مقالات

چگونه یک خنچه عقد فوق العاده دیزاین کنیم؟

چگونه یک خنچه عقد فوق العاده دیزاین کنیم؟

خنچه عقد متشکل از برخی وسایل است که از گذشته تا به امروز، بر روی یک سفره سفید در مقابل عروس و داماد قرار می‌گیرد. هر کدام از وسایل آن نشان دهنده نمادی هستند. از گذشته تا به حال با وجود تغییراتی که در سبک آشنایی‌ها و مدل ازدواج‌ها صورت گرفته است اما خنچه عقد عروس و داماد با همان وسایل گذشته اما با تزئینات جدید، باز هم در مراسم عقد زوج‌ها چیده می‌شود.

البته کم نیستند افرادی که به چیده شدن و خوش یومنی خنچه عقد اعتقاد دارند اما در واقع نمی‌دانند که فلسفه وسایل آن چیست.

از این رو در این مقاله ابتدا توضیح مختصری در باب خنچه عقد داده می‌شود. سپس نماد هر کدام از وسایل مورد نیاز آن معرفی خواهد شد. همچنین در باب نحوه تزئین نیز توضیحاتی ارائه می‌گردد.

خنچه عقد چیست؟

خنچه عقد به سفره‌ای گفته می‌شود که قبل از جاری شدن خطبه عقد عروس و داماد، برای آن‌ها چیده می‌شود و عروس و داماد در کنار آن می‌نشینند تا خطبه عقد آن‌ها جاری شود. خنچه عقد یک جز جدایی ناپذیر از سفره عقد‌های ایرانی بوده و هست. در واقع این رسم، یادگار گذشته‌های دیرین است که تا به امروز نیز همچنان با شکوه در مراسمات عقد برگزار می‌شود. البته نحوه چیدمان خنچه عقد از گذشته تا به حال تغییرات اساسی کرده است و به شکل مدرنیته و امروزی درآمده است، اما در وسایل آن تغییری ایجاد نشده است.

خنچه عقد چیست؟

وسایل خنچه عقد چیست؟

اکثر افراد می‌دانند که خنچه عقد چیست اما با فلسفه و چرایی پهن شدن این سفره و اینکه هرکدام از وسایل سفره، به چه دلیل در آن گذاشته می‌شوند، آشنا نیستند. در ادامه ضمن معرفی هر کدام از وسایل خنچه عقد، به فلسفه قرار گرفتن هرکدام نیز پرداخته می‌شود.

قرآن و سجاده نماز

اولین جزء خنچه عقد عروس، قرآن و جانماز است. در واقع قرار دادن قرآن بر سر سفره عقد بدین معناست که عروس و داماد با توکل به خدا پا در این راه گذاشته‌اند و‌امیدشان برای ادامه راه نیز به خداست. مفهوم جا نماز نیز به معنای اعتقاد به دین اسلام و مسلمان بودن است.

آینه و شمعدان

یکی از مهم‌ترین وسایل خنچه عقد عروس و داماد، آینه و شمعدان است. معمولاً هر عروس و دامادی در اولین خرید‌های عروسی به سراغ خرید آینه و شمعدان ‌می‌روند. چراکه ایرانی‌ها آینه را نماد صداقت و دوستی و شمعدان‌ها را نماد گرمی و صمیمیت می‌دانند. آینه و شمعدان در وسط خنچه عقد و به صورتی قرار داده می‌شود که عروس و داماد بتوانند چهره خود را در زمان جاری شدن خطبه عقد در آن مشاهده کنند.

نان و پنیر و سبزی

از دیگر وسایل مهم نان و پنیر و سبزی است که به اشکال مختلف نیز تزئین می‌شود و بر سر سفره عقد قرار می‌گیرد. در واقع مفهوم قرار گرفتن نان و پنیر در خنچه عقد، به جهت برکت و رزق و روزی فراوان است و سبزی نیز همانطور که از نام آن مشخص است نمادی برای سلامتی و تندرستی و شادی و خرمی است.

ظرف عسل

ظرف عسل نیز از دیگر موارد است که بر سر سفره قرار داده می‌شود. عروس و داماد پس از جاری شدن خطبه عقد، در دهان یکدیگر عسل می‌گذارند. در واقع عسل نماد شروع زندگی با شیرینی و شادکامی است. در انواع مدل خنچه عقد، ظرف عسل در کنار ظرف حلقه‌ها قرار داده می‌شود.

ظرف عسل

از هزینه مراسم عقد و اینکه هزینه مراسم عقد با کیست اطلاع دارید؟ این بلاگ را حتما بخوانید.

کله قند

کله قند نیز از وسایل خنچه عقد عروس و داماد است که از گذشته تا به حال از اجزای جدایی ناپذیر سفره عقد بوده و هست. کله قند‌های سفره عقد که از حد معمول آن‌ها، کوچک‌تر هم هستند در زمان جاری شدن خطبه عقد توسط یکی از آشنایان عروس و داماد بر سر آن‌ها ساییده می‌شوند. مفهوم ساییدن کله قند‌ها به یکدیگر بارش خوشبختی و سعادت و عشق بر سر عروس و داماد است.

شاخه نبات

شاخه نبات از مواردی است که در تزئین خنچه عقد به اشکال مختلفی شکل داده می‌شود و جدای از زیبایی که به سفره عقد می‌دهد نماد شیرینی و خوشبختی است.

گردو و بادام و فندق

از دیگر وسایل سفره عقد گردو و بادام و فندق است. این سه مورد نیز معمولاً در تزئین خنچه عقد نقش به سزایی دارد چراکه به اشکال مختلف تهیه و در سفره عقد قرار داده می‌شود. گردو و بادام و فندق در سفره عقد نماد وسعت رزق وتوانگری زوجین است.

گردو و بادام و فندق

اسپند

یکی دیگر از وسایل سفره عقد عروس، اسپند است. اسپند طبق اعتقادی که از گذشته وجود داشته است جهت رفع بلا و جلوگیری از چشم زخم استفاده می‌شده است. در سفره عقد نیز از اسپند به همین منظور استفاده می‌شود. در واقع در سفره عقد اسپند را با تزئینات متعددی قرار می‌دهند که هدف همان رفع انرژی‌های منفی و دفع بلا و اتفاقات ناخوشایند است.

تخم مرغ

تخم مرغ هم از دیگر وسایل سفره عقد است. تخم مرغ نماد باروری و تداوم یافتن نسل است. در واقع به این دلیل در سفره عقد قرار داده می‌شود که نمادی بر یک زندگی طولانی با وجود فرزندان صالح و سالم زوجین باشد.

سکه

یکی دیگر از وسایل خنچه عقد عروس، سکه است. سکه نماد رزق و روزی است. در واقع با قرار دادن سکه در سفره عقد، زندگی با وسعت رزق و روزی فراوان برای عروس و داماد آرزو می‌شود.

حلقه و جا حلقه‌ای

حلقه‌ها که جز جدایی ناپذیر سفره عقد هستند. چرا که عروس و داماد پس از جاری شدن خطبه عقد، حلقه‌ها را که در جا حلقه‌ای در خنچه عقد قرار دارند را برداشته و در دست یکدیگر می‌کنند و پیوند زناشویی خود را با این نماد عشق مستحکم‌تر می‌نمایند.

به عروس و داماد های عزیز توصیه میکنیم بلاگ بهترین مدل جا حلقه ای عروس و داماد را حتما بخوانند.

آشنایی با انواع تزئین خنچه عقد عروس و داماد

در حال حاضر انواع متنوعی از تزئین خنچه‌های عقد موجود است که بنا به سلیقه عروس و داماد انتخاب می‌شوند. البته خنچه‌های عقد معمولاً برای مراسم عقد کرایه می‌شوند اما نحوه چیدن و محل پهن کردن سفره عقد است که به جلوه و زیبایی بیشتر سفره عقد کمک می‌کند. البته این مورد در صورتی است که مراسم عقد در خانه برگزار شود، چراکه معمولاً در اکثر محضر‌های عقد و ازدواج خنچه آماده عقد چیده شده است و عروس و داماد در کنار سفره می‌نشینند تا خطبه عقد جاری شود.

آشنایی با انواع تزئین خنچه عقد عروس و داماد

اکثر باغ تالار‌ها نیز دارای سفره عقد آماده برای این مراسم هستند. اما کمتر مرکز تشریفاتی را می‌توان سراغ داشت که چیدمان آن را با توجه به سلیقه عروس و داماد انجام دهد.

مرکز تشریفات ماه گاردن از چنین مجموعه‌هایی است که در چیدمان خنچه عقد سلیقه و‌ایده‌های عروس و داماد را درنظر گرفته و بهترین چیدمان را طراحی و اجرا می‌کند.

لازم به ذکر است که مرکز تشریفات ماه گاردن، خدمات دیگری را نیز جهت تزئین سفره عقد انجام می‌دهد که به زیبایی و خاص‌تر شدن خنچه عقد کمک بیشتری می‌کند. از جمله این اقدامات گل‌آرایی و بادکنک‌آرایی است که چنانچه با رنگ و تزئینات به کار رفته در خنچه عقد هم هماهنگ باشد، قطعاً بر زیبایی و جذابیت سفره عقد می‌افزاید.

انواع تزئین خنچه عقد

جهت مشاهده نمونه تزئینات و مدل خنچه عقد می‌توانید به وب سایتwww.mahgarden.com مراجعه کنید و یا جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن‌های۰۹۱۲۳۶۸۶۵۱۳/۰۹۳۶۸۸۲۹۹۶۵ تماس برقرار نمایید.

اگر در سال ۱۴۰۲ قصد ازدواج دارید حتما بلاگ لیست کامل هزینه‌های عروسی ۱۴۰۲ را مطالعه کنید.

تزئین خنچه عروس و داماد با‌ایده‌های جذاب ۲۰۲۳

ایده‌های تزئین خنچه‌های عقد معمولاً سلیقه‌ای است اما برخی از مواقع با نزدیک شدن تاریخ جشن به جهت استرس و درگیری‌های احتمالی مراسم ممکن است‌ایده جالبی به ذهن نرسد. از این رو در این مواقع بهتر است که از افراد متخصص و خوش ذوق که آموزش ساخت خنچه و سفره عقد را گذرانده‌اند و در این زمینه تبحر دارند کمک گرفته شود.

استفاده از گل‌آرایی

یک‌ایده تزئین خنچه عقد، ترکیب آن با گل‌آرایی است. بدین شکل است که تمامی وسایل سفره عقد درون طبقی از گل قرارداده می‌شوند و چنانچه این گل‌ها طبیعی باشند، با عطری که در فضا ایجاد می‌کنند حس شادابی و سرزندگی را در مهمانان و عروس و داماد نیز ایجاد می‌کنند. اجرای این مدل در فضای باز و بسته ممکن است. البته در اجرای این‌ایده باید از افرادی کمک گرفته شود که ضمن گذراندن دوره آموزش ساخت خنچه عقد، آموزش‌های گل‌آرایی را نیز دیده باشند.

استفاده از گل آرایی

استفاده از شمع‌های متعدد

اگرچه شمع یکی از وسایلی است که در انواع مدل خنچه‌های عقد از آن استفاده می‌شود اما استفاده از انواع شمع‌های یک رنگ در اندازه‌های متفاوت و روشن نمودن همه آن‌ها، ‌ایده جدیدی محسوب می‌شود. روشن شدن تمامی شمع‌ها، قطعاً نور و زیبایی منحصر به فردی به چیدمان خنچه عقد می‌بخشد.

استفاده از گوی‌های شیشه‌ای

از دیگر مواردی که در چیدمان سفره عقد می‌تواند جز‌ایده‌های جدید باشد، استفاده از گوی‌های شیشه‌ای در اندازه‌های مختلف است. درون این‌گوی‌های شیشه‌ای می‌توان شمع، گل و مروارید و یا وسایل خنچه عقد را قرار داد.

استفاده از پایه‌هایی کوچک و بزرگ

یکی دیگر از‌ایده‌های جدید در چیدمان خنچه عقد، استفاده از پایه‌های کوچک و بزرگ برای قرار گرفتن وسایل است. در گذشته تمامی وسایل بر روی زمین و یا یک میز بزرگ قرار داده می‌شد، درحالیکه برای جذابیت بیشتر خنچه عقد، می‌توان از پایه‌های کوچک و بزرگ استفاده کرد و وسایل عقد را به صورت متوازن و یا غیر متوازن بر روی این پایه‌ها قرار داد. نوع چیدمان این پایه‌ها نیز سلیقه‌ای است.

البته لازم به ذکر است که اگرچه با پیاده‌سازی این‌ایده‌ها و‌ایده‌های مشابه شاید بتوان سفره عقدی زیبا چید اما قطعاً رعایت برخی از نکات همچون میوه‌آرایی و گل‌آرایی و بادکنک‌آرایی از جمله مواردی هستند که لازم است افراد در مراحل آموزش ساخت خنچه عقد، آن‌ها را نیز بیاموزند. از این رو یک چیدمان حرفه‌ای سفره عقد جز از یک کادر متخصص از افراد دیگری ساخته نیست.

استفاده از پایه‌هایی کوچک و بزرگ

کادر متخصص مرکز تشریفات ماه گاردن با چندین سال تجربه موفق جدیدترین و زیباترین‌ایده‌های تزئین خنچه عقد را به شما ارائه می‌دهند. جهت کسب اطلاعات کافی در این زمینه با شماره تلفن‌های ۰۹۱۲۳۶۸۶۵۱۳/۹۳۶۸۸۲۹۹۶۵ تماس برقرار کنید.

سخن پایانی

در این مقاله هر آنچه در باب سفره عقد و وسایل آن لازم بود بیان شد و تک تک وسایل آن نیز نام برده شد و دلیل قرار گرفتن آن‌ها در سفره عقد نیز توضیح داده شد. همچنین‌ایده‌هایی جدید نیز جهت یک چیدمان زیبا سفره عقد آورده شد.

اگر مراسم سالگرد ازدواج تان نزدیک است، بلاگ ایده برای سالگرد ازدواج را به شما توصیه میکنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *