مقالات

هزینه مراسم عقد با کیست ؟ همه چیز در رابطه با هزینه مراسم عقد

هزینه مراسم عقد با کیست

هزینه مراسم عقد با کیست ؟ ازدواج تشریفات فراوانی دارد. مراسم عقد از مراسم‌های ابتدایی است؛ یعنی جزو اولین مراسمات است که برگزار می‌شود. وقتی که خواستگاری به انجام رسید و توافقات صورت گرفت، مراسمی به نام “بله برون” برپا می‌شود که در آن راجع به تاریخ برگزاری دیگر جشن‌ها صحبت می‌شود. در واقع بله برون همان خواستگاری است که بزرگترهای فامیل هر دو خانواده نیز حضور دارند. بعد از بله برون، نوبت به جشن عقد است. در این جشن تقریبا همه توافقات به انجام رسیده است و خطبه عقد بین زوج جوان جاری خواهد شد. در این روز سفره عقد چیده می‌شود. البته همه محضرها سفره عقد دارند و دیگر نیازی نیست برای چیدن آن تدارک ببینید. این در حالی است که فقط بخواهید عقد محضری برگزار کنید.

برخی از خانواده‌ها هستند که عقد را در خانه خود برگزار کرده و عاقد را برای خواندن خطبه عقد به خانه دعوت می‌کنند. بعد از آن نیز جشنی برگزار کرده و از میهمانان عزیز خود پذیرایی می‌نمایند. در این صورت چیدن سفره عقد الزامی است. برخی دیگر از خانواده هستند که علاقه دارند برای عقد، جشنی بزرگ و مفصل برپا کنند. به طور مثال، به محضر مراجعه می‌کنند و بعد از جاری شدن خطبه عقد، به سالن تشریفات رفته و جشن خود را در آنجا تکمیل می‌نمایند. حال می‌خواهیم بدانیم که هزینه مراسم عقد با کیست ؟ تشریفات گفته شده را کدام خانواده باید متقبل شود؟ پذیرایی از میهمانان و برگزاری مراسم بر عهده کدام خانواده است؟ در این مقاله راجع به این موضوعات صحبت خواهد شد.

مراسم عقد

از دیرباز برگزار کردن مراسم عقد مرسوم بوده و یکی از مراسم‌های ضروری است. در این مراسم خانم و آقا به طور رسمی به همدیگر محرم شده و همسر شرعی و قانونی خود خواهند شد. البته قبل از آن باید به آزمایشگاه نیز مراجعه کنند. در قدیم، خانواده عروس یکی از اتاق‌ها و یا پذیرایی خانه را به عنوان اتاق عقد تزیین می‌کردند. همچنین سفره عقد را در آنجا می‌چیدند و عروس و داماد با میهمانان خود عکس می‌گرفتند. ما در مقاله‌ی ” تزیین سفره عقد در خانه ” دیزاین های زیبا برای شما قرار داده‌ایم.

برای خطبه عقد نیز عاقد را به خانه دعوت کرده و پس از جاری شدن خطبه، به تشریفات مربوط به جشن می‌پرداختند. این تشریفات کاملا سلیقه‌ای بوده و به توافق طرفین وابسته بود. اما اغلب تدارکات میوه، شیرینی، شربت و شام را می‌دیدند.

این در حالی است که امروزه اغلب زوج‌های جوان برای عقد به محضر رفته و بعد از آن، میهمانان خود را به خانه، رستوران یا سالن تشریفات می‌برند تا به خوبی از ایشان پذیرایی نمایند. حال اگر برای شما این پرسش پیش آمده است که هزینه مراسم عقد با کیست ، در ادامه همراه ما باشید. در ابتدا به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت که چه هزینه‌هایی باید برای مراسم عقد صورت بگیرد.

هزینه عقد با کیست

هزینه‌های مراسم عقد شامل چه چیزهایی است؟

برگزاری جشن عقد تقریبا جزو واجبات است و اکثر خانواده‌ها آن را برپا می‌کنند. حال ممکن است بنا بر توافقات طرفین این جشن کوچک یا بزرگ برگزار شود. برخی هستند که تنها به مراجعه به محضر و خواندن خطبه عقد بسنده می‌کنند. برخی دیگر مراسم را در خانه خود گرفته و تعدادی از بزرگان خانواده خود را نیز در این جشن دعوت می‌نمایند. برخی ممکن است که دوست داشته باشند مراسم و جشنی بزرگ و مجلل بگیرند. در این مراسم، از میهمانان خود به خوبی پذیرایی کرده و با آهنگ و تشریفات شام، مجلس را به اتمام می‌رسانند. حال می‌خواهیم ببینیم که در کل خرید‌هایی که به جشن عقد مربوط می‌شود شامل چه چیزهایی بوده و هزینه مراسم عقد با کیست . پس با ما همراه باشید.

برای برگزاری مراسم عقد، ابتدا باید خانواده‌ها با هم به گفت و گو بپردازند و به توافق برسند که مراسم را کجا و چگونه برگزار نمایند. در کل هزینه‌هایی که باید برای عقد صورت بگیرد شامل 2 دسته هستند؛ 1- هزینه‌های مربوط به عروس و داماد 2- هزینه‌های مربوط به مراسم و میهمانان. هزینه‌های مربوط به زوج جوان شامل خرید حلقه، خرید ساعت ست، زیر لفظی، مراجعه به آرایشگاه، تهیه لباس و کفش برای عروس خانم و آقا داماد و تهیه انواع اکسسوری برای آنها خواهد بود.

هزینه‌های مربوط به میهمانان نیز شامل تهیه شیرینی، نوشیدنی مناسب، میوه، شام، انواع دسر، قرارداد با سالن تشریفات و اجاره پارکینگ می‌باشد. برخی از این مواردی که نام برده شد را خانواده عروس و برخی را خانواده داماد باید متقبل شوند. حال در قسمت‌های پایین‌تر بیشتر راجع به این موضوعات صحبت خواهیم کرد و در ادامه نیز خواهیم گفت که هر کدام از هزینه عقد با کیست.

مقاله پیشنهادی ماه گاردن : لیست کارهای مراسم عقد

هزینه مراسم عقد بر عهده چه کسی است

֎ هزینه‌هایی که عروس باید انجام دهد

اگر به این فکر می‌کنید که هزینه عقد با کیست ، باید به شما بگوییم ممکن است که هر شهری، آداب و رسوم متفاوتی داشته باشد. اما چیزی که معمول و رایج است این است که برگزاری مراسم عقد بر عهده خانواده عروس است. گرفتن سالن یا فضای مناسب برای مراسم، تدارک دیدن برای میوه، شیرینی، شربت، شام و دسر اقداماتی است که برای برگزاری مراسم لازم است. همچنین خانواده عروس برای روز عقد باید برای آقای داماد حلقه، ساعت مچی و لباس عقد دامادی تهیه نمایند. در بیشتر موارد حلقه و ساعت مچی به صورت ست خریداری می‌شود و نیمی از آن را خانواده عروس و نیم دیگر را خانواده داماد پرداخت می‌کنند. در ادامه هزینه‌هایی که بر عهده خانواده داماد است را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

هزینه‌هایی که عروس باید انجام دهد

֎ هزینه‌هایی که داماد باید انجام دهد

همانطور که در بالا نیز اشاره شد، عروس و داماد قبل از عقد باید به آزمایشگاه بروند. هزینه انجام آزمایش را معمولا داماد حساب می‌کند. دیگر تدارکاتی که لازم است خانواده داماد برای عقد به انجام برسانند شامل تهیه لباس و کفش برای عروس خانم، خرید حلقه، ساعت مچی، شیرینی محضر یا کیک جشن عقد، زیر لفظی (معمولا گردن بند، انگشتر یا گوشواره) و آرایشگاه عروس می‌باشد. در کل برای پاسخ به این پرسش که هزینه عقد با کیست ، باید بگوییم که با خانواده دختر است. اما خانواده پسر نیز در این مراسم خرج کمی نداشته و باید هزینه‌هایی را متقبل شوند.

در مقاله‌ی ” خرید عقد ” لیست خرید برای مراسم عقد که بر عهده عروس و داماد می‌باشد را بصورت کامل توضیح داده‌ایم.

نکات مربوط به این که هزینه مراسم عقد با کیست

  • برگزاری جشن و پایکوبی برای عقد اختیاری است و به توافق دو خانواده بستگی دارد.
  • امروزه معمولا عقد و عروسی را در یک روز برگزار می‌کنند تا هزینه‌ها پایین‌تر بیاید. از این رو خرج‌های انجام گرفته در شب عروسی ببین خانواده عروس و داماد تقسیم خواهد شد. البته این موضوع نیز به توافق طرفین بستگی دارد.
  • ممکن است که در هر جای کشور، آداب و رسوم متفاوت باشد و این موارد گفته شده کاملا تغییر کند. به طور مثال برخی از فرهنگ‌ها برگزاری مراسم عقد مانند عروسی بر عهده داماد است.
  • تمام هزینه‌های گفته شده کاملا توافقی است و به اختیار خانواده‌ها است. شما می‌توانید هر یک از هزینه‌ها را کم یا زیاد نمایید.
  • تعداد میهمانانی که در این جشن دعوت خواهند شد بستگی به خانواده عروس دارد که بخواهد چه طور جشنی بگیرد. به طور مثال ممکن است که تنها بزرگان هر دو خانواده را دعوت کنند؛ یا ممکن است بخواهد مراسمی مفصل بگیرد و تعداد بیشری میهمان را پذیرا باشد.
پرداخت هزینه مراسم عقد

سخن پایانی

در این مقاله از سری مقالات ماه گاردن سعی کردیم راجع به این پرسش که هزینه مراسم عقد با کیست صحبت کرده و به شما اطلاعات ارائه کنیم. در کل اولین نکته مهم در برگزاری مراسم، نظر و خواسته‌ی دو خانواده است. در قدم بعدی نیز فرهنگ و آداب و رسوم دخیل خواهد شد. در قدم آخر نیز تمایل، بودجه، نظر و سلیقه خانواده عروس است که چگونگی برگزاری مراسم عقد را تعیین می‌کند. امید است که مطالعه این مطالب بتواند شما را راهنمایی کند.

کیک عروسی یکی از جذابیت های مراسم شماست. برای دیدن بهترین و جذابترین مدل های کیک عروسی به بلاگ کیک عروسی سه طبقه مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *