مقالات

جشن هالووین چیست؟ نکاتی برای برگذاری جذاب تر هالووین

جشن هالووین چیست؟

معمولاً این سؤال که جشن هالووین چیست و چرا برگزار می‌شود از سوی افراد متعددی مطرح می‌شود اما در واقع اکثر افراد پاسخ این سؤال را نمی‌دانند.

البته کمتر فردی را می‌توان سراغ داشت که نام هالووین را نشنیده باشد اما همین افراد نیز با مفهوم اصلی اینکه جشن هالووین چیست و چرا برگزار می‌شود آشنا نیستند. جشن هالووین یک جشن مذهبی است که در کشور‌های غربی در روز خاصی برگزار می‌شود و در پشت تک تک تدارکات و برنامه‌های این جشن فلسفه‌ای وجود دارد.

در این مقاله ابتدا بررسی می‌شود که فلسه جشن هالووین چیست. سپس نحوه برگزاری این جشن در برخی از کشور‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد. همچنین فلسفه نماد‌هایی که در این جشن استفاده می‌شوند توضیح داده خواهد شد.

سپس به سؤال شایه هالووین چه روزی است و اینکه در تقویم ایرانی مقارن چه روزی است هم پاسخ داده می‌شود. در نهایت نیز به نحوه پذیرایی جشن هالووین پرداخته می‌شود.

تاریخچه هالووین

شاید عجیب به نظر برسد اما جشن هالووین یک نوع جشن مذهبی است که در کشور‌های غربی برگزار می‌شود. البته این جشن در بسیاری از کشور‌های دیگر همچون ایران هم توسط برخی از جوانان برگزار می‌شود اما در واقع کمتر کسی می‌داند که تاریخچه جشن هالووین چیست و نماد‌های آن چه معانی می‌دهند.

جشن هالووین یکی از قدیمی‌ترین جشن‌هایی است که تاریخچه آن به ۲۰۰۰ سال قبل می‌رسد. این روز در ابتدا توسط راهبان پایه‌ریزی شده است. راهبان این شب را مقدس نامیده‌اند تا جایی که فردای روز جشن هالووین، روز تمام مقدسین نام‌گذاری شده است. همه مسیحیان این روز را مقدس می‌دانند و با جشن و پایکوبی شادی خود را ابراز می‌کنند.

این جشن بزرگ در کشور‌هایی چون ایالات متحده آمریکا، اسکاتلند، کانادا و ایرلند بسیار با شکوه‌تر از سایر کشور‌ها برگزار می‌شود. در کشور‌های مذکور روز جشن هالوین تعطیل رسمی اعلام شده است تا همه مردم بتوانند برای جشن خود را آماده کنند و در جشن شرکت کنند.

در جشن هالووین مردم لباس‌های عجیب و غریبی می‌پوشند و چهره‌های خود را گریم می‌کنند. در این روز کودکان مشغول جمع کردن شیرینی و شکلات می‌شوند و درب خانه‌ها را نیز برای بدست آوردنش می‌کوبند.

نحوه برگزاری مراسم هالووین در کشور‌های مختلف

پس از آشنایی با مفهوم جشن هالووین، نوبت به آشنایی با نحوه برگزاری این جشن می‌رسد. لازم به ذکر است که اگرچه تم اصلی این جشن در همه کشور‌ها یکی است اما در کشور‌های مختلف گا‌هاً در نوع برگزاری این جشن تفاوت‌هایی وجود دارد.

در ادامه نحوه برگزاری جشن هالووین در چند کشور مهم بررسی می‌شود.

کانادا

برگزاری جشن هالوین در کانادا پس از مهاجرت ایرلندی‌ها و اسکاتلندی‌ها در این کشور شایع شد. در این روز مردم این کشور خانه‌های خود را با کدو تنبل و خوشه‌های ذرت تزئیین می‌کنند و با شیرینی و شکلات مهمانی و جشن و پایکوبی برگزار می‌کنند.

اتریش

برگزاری جشن هالویین در اتریش نیز با دیگر کشور‌ها متفاوت است. در اتریش مردم در این شب بر روی زمین آب و نان می‌گذارند و چراغ در کنار آن روشن می‌کنند. مردم اتریش معتقدند انجام این کار سبب می‌شود که ارواح و مردگان به داخل زمین بازگردند.

چکسلواکی

در چکسلواکی نیز برگزاری مراسم هالوین جالب است. در این شب همه در کنار شومینه یا بخاری جمع می‌شوند. البته به این صورت است که به تعداد افراد زنده و افرادی که مرده‌اند صندلی در کنار شومینه یا بخاری قرار داده می‌شود و گویی یک دورهمی بین مرده‌ها و زنده‌ها برگزار می‌کنند.

برای داشتن یک جشن تولد پسرانه به یاد ماندنی، این بلاگ را حتما مطالعه کنید.

چین

برگزاری جشن هالووین در چین هم بدین صورت است که در جلوی عکس مردگان خود آب و نان قرار می‌دهند و برای آن‌ها فانوس روشن می‌کنند تا راه خود را درشب هالووین برای بازگشت به دنیای مردگان پیدا کنند.

انگلستان

برگزاری جشن هالووین در انگلستان بیش از سایر کشور‌ها دست‌خوش تغییراتی بوده است. در گذشته در انگلستان در شب هالووین در جلوی درب خانه‌ها برای جلوگیری از ورود ارواح و اجنه فانوس روشن می‌کردند. همچنین آتشی برپا می‌شد و درون آتش چیز‌هایی همچون گردو، سنگ و سبزیجات میانداختند و اعتقاداتی نسبت به واکنش این‌اشیا در آتش وجود داشت. به عنوان مثال اگر زوج‌های جوان گردو در آتش میانداختند و گردو می‌ترکید به معنای این بود که این زوج زندگی سراسر جنگ و دعوایی را در آینده خواهند داشت.

البته این رسم و رسومات امروزه تقریباً بی‌رنگ شده است و مردم انگلستان جشن هالووین خود را تنها با پوشیدن لباس و گریم صورت و تزئیین خانه برپا می‌کنند.

فلسفه نماد‌های جشن هالووین

یکی دیگر از سؤالات شایعی که مطرح می‌شود هم این است که فلسه نماد‌هایی جشن هالووین چیست و چرا مردم از این نماد‌ها استفاده می‌کنند؟

در واقع در پشت هر کدام از نماد‌های جشن هالووین داستانی نهفته است. راهبان معتقدند که در شب هالووین دروازه دنیای مردگان گشوده می‌شود و مردگان به همراه دیو‌ها و اجنه و ارواح پا به دنیای زنده‌ها می‌گذارند.

از این رو مردم هم با بر تن کردن لباس‌های عجیب و غریب و گریم‌های ترسناک سعی دارند که ارواح و اجنه و مردگان را از دنیای خود فراری دهند. البته در کنار پوشیدن لباس و گریم‌های ترسناک، شرکت‌کنندگان در جشن، آتش نیز روشن می‌کنند و بر تبل نیز می‌کوبند تا سبب ترس بیشتر اجنه و ارواح شوند.

یکی دیگر از رسم و رسومات این شب این است که داخل کدو تنبل را خالی می‌کنند و برای آن صورتی ترسناک می‌سازند و در آن شمع روشن می‌کنند. در واقع این کدو تنبل‌ها نقش فانوس شب هالووین را بر عهده می‌گیرند که سبب ترس اجنه و ارواح هم می‌شود.

در شب هالووین عطسه کردن هم داستان جالبی دارد. چنانچه در این شب کسی عطسه کند باید دیگران به او بگویند خدا تو را حفظ کند. چراکه معتقدند در غیر این صورت ارواح و شیاطین ممکن است در جان این فرد رخنه کنند و او را آزار دهند.

در جشن هالووین کودکان یک قاشق و ظرف را بر می‌دارند و آن‌ها را بهم می‌کوبند و به جلوی درب خانه‌های دیگران ‌می‌روند و از آن‌ها تقاضای شیرینی و شکلات می‌کنند. در واقع این عمل کودکان در جشن هالووین نماد خیر و خوشی است.

جشن هالووین را تا حدودی از نظر برخی از مراسمات همچون قاشق‌زنی و کوبیدن درب خانه‌ها برای شیرینی و شکلات به چهارشنبه سوری می‌توان تشبیه کرد. البته جشن هالووین تنها در این دو مورد به چهارشنبه سوری شباهت دارد و در واقع همانطور که گفته شد فلسفه این دو جشن کاملاً متفاوت است.

تاریخ برگزاری جشن هالووین

تا این قسمت از مقاله به خوبی به سؤال جشن هالوین چیست و فلسفه آن و نحوه برگزاری این جشن، پرداخته شد. اما سؤال دیگری که مطرح می‌شود این است که هالووین چه روزی است؟

در پاسخ به سؤال هالووین چه روزی است باید گفت که تاریخ برگزاری جشن هالووین ۳۱ اکتبر هر سال است. این روز در تقویم ایرانی، مقارن با ۹ آبان است.

گا‌هاً بسیاری از جوانان با اینکه شاید حتی ندانند فلسفه اصلی جشن هالووین چیست اما به صورت نمادین این جشن را در ایران هم برگزار می‌کنند. در واقع برگزاری مراسم هالووین در ایران با باقی کشور‌ها متفاوت است و جنبه سرگرمی دارد. در این روز بسیاری از جوانان مهمانی برپا می‌کنند و دوستان خود را دعوت می‌کنند و جشن هالووین را بهانه‌ای برای شادی و دورهمی قرار می‌دهند.

افراد بنا بر سلیقه خود این جشن را ممکن است در مکان‌های مختلفی برگزار کنند اما آنچه سبب جذابیت بیشتر جشن هالووین می‌شود این است که این جشن در محیط‌های باز برگزار شود. از همین رو انتخاب باغ تالار برای برگزاری این جشن کاملاً انتخاب هوشمندانه‌ای است.

پیشنهاد میکنیم مقاله جذاب جشن تعیین جنسیت چیست را حتما مورد مطالعه قرار دهید.

باغ تالار ماه گاردن، یک مرکز تشریفات با کلیه امکانات پذیرایی است که در جشن‌های هالووین نیز می‌تواند بهترین خدمات را ارائه دهد.

امکان دیزاین محیط باغ تالار، بنا به خواست و سلیقه افراد مطابق جشن هالووین فراهم است و قطعاً شبی به یاد ماندنی از جشن هالووین را می‌توان در این باغ تالار ثبت کرد.

جهت مشاهده محیط باغ تالار ماه گاردن و انواع خدمات این مرکز تشریفات مجلل می‌توانید به وبسایت این مجموعه به نشانی اینترنتی www.mahgarden.com مراجعه کنید و یا با شماره تلفن‌های ۰۹۱۲۳۶۸۶۵۱۳/۹۳۶۸۸۲۹۹۶۵ تماس برقرار کنید.

پذیرایی جشن هالووین

در قسمت انتهایی مقاله جشن هالووین چیست نوبت به بخش جذاب پذیرایی مراسم جشن هالووین می‌رسد. با توجه به اینکه در این شب همه چیز از دکوراسیون تا گریم مهمانان جشن، به نوعی ترسناک است، نوع پذیرایی نیز بایستی تا حدی با این تم هماهنگی داشته باشد. در جشن هالووین دیزاین خوراکی‌ها نیز کاملاً متفاوت و گاهی غیر قابل تصور است.

سفارش فینگر فود‌هایی که به شکل انگشتان بریده دست هستند با سس قرمزی که همچون خون بر روی این انگشتان ریخته می‌شوند و یا شیرینی و شکلات‌هایی به شکل حشرات تنها بخشی از خوراکی‌های این مراسم هستند.

در کل انتخاب نوع خوراکی برای پذیرایی در این روز کاملاً سلیقه‌ای است اما گا‌هاً برای هماهنگ کردن تم جشن، انواع خوراکی‌ها دارای دیزاین‌های ترسناک و گا‌هاً چندش‌آوری هم هستند.

برای داشتن یک جشن تولد پسرانه به یاد ماندنی، این بلاگ را حتما مطالعه کنید.

بدیهی است تهیه و دیزاین این خوراکی‌ها به اشکال ترسناک کار ساده‌ای نیست و لازم است که حتماً افراد متبحری این وظیفه را برعهده بگیرند. چرا که خوراکی‌هایی با این اشکال خاص حتماً بایستی با سفارش قبلی تهیه شوند.

البته شما می‌توانید به کادر متخصص و خوش ذوق ماه گاردن نوع خوراکی مدنظرتان را سفارش دهید تا با بالاترین کیفت آن را به شما تحویل دهند.
جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن‌های۰۹۱۲۳۶۸۶۵۱۳/۹۳۶۸۸۲۹۹۶۵ تماس بگیرید.

سخن پایانی

در این مقاله در باب اینکه جشن هالووین چیست توضیحات کاملی ارائه شد و به سؤالات مرتبط با تاریخچه و فلسفه جشن هالووین نیز پاسخ داده شد.

همانطور که گفته شد جشن هالووین در ۳۱ اکتبر در کشور‌های غربی با تشریفات خاص خودشان برگزار می‌شود. در ایران نیز برخی از افراد، این روز را که مقارن با ۹ آبان است بهانه‌ای برای برگزاری جشنی متفاوت قرار می‌دهند.

البته بدیهی است که برگزاری این جشن در هر مکانی به جهت گریم خاص مهمانان راحت نیست. از این رو توصیه می‌شود اگر قصد برگزاری جشن هالووین را دارید حتماً به وب سایت مرکز تشریفات ماه گاردن به نشانی اینترنتیwww.mahgarden.com
سر بزنید و یا اینکه با شماره تلفن‌های ۰۹۱۲۳۶۸۶۵۱۳/۹۳۶۸۸۲۹۹۶۵ تماس بگیرید تا کادر متخصص و خوش ذوق ماه گاردن تدارک شبی متفاوت و به یاد ماندنی را برای شما و مهمانانتان تدارک ببینند.

اگر مایل به برگزاری مراسم تولد در فضای باز هستید توصیه میکنیم بلاگ آشنایی با انواع تزیین تولد در فضای باز را ازدست ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *