مقالات

وسایل سفره عقد چیست؟

وسایل سفره عقد

وسایل سفره عقد یک سری اقلام بوده که بر اساس آداب، سنت و رسوم قدیمی ایرانی باید بادقت انتخاب و خریداری شوند. درصورتی‌که توافق بین طرفین انجام شود، بخشی از وسایل،لوازم و حتی لباس را خانواده پسر و بخش دیگر را خانواده دختر تهیه خواهد کرد.

بسته به این که سبک چینش سفره چیست؟ نوع یا حتی گاهی میزان استفاده از این وسایل و لوازم متفاوت خواهد بود. در زمان‌های قدیم، یک سری محتویات با فرمولی شبیه به سفره هفت‌سین روی سفره قرار می‌گرفت که در طول این سال‌ها با کمی تغییر هنوز هم از همان حالت استفاده می‌شود. در ادامه ضمن معرفی وسایل سفره عقد در مورد آن‌ها بیشتر صحبت خواهیم کرد.

وسایل سفره عقد چیست

لیست وسایل سفره عقد

وابسته به این که شما به چه شکل و سبکی سفره عقد را می‌چینید، می‌توانید برخی از اجزای سفره عقد ذکر شده در لیست پایین را کم‌تر یا زیادتر انتخاب کنید. لیستی که برای سفره عقدتان لازم دارید را می‌توانید در ادامه بررسی کنید. سعی کردیم به‌صورت چک‌لیست آن‌ها را به شما معرفی کنیم.

شما می توانید در مراسم عقد خود جهت تشکر از مهمانان از انواع گیفت استفاده نمایید . جهت مشاهده گیفت عقد لاکچری کلیک کنید.

لیست وسایل سفره عقد

قرآن کریم

رکن اصلی و مهم‌ترین بخش از سفره عقد خانواده ایرانی قرآن خواهد بود. معمولاً هم آن را روبه‌روی آینه و در کنار جانماز یا بالای آن قرار می‌دهند. در واقع قرآن نشان‌دهنده طلب آسایش و ازدواج با سنت اسلامی و پیروی از رسم دین اسلام و سنت پیامبر است. قرآن کریم باید نزدیک  به دختر و پسر و در ضلع بالایی قرار داده شود. اگر به‌صورت باز و روی رحل باشد بهتر است.

قرآن کریم

جانماز

جانماز را همان‌طور که اشاره کردیم در کنار قرآن و روبه‌روی آینه پهن نموده و لازم است که روی آن مهر و تسبیح نیز قرار گرفته باشد. از طرفی می‌توان گفت که این جانماز به معنای پایبند بودن زوجین به اصول دین خواهد بود. می‌دانیم که در اسلام نماز نصف دین است و جانماز هم یک پای ثابت از اجزای سفره عقد خواهد بود.

جانماز

آینه از وسایل سفره عقد

انعکاس عشق، نور، روشنی و امید تعاریفی است که در بین وسایل سفره عقد برای آینه ذکر می‌شود. آینه در سفره عقد البته نشان از خوش‌شانسی و خوش یمنی نیز دارد. عروس و داماد چهره خود را مدام در آن می‌بینند و این کنار هم بودن منعکس می‌شود. یکی از جذاب‌ترین بخش‌های سفره، قرینه‌سازی چینش آینه و دیگر اجزاء خواهد بود. معمولاً حس بهتری را برای برگزاری مراسم می‌دهد.

آینه از وسایل سفره عقد

شمعدانی

شمعدانی که به‌صورت ست با آینه خریداری می‌شود در دو طرف این قرار گرفته و زمانی که صیغه عقد بین دختر و پسر  خوانده و جاری می‌شود آن‌ها را روشن می‌کنند. این رسم از دیرباز به نشانه گرمای عشق و ایجاد حس محبت و آتش علاقه در دل زوجین است که نماد جالبی است.

شمعدانی

نبات و کاسه نبات از وسایل سفره عقد

نبات و کاسه نبات هم بخش جدانشدنی از وسایل سفره عقد ازدواج زوجین است. در جلوه و ظاهری که ما از نبات خواهیم داشت، حس شیرینی و احساس عشق را درک می‌کنیم. در واقع وجود آن درون سفره یکی از حیاتی‌ترین موضوعات است و حتماً باید تهیه شود. درصورتی‌که می‌خواهید جلوه سفره شما بیشتر شود، می‌توانید آن را تزئین کنید و یا از تکه‌های به‌هم‌پیوسته و رنگی هم استفاده کنید. گاهی نقل‌ونبات با هم به‌صورت ترکیب هم سر سفره قرار می‌گیرند.

نبات و کاسه نبات از وسایل سفره عقد

تخم‌مرغ

یکی دیگر از مهم‌ترین اجزا سفره عقد تخم‌مرغ خواهد بود. البته این موضوع را از دو جهت بررسی می‌کنند. اصل اول همان باور و نشانگری تداوم نسل و باروری و بخش دوم به دلیل جلوگیری از چشم خوردن و شوری چشم است. درهرحال امروزه تخم‌مرغ‌ها را برای این مراسم رنگ می‌کنند تا جلوه زیباتری به خود بگیرد.

تخم مرغ

نان و پنیر

خوراکی دیگری که در سنن ایرانی اهمیت زیادی برای آن قائل هستند و روی سفره چیده می‌شود نان و پنیر خواهد بود. البته امروزه به‌صورت پک و بسته‌بندی‌شده عرضه می‌شود و می‌توان آن را به تعداد مهمانان تهیه کرد. موضوع مهم این است که در واقع نان و پنیر سنبل برکت، رزق‌وروزی هستند و وجود آن‌ها بر سر سفره عقد به‌عنوان وسایل سفره عقد مهم است.

نان و پنیر

عسل

عسل شاید یکی از جالب‌ترین و قابل‌توجه‌ترین جلوه‌های وسایل سفره عقد در سنن ایرانی باشد. جایی که بعد از صیغه عقد، عروس و داماد با انگشت کوچک دست خود از این عسل درون دهان هم دیگر قرار می‌دهند تا حس عشق و زندگی مشترک را با طعم شیرین عسل که خالص‌ترین طعم است شروع کنند.

عسل

گل سفره عقد

مگر می‌شود یک مراسم برگزار شده و در آن از گل استفاده نشود. در واقع بخش کلیدی و مهمی از اجزای سفره عقد شما گل خواهد بود. این گل از همان ابتدای خواستگاری تا مراسم اصلی عروسی نیز با شما خواهد بود. طراوت و شادابی و ایجاد عشق و علاقه از جمله مهم‌ترین ارکان گل است که در بین وسایل سفره عقد معمولاً با وسواس بیشتری انتخاب می‌گردد.

گل سفره عقد

شیرینی و میوه

البته حجم و میزان خرید شیرینی و میوه بستگی به مهمانان دارد و بهتر است که در این مورد اسراف نکنید اما برای برخی مهم است که سفره عقد جذاب و خوش‌رنگ و لعابی داشته باشند و در نتیجه آن حجم بیشتری از انواع میوه‌ها خریداری می‌کنند.

شیرینی و میوه

گردو، بادام و فندق

خرید این موارد به‌عنوان وسایل سفره عقد جزو ضرورت‌ها نیست اما یک جلوه منحصربه‌فرد دیگر از سفره عقد هستند. در طول این چند سال ما کم‌تر شاهد استفاده از آجیل روی سفره عقد بودیم اما اگر می‌خواهید کمی متفاوت به نظر برسید، حتی باید بدانید که آجیل را سفره‌آرایی نیز خواهند کرد.

گردو، بادام و فندق

اسپند

در آداب‌ورسوم ایرانی، اسپند به‌عنوان یک گیاه خاص، ویژگی‌های زیادی دارد که باعث می‌شود روی سفره عقد هم آن را ببینیم. در هنگام برگزاری مراسم بخشی از این اسپند دود شده و باعث دور شدن نظر و چشم بد می‌شود.

اسپند

نخ و سوزن و گاهی اوقات قیچی

لازم به ذکر است که تعیین و انتخاب اجزا سفره عقد در هر قوم و نژادی ممکن است تفاوت‌هایی داشته باشد. مواردی که ما در این مقاله ذکر کردیم تماماً فرمول ثابت سفره نیستند بلکه برخی از آن‌ها در مناطق خاص مورداستفاده قرار می‌گیرند. در برخی مناطق نخ، سوزن و قیچی را روی سفره عقد قرار می‌دهند که در این صورت نشان‌دهنده فراخی روزی و حل سریع‌تر مشکلات خواهد بود.

آباژورهای کوچک از وسایل سفره عقد

آباژورهای کوچک از وسایل سفره عقد

یکی دیگر از اقلام تزئینی که استفاده از آن چیزی جز صرف زیبایی نیست، آباژورهایی هستند که معمولاً رنگ‌های ست دارند. در این آباژورها ما شامل نورپردازی، مواردی شبیه به شمعدانی و… خواهیم بود. علاوه بر تمامی نکات ذکر شده اگر در انتخاب رنگ سفره هم تردید دارید، شاید یکی از بهترین گزینه‌ها تناژهای طوسی، نقره‌ای و یا رنگ‌هایی مانند یاسی و صورتی باشد.

امروزه یکی از دغدغه های اصلی جوانان برای برگزاری مراسم عروسی هزینه های آن می باشد . شما میتوانید چک لیست هزینه های عروسی را در مقاله دیگر ما مطالعه نمایید.

جمع‌بندی نهایی

بسته به این که شما دوست دارید اجزای سفره عقدتان چگونه چیده شود و در چه ابعاد و حجمی باشد، می‌توانید تعداد برخی از اجزای تشکیل‌دهنده آن را کم و یا زیاد کنید. به طبع قرآن، آینه و جانماز یکی خواهد بود اما در استفاده از دسته‌گل  و… محدودیت خاصی پیش و روی شما نیست. این بستگی به نوع  و فرمت سفره‌آرایی شما هم خواهد داشت. وسایل سفره عقد باید حتماً بادقت بالا انتخاب شوند. صرفاً گران بودن نمی‌تواند نشان از حس خوب بدهد اما زوجین و بخصوص خانم‌ها برای اجرای سفره عقد وسواس زیادی به خرج می‌دهند.

هرچه سفره عقد شما از المان‌های جذاب و کلاسیک ایرانی پر تر باشد، به طبع حس بهتری را منتقل می‌کند. در نتیجه پیشنهاد می‌کنیم که حتماً از اقلامی که ذکر شد درون سفره عقد استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *