مقالات

تاریخچه و فلسفه پرت کردن دسته گل عروس

پرتاب-کردن-دسته-گل-عروس

شاید تا به حال برای شما سؤال پیش آمده باشد که چرا عروس ها در مراسم عروسی دسته گل خود را پرت می کنند؟ تاریخچه و فلسفه پرت کردن دسته گل عروس از کشور انگلستان سرچشمه می گیرد. زنان انگلستانی با پرت کردن دسته گل و یا تکه ای از لباس عروس، سعی می کردند بخت خودشان را باز کنند. امروزه در مراسم های عروسی، عروس دسته گل را پرتاب می کند و هر دختر مجردی که دسته گل پرتاب شده را گرفت، به این معناست که نفر بعدی که ازدواج می کند، او است.

اما امروزه افراد خیلی بر این باور نیستند که با گرفتن دسته گل تأثیری بر باز شدن بخت و اقبالشان داشته باشند. این مراسم را بیشتر برای سرگرمی، زیبا و جذاب تر شدن عروسی انجام می دهند، اما با این شرایط باز هم مراسم پرتاب کردن گل محبوبیت و طرف دار خود را دارد.

دسته گل عروسی چیست؟

امروزه همه عروس ها در مراسم عروسی شان از دسته گل های زیبا و جذابی استفاده می کنند. شما حتما تا به حال به عروسی رفته اید و دیده اید دسته گل همیشه در مراسم عروسی بوده است؛ وجود دسته گل در مراسم عروسی باعث افزایش زیبایی و همچنین ابهت فضا می شود. دسته گل عروس نماد زیبایی و خوش اقبالی و همچنین یک شروع بزرگ و بی پایان عشق برای عروس و داماد است. شما می توانید با توجه به سلیقه و علایق خود دسته گل های طبیعی و مصنوعی را برای مراسم هایتان سفارش دهید.

از گذشته تا به امروز، دسته گل عروس همیشه پایه ثابت عروسی ها بوده است. به همین دلیل شما باید در انتخاب آن دقت کنید و دسته گلی را سفارش دهید تا از آن پشیمان نشوید و حس خوبی نسبت به آن داشته باشید؛ چون دسته گل عروسی همیشه در ذهن شما و مهمان هایتان می ماند.

5 مدل از شیک‌ترین دسته گل عقد محضری

تاریخچه پرت کردن دسته گل عروس در مراسم عروسی

اگر به سال های خیلی قبل برگردیم، می بینیم که در سنت یونانیان و رومیان باستان، گل ها نشانه وفاداری، باروری و شروع دوباره بوده اند؛ همچنین از ادویه و گیاهان معطر برای دفع بدشانسی و ارواح شیطانی استفاده می کردند. بیشتر فرهنگ ها درباره سنت پرت کردن دسته گل عروس تاریخ بسیار زیاد و ارزشمندی دارند.

در قرون وسطی، انگلیسی ها عروس را خوش شانس می دانستند، به همین دلیل دختر های مجرد در مراسم عروسی تلاش می کردند که چیزی را از عروس بگیرند که بخت و اقبال آن ها نیز باز شود. آن ها سعی می کردند که تکه ای از لباس یا گل عروس حتی موی عروس را بدزدند؛ به همین دلیل عروس در چنین مواقعی دست به فرار می گذاشت و دسته گل خود را پرتاب می کرد و هر دختری که او را می گرفت بر این بار بود که بختش باز می شود. سنت پرتاب کردن دسته گل از اینجا شروع شد.

در دوران ویکتوریا، استفاده از گل عروسی به دلیل این که به آن ها حس عشق و رمانتیک بودن می داد بسیار زیاد بود. منشأ پرتاب کردن دسته گل عروس از کشور انگلیس می آید، اما به مرورزمان در کشور های دیگری هم گسترش پیدا کرد. امروزه بسیاری از عروس ها در مراسم عروسی این کار را به عنوان سرگرمی انجام می دهند.

در زمان های قدیم از گیاهانی مانند درخت گیلاس، گل رز و همچنین گیاهانی که بو و عطر شیرینی می دهند در دسته گل ها استفاده می کردند. به دلیل رایحه و بوی خوبی که دسته گل ها می دادند از آن ها استقبال زیادی می شد. این گل ها توسط افراد سلطنتی بیشتر استفاده می شدند.

مقاله پیشنهادی : 6 ایده خلاقانه برای مدل مو عروس با گل طبیعی

تاریخچه پرتاب کردن دسته گل عروس

رسم پرت کردن دسته گل عروس

همان طور که تاکنون متوجه شدید، پرت کردن دسته گل عروس در عروسی، یکی از رسم و رسوماتی که در مراسم های عروسی رواج زیادی دارد. این رسم را معمولا در آخر مراسم انجام می دهند؛ بدین صورت که عروس در مکان مشخصی قرار می گیرد و تمام دوست و آشنایانی که مجرد هستند در پشت عروس می ایستند، عروس دسته گل را پرتاب می کند و افرادی که در پشت او قرار گرفته اند، باید سعی کنند دسته گل را بگیرند. کسی که موفق شد دسته گل را بگیرد، به احتما زیاد نفر بعدی ازدواج می کند.

پرت کردن دسته گل عروس کاری بسیار زیبا و جذاب در مراسم عروسی است که با توجه به هیجانی که به افراد حاضر در سالن می دهد، باعث می شود که مراسم شما با پایانی خوش تمام شود؛ البته رسم و رسومات و طریقه انجام این کار به سال های خیلی قبل باز می گردد، اما امروزه عروس و دامادها پرتاب کرد گل را به روش های جدید و جذاب تری انجام می دهند.

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که رسم پرتاب کردن دسته گل عروس به خاطر چیست؟ در برخی از کشور های اروپایی برخی از افراد هستند که هنوز هم عقیده دارند که دزدیدن یک تکه از لباس عروس خوش یمن تر است؛ اما برخی از افراد دوست ندارند لباس عروسی شان خراب و پاره شود، به همین دلیل دسته گلشان را پرتاب می کنند. از سال های پیش این رسم وارد ایران شد که مورد استقبال عروس و داماد و همچنین مهمان های مراسم عروسی قرار گرفت.

برای پرتاب کردن دسته گل، عروس ابتدا با آهنگ موردنظر خود می رقصد و بعد در مکان مشخصی قرار می گیرند، بقیه افراد در پشت عروس می ایستند و بعد دسته گل را پرتاب می کنند، هر کسی که دسته گل را بگیر؛ یعنی نفر بعدی که ازدواج می کند، او است.

مقاله پیشنهادی: دسته گل فرمالیته عروس و نکات مهم در انتخاب آن

اگر مردی دسته گل را بگیرد چه؟

در قدیم، فقط دختر های مجرد می توانستند در این مراسم شرکت کنند؛ اما امروزه به دلیل این که بیشتر افراد طرفدار برابری جنسیتی هستند، این اجازه داده شده است که مرد ها نیز در مراسم پرتاب دسته گل شرکت کنند. اگر پسر مجردی در پشت عروس و در بین افراد ایستاد و موفق شد که دسته گل پرتاب شده را بگیرد، می توان گفت که او سرنوشت گیرنده ثروت خود را مشخص کرده است. البته در برخی از مواقع، مردهایی که دسته گل را می گیرند، می توانند از دختر موردعلاقه شان خواستگاری کنند.

مقاله پیشنهادی: بهترین مدل های گل جیب داماد

ایده های جذاب برای پرت کردن دسته گل عروس

ایده های متنوعی برای پرت کردن دسته گل عروس وجود دارند که شما می توانید با توجه به آن ها، یکی را انتخاب کنید و در مراسم عروسی تان انجام دهید. هر کدام از آن ایده ها بسیار جذاب و هیجان انگیز هستند. در ادامه به برخی از ایده های جذاب پرتاب دسته گل اشاره شده است.

  1. روشی که امروزه خیلی از آن استفاده می شود، این است که عروس در مکان مشخصی قرار می گیرد و دختر و پسر های مجرد در پشت او می ایستند. عروس با شمارش مهمان ها و یا آهنگ پرت کردن دسته گل عروس، دسته گل را بالای سرخود قرار می دهد و پرتاب می کند و یکی از افراد دسته گل را می گیرد.
  2. روش دیگری که می توانید انجام دهید، این است که عروس روبان های قرمزی را به دسته گل ببند و سر هر کدام از ربان را به مهمان هایی که در مراسم پرتاب دسته گل قرار دارند، بدهد و به نوبت بدون این که بداند کدام ربان متعلق به چه کسی است، یکی یکی قیچی کند، در آخر تنها ربانی که باقی ماند، دسته گل را دریافت می کند.
  3. جذاب ترین روشی که شما می توانید مهمان هایتان را با آن سورپرایز کنید، این است که از قبل با پسری که قصد دارد از دختر مورد علاقه اش خواستگاری کند هماهنگ کنید. هنگام پرتاب، دسته گل را به پسر بدهید تا بتواند از دختر مورد علاقه اش خواستگاری کند.
  4. روش دیگری که با آن می توانید مراسم پرتاب کردن دسته گل را به خوبی انجام دهید، این است که دسته گل عروسی تان را باز کنید و هر کدام از گل ها را به دختر و پسر های مجرد دهید. با این روش، می توانید به اکثر مهمان ها گل دهید.

مقاله پیشنهادی : بهترین ایده‌ های گل‌ آرایی جایگاه عروس و داماد

جمع بندی

پرت کردن دسته گل عروس سنتی است که از زمان قدیم تا کنون در سرتاسر جهان ادامه دارد و یکی از جذاب ترین و زیبا ترین قسمت های مراسم عروسی است. این مراسم باعث می شود تا جوانان مجرد پیش گام شوند تا مرحله بعدی از زندگی را شروع کنند. دسته گل عروس نماد خوش شانسی، زیبایی، شروع عشق، خوش یمنی و خوش اقبالی است. دسته گل عروس همیشه پایه ثابت تمام مراسم های عروسی بوده است؛ از این رو در این مقاله سعی بر این داشتیم تا با ارائه ایده‌های مختلف برای پرتاب کردن دسته عروس و همچنین ارائه تاریخچه این عمل به شما این دید را بدهیم تا از اهمیت انتخاب و انجام درست این کار مطلع شوید؛‌ امیدواریم که این مطالب برای شما عزیزان مفیده بوده باشد .

مقالات پیشنهادی در مورد دسته گل عروس:

دسته گل فرمالیته عروس و نکات مهم در انتخاب آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *