مقالات

هدیه خانواده عروس به داماد در بله برون چیست ؟

هدیه خانواده عروس به داماد در بله برون

ازدواج امری مهم در بین جوانان است. اولین قدم برای ازدواج، آشنایی دو خانواده و خواستگاری است. در مراسم خواستگاری خانواده عروس و داماد با هم آشنا می‌شوند، راجع به مواردی از قبیل مهریه، رسم و رسومات هر خانواده و برگزار کردن انواع مراسم‌های مربوط به ازدواج صحبت می‌کنند. پس از توافق طرفین مراسم بله برون که اولین مراسم بعد از مراسم خواستگاری است بر پا خواهد شد. میزبان مراسم بله برون خانواده عروس هستند که بنابر اختیار خود آن را در خانه خود یا اقوام، سالن تشریفات یا باغ تالار برگزار می کنند. چیزی که اغلب شنیده می‌شود و بیشتر رایج است این است که خانواده داماد باید برای عروس خانم هدایا گرفته و در این مراسم به او تقدیم کنند. اما شاید کمتر راجع به هدایایی که خانواده عروس باید برای داماد بگیرند اطلاعات داشته باشید. در کنار خانواده داماد، خانواده عروس نیز باید برای آقای داماد تدارک ببیند. ما در این مقاله قصد داریم اختصاصا راجع به هدیه خانواده عروس به داماد در بله برون صحبت کنیم. پس با ما همراه باشید. در ابتدا ببینیم که مراسم بله برون چیست.

بله برون

هر قشری از جامعه ممکن است که مراسم‌های ازدواج را با توجه به سنت، آداب و رسوم و فرهنگی که دارند برگزار نمایند. اما این مقاله قصد دارد چیزی که عرف است را بیان نماید. مراسم بله برون یکی از جذاب‌ترین مراسمات است که چند روز بعد از مراسم خواستگاری برپا می‌شود؛ یعنی پس از این که خانواده عروس و داماد به توافق رسیدند. در واقع بله برون همان خواستگاری است؛ در این روز بزرگترهای هر دو خانواده حضور دارند و راجع به مسائل مهمتر مانند مهریه، شیربها، تاریخ مراسمات از جمله عقد و عروسی، محل خانه عروس و داماد، خرید جهیزیه و … به گفت و گو می‌پردازند. البته گفتنی است که امروزه تمام این صحبت‌ها در مراسم خواستگاری و فقط توسط خانواده عروس و داماد (بدون مهمان) انجام خواهد گرفت و مراسم بله برون، برای ادای احترام به بزرگترها انجام می‌گیرد. تشریفات بله برون بسیار اهمیت دارد. زیرا اولین مراسم است و خانواده عروس باید نهایت احترام را به میهمانان خود بگذارند. برای آشنایی بیشتر با مراسم بله برون مقاله ” بله برون چیست ” را بخوانید. یکی از مهمترین تشریفات هدیه خانواده عروس به داماد در بله برون است که در قسمت‌های بعدی بیشتر توضیح خواهیم داد.

هدیه خانواده عروس به داماد در بله برون

تشریفات بله برون

مراسم بله برون در واقع برای “بله” گرفتن از عروس به صورت رسمی برگزار می‌شود. این مراسم باید به بهترین صورت انجام بگیرد. اغلب این مراسم به صرف شیرینی و شربت است؛ اما ممکن است برخی از خانواده‌ها برای میهمانان خود و میهمانان داماد شام نیز تهیه ببینند. تهیه کردن میوه، شیرینی، انواع شربت و چای بر عهده خانواده عروس است. خانواده داماد باید برای عروس هدایایی از قبیل سبد گل شیک، پارچه مجلسی پیراهنی، پارچه سفید چادری، روسری، کیک و انگشتر نشان برای عروس تدارک ببیند. این‌ها مواردی بود که اکثرا با آن آشنا هستید. حال در پایین به بررسی هدیه خانواده عروس به داماد در بله برون خواهیم پرداخت.

برای تزیین وسایل خود میتوانید به مقاله ” تزیین وسایل بله برون ” مراجعه کنید .

هدیه خانواده عروس به داماد در بله برون شامل چیست؟  

به این نکته توجه داشته باشید که هدیه خانواده عروس به داماد در بله برون باید هدیه‌ای جدا از هدایای عروسی باشد. هدیه‌ای که برای داماد تدارک دیده می‌شود از گذشته تا حالا، دستخوش تغیر بوده است. اما بهترین و معمول‌ترین هدیه‌ای که برای داماد در مراسم بله برون تهیه دیده می‌شود، کت و شلوار مجلسی است. این هدیه و کادو از دیرباز بسیار رایج بوده است. کت و شلوار در عین این که هدیه و پیشکشی بسیار شیک، لوکس، درخور و روال است ممکن است با مشکلاتی روبرو باشد. مهمترین مشکل این است که شاید سایز کت و شلوار با سایز داماد مطابقت نداشته باشد و به طور عالی و بی نقص بر تن داماد جلوه نکند. در کل این قلم کادو از اقلامی است که حتما باید خود داماد در هنگام خرید حضور داشته باشد تا بهترین انتخاب صورت بگیرد.

هدیه خانواده عروس به داماد در بله برون

امروزه به خاطر این که از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری شود، هدایای دیگری مانند حلقه نامزدی، زنجیر طلا یا ساعت مچی را به داماد پیشکش می‌کنند. این موارد دردسر کمتری داشته و برای هدیه دادن مناسب‌تر هستند. البته دقت کنید که هدیه دادن ساعت مچی به داماد به این معنا نیست که ساعت عقد حذف شود؛ ساعت مچی عروسی باید برای داماد گرفته شود که اکثر خانواده‌ها، ساعت‌های ست برای عروس و داماد در نظر می‌گیرند.

برخی از خانواده‌ها هستند که ست کفش، کیف دستی، کیف پول، جا کارتی، جاسوئیچی و کمربند چرم را به عنوان پیشکش در مراسم بله برون برای داماد در نظر می‌گیرند. این مورد نیز جدیدا طرفدار پیدا کرده و رواج یافته است. در برخی از فرهنگ‌ها، در مراسم بله برون هدیه‌ای برای داماد در نظر گرفته نمی‌شود؛ اما چند روز پس از مراسم بله برون (تقریبا یک هفته)، خانواده عروس سبدی از هدایای داماد از قبیل پیراهن، شلوار، کفش و کت را تهیه کرده و پس از تزیین کردن، به خانه خانواده داماد رفته و به وی هدیه می‌نمایند. در کل تمام از موارد به سلیقه، سنت، فرهنگ و توافق خانواده عروس و داماد وابسته است.

بهترین کادو سالگرد ازدواج ارزان و گران قیمت چیست؟ ایده هایی برای خرید بهترین هدیه سالگرد ازدواج

سخن پایانی

برای همه مردم این گونه جا افتاده است که در تمام مراسمات از قبیل بله برون، نامزدی، عقد، حنابندان، عید نوروز و شب یلدا این خانوده داماد است که باید برای عروس کادو ببرد. اما در این مقاله مشاهده کردید که در بله برون، خانواده عروس نیز باید به داماد هدیه پیشکش نماید. رایج‌ترین کادویی که خانواده عروس در بله برون به داماد هدیه می‌کند، کت و شلوار است. در کل این مقاله سعی داشت که درباره‌ی هدیه خانواده عروس به داماد در بله برون صحبت کند و به شما مطلب ارائه کند. امید است که مطالعه این مقاله به شما کمک کرده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *