مقالات

تهیه لیست کارهای مراسم عقد تضمین برگذاری جشنی منحصر به فرد

تهیه لیست کارهای مراسم عقد تضمین برگذاری جشنی منحصر به فرد

معمولا لیست کارهای مراسم عقد با توجه به نوع مراسمی که مدنظر عروس و داماد است، دارای تفاوت‌هایی است اما در کل برخی از امور در مراسم جشن عقد یکسان هستند و فرقی نمی‌کند که مراسم در محضر، سالن و یا خانه برگذار شود.

 در این مقاله توضیح داده می‌شود که لیست کارهای مراسم جشن عقد شامل چه اموری است و توضیحات لازم درباره هر کدام نیز بیان می‌شود.

لیست کارهای مراسم عقد شامل چه اموری می‌شود؟

چک لیست کارهای مراسم عقد را می‌توان به 2 دسته تقسیم کرد. این2دسته عبارتند از:

لیست کارهای قبل از عقد و لیست کارهای بعد از عقد.

لیست کارهای قبل عقد

لازم است که حتما چک لیست کارهای مراسم عقد، از قبل تهیه شود. چراکه برخی از امور نیاز به هماهنگی و صرف زمان دارند و باید از قبل هماهنگی‌های لازم درمورد آن‌ها انجام شود. لیست کارهای قبل عقد عبارتند از:

هماهنگی با عاقد

در لیست کارهای مراسم جشن عقد، هماهنگی با عاقد از مهم‌ترین اموری است که باید از قبل هماهنگی آن صورت گیرد. مخصوصا در صورتی‌که مراسم عقد در اعیاد و روزهای تعطیل باشد، اهمیت این موضوع دو چندان می‌شود. لازم به ذکر است که فرقی نمی‌کند که مراسم در خانه، سالن و یا محضر باشد، به هر حال باید  از قبل با عاقد هماهنگ شود که در آن زمان بتواند برای خواندن خطبه عقد حاضر شود.

خرید لباس برای عروس و داماد

خرید لباس برای عروس و داماد هم از دیگر اقداماتی است که باید در چک لیست کارهای مراسم عقد جای داده شود. البته نوع مراسم عقد هم در خرید لباس عقد عروس خانم‌ها تاثیر دارد. چراکه لباس عقد مراسمی که در سالن یا خانه برگذار می‌شود با لباس عقد محضری متفاوت است. معمولا لباس‌هایی که برای مراسم جشن عقد در محضر خریداری می‌شوند پوشیده هستند. کت و شلوار، پیراهن ماکسی بلند پوشیده و یا مانتو و شلوارهای سفید برای جشن عقدهای محضری گزینه‌های مناسبی هستند.

رزرو آرایشگاه عروس و داماد

 رزرو آرایشگاه عروس و داماد را نیز بایستی در لیست کارهای مراسم عقد قرار داد.

 مسلم است که هر عروس و دامادی تمایل دارد در روز عقد خود بهترین چهره را داشته باشد. از این رو رزرو آرایشگاه از اقدامات ضروری برای این روز مهم است.

مشخص کردن مکان برگذاری جشن عقد

 در لیست کارهای قبل عقد که بسیار هم مهم است و نباید نسبت به آن بی تفاوت بود، انتخاب مکان برگذاری مراسم جشن عقد است. معمولا برخی سالن‌های شیک و مجهز را بایستی از چند ماه قبل برای روز جشن رزرو کرد.

مخصوصا چنانچه عروس و داماد اعیاد و مناسبت‌های خاصی را برای پیمان بستن خود انتخاب کنند، اهمیت رزرو سالن و یا باغ تالار بیشتر می‌شود.

باغ تالار ماه گاردن، یک مجموعه شیک و بی نظیر با کلیه امکانات رفاهی برای برگذاری مراسم جشن عقد و عروسی است. در واقع عروس و دامادها با انتخاب باغ تالار ماه گاردن می‌توانند لیست کارهای مراسم جشن عقد خود را تا حد قابل توجهی کاهش دهند. چراکه کادر متخصص مجموعه ماه گاردن هماهنگی و انجام بسیاری از امور عقد را بر عهده می‌گیرند و بدین سان بار بزرگی از دوش عروس و دامادها برمی‌دارند.

همچنین از دیگر مزیت‌های سپردن برگذاری مراسم به مرکز تشریفات ماه گاردن این است که عروس و دامادها می‌توانند هزینه مراسم عقد خود را مدیریت کنند. چراکه مجموعه ماه گاردن با توجه به هزینه مدنظر عروس و دامادها بهترین خدمات را ارائه می‌دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به سایت

www.mahgarden.comمراجعه کنید و یا با شماره تلفن های09123686513/09368829965تماس برقرار کنید.

لیست کارهای مراسم عقد

هماهنگی گروه موزیک

 هماهنگی و رزرو با گروه موزیک نیز در لیست کارهای عقد جای می‌گیرد که بایستی حتما از مدت‌ها قبل رزرو و هماهنگ شود. گروه‌های موسیقی بسته به نوع مراسم و جشن عقدی که قصد برگذاری آن مدنظر است متفاوت هستند. برخی گروه‌های موسیقی پاپ و برخی گروه‌های موسیقی سنتی را می‌پسندند. این موضوع کاملا سلیقه‌ای است.

هماهنگی با فیلمبردار

 در لیست کارهای مراسم عقد، هماهنگی با فیلمبردار نیز از مهم‌ترین اقداماتی است که بایستی انجام شود. چراکه ثبت لحظه به لحظه روز عقد برای هر زوجی بسیار با اهمیت است و در صورتی‌که فیلمبردار و عکاس مراسم نیز بسیار خوش ذوق و ماهر باشند، قطعا در زیباتر شدن عکس و فیلم‌های مراسم جشن عقد بی تاثیر نیست.

البته در صورت رزرو و هماهنگی با مجموعه ماه گاردن، می‌توانید خاطر خود را از گروه فیلمبرداری و عکاسی نیز آسوده کنید. چراکه در لیست خدمات ارائه شده در مجموعه ماه گاردن خدمات فیلمبرداری و عکاسی نیز وجود دارد.

خرید حلقه

از دیگر اقداماتی که باید در لیست کارهای عقد قرار داده شود، خرید حلقه عروس و داماد است. حلقه نیز از خریدهای ضروری است که معمولا نیاز به صرف زمان کافی جهت انتخاب دارد. از این رو بایستی حتما قبل از عقد انجام شود تا در مراسم عقد بر روی سفره عقد قرار داده شود. بی‌شک انجام مراسم زیبای حلقه دست کردن عروس و داماد، از زیباترین مراسم‌های روز عقد است.

خرید حلقه مراسم عقد

خرید آینه و شمعدان

 خرید آینه و شمعدان از گذشته تا به حال در لیست کارهای عقد جای داشته و دارد. طبق اعتقادی که از گذشته‌ها وجود دارد، بهتر است اولین خرید عروس و داماد، خرید آینه و شمعدان باشد. چراکه به اعتقاد گذشته‌ها خوش یمن است. البته امروزه برخی از عروس و دامادها تمایلی به خرید آینه و شمعدان ندارند اما همین افراد نیز برای چیدمان سفره عقد خود آینه و شمعدان کرایه می‌کنند.

البته معمولا در عقدهای محضری و عقدهایی که در سالن برگذار می‌شوند، سفره عقد از قبل تدارک دیده می‌شود و آینه و شمعدان نیز در سفره عقد وجود دارد.

خرید زیر لفظی عروس

خرید زیر لفظی عروس نیز باید در لیست کارهای مراسم عقد قرار داده شود.  مراسم اعطای زیر لفظی عروس نیز از مراسم‌های قدیمی و زیبایی است که از گذشته تا به حال انجام شده است. در این مراسم زمانی‌که خطبه عقد خوانده می‌شود برای گرفتن پاسخ مثبت از عروس خانم زیر لفظی می‌دهند و معمولا مادر داماد زیر لفظی را که از قبل نهیه کرده است به عروس می‌دهد و عروس هم بله را می‌گوید.

تهیه گیفت مراسم عقد

 در لیست کارهای مراسم عقد، تهیه و خرید گیفت مراسم عقد را نیز می‌توان قرار داد. البته خرید و تهیه گیفت مراسم عقد سلیقه‌ای است اما معمولا تهیه آن و اعطای آن به مهمانان، حس خوبی را به مهمانان القا می‌کند. هدف از اعطای گیفت در مراسم عقد و عروسی، به نوعی تشکر از مهمانان برای حضورشان در مراسم است. امروزه گیفت‌ها در انواع و اقسام متعددی در بازار موجود هستند.

تهیه گیفت مراسم عقد

دعوت از مهمان‌ها

 از مهم‌ترین مواردی که حتما بایستی در لیست کارهای مراسم عقد قرار گیرد، دعوت از مهمانان برای حضور در مراسم است. مسلما هر عروس و دامادی تمایل دارند که برخی از افراد مهم زندگیشان حتما در مراسم عقد آن‌ها حضور داشته باشند، از این رو برای اطمینان از اینکه این افراد حتما در مراسم حاضر می‌شوند، بهتر است از چند هفته قبل از مراسم عقد، نسبت به دعوت از مهمانان اقدام کنند تا نگرانی از جهت عدم حضور مهمانان در مراسم نداشته باشند.

سفارش دسته گل عقد

در لیست کارهای مراسم عقد، سفارش دسته گل عروس نیز باید وجود داشته باشد. مخصوصا در صورتی‌که مدل خاصی مدنظر عروس و داماد است، حتما باید از قبل سفارش داده شود و تاکید شود که برای روز و ساعت مشخصی دست گل آماده باشد.

سفارش دسته گل عقد

لیست کارهای روز عقد

در لیست کارهای روز عقد اولین فاکتوری که باید مدنظر داشت مدیریت زمان است. مدیریت زمان برای حضور در آرایشگاه، حضور در آتلیه، حضور در سالن، حضور به موقع در محضر( برای عقدهای محضری) و… .

  بدیهی است که چنانچه این مدیریت به خوبی صورت گیرد، مسلما تمامی تدارکات از پیش تعیین شده قبل از عقد، قابل اجرا خواهند بود. البته برای اجرای بهتر مراسم عقد در کنار مدیریت زمان لازم است برخی از اقدامات دیگر را نیز به افراد کاردان سپرد، چراکه مسلما عروس و داماد در مراسم عقد خود قادر نخواهند بود همه امور را به تنهایی انجام دهند.

از مهم‌ترین کارهای روز عقد عبارتند از:

چیدمان سفره عقد

 چیدمان سفره عقد در لیست کارهای روز عقد قرار دارد. البته با این شرط که وسایل سفره عقد از قبل تهیه شده باشند و فقط نیاز به چیدن و دیزاین داشته باشند. ناگفته نماند در صورتی‌که مراسم در سالن و یا محضر باشد، نیازی به چیدمان سفره عقد و خرید وسایل نیست چراکه اکثر محضرها و سالن‌های پذیرایی مکانی را از قبل جهت مراسم عقد در نظر گرفته‌اند و سفره عقد دیزاین شده را نیز در آن مکان تدارک دیده‌اند. 

چیدمان سفره عقد

خوش‌آمد گویی و پذیرایی از مهمانان

 در لیست کارهای مراسم عقد که بسیار با اهمیت است، انتخاب فرد یا افرادی جهت حضور در جلوی درب خانه، سالن و یا محضر است که به مهمانان خوش‌آمد بگویند و آن‌ها را راهنمایی کنند. معمولا این وظیفه به پدر و مادر عروس و داماد داده می‌شود. اما بهتر است که از قبل با افراد دیگری هم هماهنگ شود که مهمانان به نحو احسن پذیرایی شوند.

البته مجموعه ماه گاردن با دارا بودن کادر متخصص و متبحر و خوش برخورد خود به گونه‌ای عمل می‌کند که مهمانان به طور کامل پذیرایی شوند و هیچ کمبودی را در مراسم حس نکنند.

مشخص کردن فردی برای گرفتن هدایای اعطایی مهمانان

در لیست کارهای روز عقد بهتر است که فردی از پیش برای گرفتن هدایای مهمانان در نظر گرفته شود. در این صورت هر فردی که تمایل به دادن هدیه‌ای به عروس و داماد داشته باشد به آن فرد مراجعه می‌کند و هدیه خود را می‌دهد. در صورتی که این فرد از پیش تعیین شده باشد، قطعا همهمه و سردرگمی برای اعطای هدایای مهمانان به وجود نخواهد آمد و نظم مراسم حفظ می‌شود.

چک لیست مراسم عقد در خانه شامل چه اموری می‌شود؟

چک لیست مراسم عقد در خانه نیز با لیست کارهای مراسم عقد در سالن و یا محضر تقریبا یکسان است. البته با این تفاوت که در برگذاری مراسم عقد در خانه، مدیریت مراسم بر عهده میزبانان است و بایستی این مدیریت به نحوی باشد که هماهنگی لازم بین امور ضروری به درستی صورت گیرد. به همین دلیل بهتر است پیش از زمان برگذاری جشن عقد، چک لیست مراسم عقد در خانه تهیه شود و تقسیم وظایف بین افراد مختلف صورت گیرد.

 بدیهی است که با مدیریت صحیح و تقسیم‌بندی وظایف می‌توان یک مراسم عقد بی‌نظیر را در خانه برپا کرد.

چک لیست مراسم عقد در خانه

سخن پایانی

در این مقاله لیست کارهای مراسم عقد بیان شدند و در مورد کم و کیف هرکدام نیز توضیحات لازم ارائه شد. بدیهی است که با تهیه لیست کارهایی که بایستی قبل از عقد و روز عقد انجام شوند، بهتر می‌توان زمان را مدیریت کرد و مسلما نظم مراسم نیز به نحو مطلوب حفظ خواهد شد و نگرانی وجود نخواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *