مقالات

با انواع بله گفتن عروس سر سفره عقد آشنا شوید.

بله-گفتن-مراسم-عقد-ماه گاردن

  معمولا چگونگی بله گفتن عروس سر سفره عقد به ذوق و سلیقه عروس بستگی دارد. ممکن است فردی ترجیح دهد صرفا به یک لفظ بله اکتفا کند اما فرد دیگری تمایل داشته باشد که احساسات خود را در زمان عقد بیشتر نشان دهد. البته بله گفتن عروس سر عقد به هر صورتی که باشد، به معنای رضایت عروس از ایجاد پیوند زناشویی است و از این نظر فرقی نمی‌کند که چه جمله‌ای در کنار لفظ بله عروس قرار گیرد.

در این مقاله ابتدا فلسفه بله گفتن عروس سر عقد بررسی می‌شود. سپس در مورد طرز بله گفتن عروس سر سفره عقد و انواع بله گفتن او توضیحاتی داده می‌شود. همچنین نکاتی جهت انتخاب متن زیبا برای بله گفتن عروس سر سفره عقد ارائه خواهد شد. در نهایت نیز در مورد ولوم صدای عروس در زمان بله گفتن، توصیه‌هایی عنوان می‌شود.

بله گفتن عروس سر سفره عقد

 فلسفه بله گفتن عروس سر عقد چیست؟

فلسفه جمله بله گفتن عروس سر سفره عقد بر کسی پوشیده نیست. در واقع این جمله کوتاه به این معناست که عروس خانم شرایط آقای داماد را برای تشکیل زندگی مشترک پذیرفته است و قصد دارد که باقی روزهای زندگی خود را با وی به اشتراک بگذارد. بله گفتن عروس سر عقد می‌توان به اشکال مختلفی باشد و صرفا لازم نیست که کلامی باشد بلکه ممکن است با هر اشاره‌ و از هر طریقی که دال بر میل و رضایت قلبی عروس باشد هم عنوان شود. در واقع جمله بله گفتن عروس سر سفره عقد در باطن بسیار با مفهوم است و شاید یک دنیا حرف را در خود جای داده باشد. این جمله به معنای پذیرش تعهد، عشق، وفاداری، صبوری و… است.

طرز بله گفتن عروس سر سفره عقد به چه صورت باید باشد؟

طرز بله گفتن سر سفره عقد، معمولا به این صورت است که عاقد خطبه عقد را جاری می‌کند و مهریه و شرایط توافق شده فی مابین عروس و داماد را با صدای رسا عنوان می‌کند و سپس از عروس سوال می‌کند که آیا شرایط گفته شده را قبول دارد یا خیر؟ در این قسمت عروس در بار اول و دوم طبق سنتی که از قدیم‌الایام وجود داشته است سکوت می‌کند و پاسخی به عاقد نمی‌دهد و در بار سوم با لفظ بله، موافقت خود را با این پیوند اعلام می‌کند.

در واقع طرز بله گفتن سر سفره عقد، در کیفیت عقدی که جاری می‌شود تاثیری ندارد و صرف پذیرش عروس مهم است که ممکن است با لفظ و یا از هر طریق دیگری حاصل شود. چراکه ممکن است در برخی از موارد عروس ناشنوا باشد و یا قادر به تکلم نباشد. از این رو  صرف بله گفتن روز عقد است که مهم است و راه‌های بیان این موضوع فاقد اهمیت هستند. ممکن است با لفظ بله و یا به نحو دیگری این پذیرش بیان شود.

طرز بله گفتن عروس سر سفره عقد

انواع بله گفتن عروس سر سفره عقد کدام است؟

زمانی که صحبت از انواع بله گفتن عروس سر سفره عقد می‌شود دو نوع از بله گفتن به ذهن متبادر می‌شود که عبارتند از:

بله گفتن عروس سر سفره عقد مذهبی

یکی از انواع بله گفتن عروس سر سفره عقد،  به بله گفتن مذهبی معروف است. معمولا نحوه بله گفتن عروس سر سفره عقد مذهبی به این صورت است که عروس پیش از بله گفتن روز عقد، یک آیه کوتاه از قرآن را با صدای بلند می‌خواند و سپس از پدر و مادر و بزرگترها کسب اجازه می‌کند و بله را می‌گوید.

گاهی نیز نحوه بله گفتن عروس سر سفره عقد مذهبی به این صورت است که عروس از ساحت امام زمان(عج) کسب اجازه می‌کند و سپس از پدر و مادر و بزرگترها نیز اجازه کسب کرده و بله را می‌گوید. در این مواقع ایده‌های جالب دیگری را نیز می‌توان اجرا کرد. به عنوان مثال افرادی که تور بالای سر عروس را نگه می‌دارند و قند می‌سابند، می‌توانند به جای جمله تکراری عروس رفته گل یا گلاب بیاورد بگویند، عروس خانم در حال تلاوت سوره نور هستند و یا اینکه عروس خانم رفته‌اند رضایت امام زمان(عج) را بگیرند.

بله گفتن عروس سر سفره عقد مذهبی

طرز بله گفتن سر سفره عقد آریایی

 یکی دیگر از انواع بله گفتن عروس سر سفره عقد، نحوه بله گفتن عروس سر سفره عقد جدید آریایی است. البته عقد آریایی، به این صورت نیست که صیغه عقد اصلی خوانده نشود، بلکه عقد آریایی در کنار صیغه اصلی عقد ازدواج، به شکل یک مراسم نمادین به انتخاب عروس و داماد طی یک تشریفات بسیار زیبا اجرا می‌شود.

در واقع در نحوه بله گفتن عروس سر سفره عقد جدید آریایی، عروس و داماد برخی تعهدات را برای ساختن یک زندگی منسجم در روز عقد با صدای بلند تکرار می‌کنند و به عبارت دیگر، همان لفظ بله سر سفره عقد را می‌شکافند و با صدای رسا در جمع مهمانان پیمان وفاداری و تعهد می‌بندند.

متن زیبا برای بله گفتن عروس سر سفره عقد

 انتخاب متن زیبا برای بله گفتن عروس سر سفره عقد به ذوق و سلیقه عروس خانم بستگی دارد. برخی از افراد ترجیح می‌دهند احساسات خود را در هنگام بله گفتن روز عقد با یک متن زیبا ابراز کنند و برخی دیگر نیز ترجیح می‌دهند فقط لفظ بله را بگویند. متن زیبا برای بله گفتن عروس سر سفره عقد می‌تواند یک بیت شعر زیبا و یا یک دکلمه و یا یک متن کوتاه ادبی باشد. البته بایستی در انتخاب متن برای بله گفتن عروس سر سفره عقد دقت شود و نباید متن بسیار طولانی انتخاب شود و یا اینکه متنی انتخاب شود که با روز عقد بی تناسب باشد.

بهتر است که در انتخاب متن برای بله گفتن عروس سر سفره عقد، متنی برگزیده شود که دارای انرژی مثبت و پر از شور و شوق و امید باشد.

گاهی نیز بهترین متن برای بله گفتن عروس سر سفره عقد جدید، می‌تواند متنی با زبان محلی عروس و داماد باشد و یا اینکه متنی باشد که عروس و داماد به نحوی از آن خاطره زیبایی دارند.

متن عقد آریایی هم می‌تواند دارای جملات زیبایی باشد که از آن‌ها هم می‌توان استفاده کرد.

برخی از نمونه متن‌های زیبایی که هم عروس و هم داماد می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند عبارتند از:

با عشق آغاز می‌کنم و تا جان در بدن دارم این عشق را پاس می‌دارم” بله”

با آرزوی بارش نور امید و خوشبختی به آشیانمان” بله”

 با توکل به خدا و ایمان به عشقمان “بله”

با کسب اجازه از محضر امام زمان(عج) “بله”

به نام بانو فاطمه الزهرا و با کسب اجازه از ایشان “بله”

به امید سال‌ها خوشبختی و تعهد در کنار یکدیگر” بله”

برای ساختن یک آشیانه امن “بله”

به نام حضرت عشق “بله”

البته ناگفته نماند که مکان برگذاری جشن عقد نیز در بالا رفتن ذوق عروس خانم‌ها بی تاثیر نبوده و نیست.

از این رو لازم است که همانطور که برای انتخاب یک متن زیبا، زمان اختصاص داده می‌شود برای یافتن یک محیط منحصر به فرد جهت برگذاری مراسم عقد هم زمان در نظر گرفته شود.

باغ تالار ماه گاردن، یک مجموعه بی‌نظیر با کادری متخصص و آموزش دیده است که توانایی برگذاری صفر تا صد هر نوع جشنی را دارد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاهده فضای باغ تالار و تشریفات آن می‌توانید به وب سایت www.mahgarden.comمراجعه کنید و یا شماره تلفن های

09123686513/09368829965  تماس برقرار کنید تا کارشناسان مجموعه شما را راهنمایی کنند.

ولوم صدای بله گفتن عروس سر سفره عقد

ولوم صدای بله گفتن عروس سر سفره عقد چقدر باید باشد؟

ولوم صدای بله گفتن عروس سر سفره عقد نباید خیلی پایین و یا خیلی بالا باشد. در واقع صدای عروس خانم نباید به گونه‌ای باشد که حتی آقای داماد هم صدای او را نشنود و نباید تا حدی هم بلند باشد که وقار عروس خانم را زیر سوال ببرد. در واقع صدای بله گفتن عروس سر سفره عقد بایستی کاملا رسا و واضح باشد بدون اینکه تن صدای عروس خیلی بالا برود.

سخن پایانی

 در این مقاله در باب جمله بله گفتن عروس سر سفره عقد به طور مفصل صحبت شد و توضیحات لازم در این باره داده شد. همانطور که بیان شد، طرز بله گفتن عروس سر سفره عقد، امری سلیقه‌ای است و انتخاب نوع آن کاملا اختیاری است و تنها به ذوق عروس خانم‌ها بستگی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *