خانواده عروس می باشد اما باز هم در هر رسم و رسومی متفاوت است.

برای صرفه جویی در هزینه عروسی چه کاری میشود انجام داد ؟

حذف موارد اضافه در باغ تالار، غذا ساده و با کیفیت، گروه موسیقی با تعداد کمتر، حذف هزینه های اضافی فیلمبردار مانند پخش کلیپ و…،استفاده از خودرو شخصی و برگزاری هرچه ساده تر مراسم عروسی موجب صرفه جویی در هزینه های عروسی خواهد شد.

لیست هزینه های عروسی شامل چه مواردی است؟

تالار یا باغ عروسی،لبای عروس و داماد، خرید حلقه، سرویس عروس،گل آرایی ماشین، دسته گل عوس، هزینه کترینگ و شام عروس و مابقی موارد که بطور کامل در این مقاله شرح داده ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *