مقالات

5 تفاوت مراسم بله‌برون و نامزدی را بدانید

در این مقاله ابتدا 5 فرق مراسم بله‌برون و نامزدی توضیح داده می‌شوند. سپس در مورد مطالب مهمی که در مراسم بله‌برون و نامزدی بایستی در مورد آن‌ها صحبت شود، نکاتی ارائه می‌شود. همچنین برای لباس و آرایش این دو مراسم، پیشنهاداتی عنوان خواهد شد. در نهایت نیز توضیح داده می‌شود که فاصله بله‌برون تا نامزدی چقدر باید باشد.

تفاوت مراسم بله‌برون و نامزدی

تفاوت مراسم بله‌برون و نامزدی

 مراسم نامزدی و بله‌برون با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند و وجود همین تفاوت‌ها است که به هر کدام از این مراسم‌ها زیبایی خاص خود را می بخشد. برخی از مهم‌ترین فرق مراسم بله‌برون و نامزدی عبارتند از:

تفاوت بله‌برون و نامزدی در تعداد مهمان‌ها

 اولین تفاوت مراسم بله‌برون و نامزدی در مدعوین به این دو مراسم است. معمولا در مراسم بله‌برون خانواده دختر و پسر و بزرگان هر دو فامیل حضور دارند و خبری از حضور کودکان، دوستان و آشنایان دیگر نیست. چراکه این مراسم، مراسمی است که توافقات خانواده‌ها در آن صورت می‌گیرد. از این رو تعداد مهمانان در این مراسم نهایت 10-15 نفر خواهد بود. اما برخلاف مراسم بله‌برون، در مراسم نامزدی از دوستان و آشنایان بیشتری برای حضور در مراسم دعوت می‌شود و تعداد مهمانان حتی می‌تواند تا 200-300 نفر هم باشند.

تفاوت بله‌برون با نامزدی در نوع پذیرایی

  از جمله تفاوت بله‌برون با نامزدی در نوع پذیرایی این دو مراسم نیز هست. معمولا پذیرایی مرسوم در مراسم بله‌برون میوه و شیرینی، چای و یا شربت است. اما در مراسم نامزدی به جز میوه و شیرینی، کیک نیز سفارش داده می‌شود و مهمانان با کیک نیز پذیرایی می‌شوند. در بسیاری از مناطق در مراسم نامزدی، صرف شام هم در لیست پذیرایی مهمانان قرار می‌گیرد. صرف شام در مراسم بله‌برون خیلی مرسوم نیست اما بنا به خواست و صلاحدید خانواده عروس ممکن است این مورد نیز به لیست پذیرایی مهمانان مراسم بله‌برون اضافه شود.

تفاوت بله‌برون و نامزدی در هدایا

از دیگر تفاوت‌های اساسی در مراسم نامزدی و بله‌برون، تفاوت در هدایای مراسم بله‌برون و نامزدی است. معمولا در اکثر مناطق کشور رسم بر این است که در مراسم بله‌برون خانواده داماد برای عروس خانم هدایایی تهیه می‌کنند. این هدایا شامل انگشتر نشان، کله قند، چادر سفید، پارچه، کیف و کفش، مانتو، روسری و… می‌شوند. البته معمولا انگشتر نشان و کله قند و چادر سفید مرسوم هستند اما باقی هدایا به خواست و سلیقه خانواده داماد انتخاب و خریداری می‌شوند و الزامی در تهیه آن‌ها برای خانواده داماد وجود ندارد. در مراسم نامزدی بحث هدایا کمی متفاوت‌تر می‌شود و معمولا شامل هدایایی همچون طلا، سکه، پول می‌شود که از طرف اقوام درجه یک هر دو خانواده به عروس و داماد اعطا می‌شود.

تفاوت بله‌برون با نامزدی در مدل لباس و نوع آرایش

 یکی دیگر از تفاوت مراسم بله‌برون و نامزدی در نوع لباس و آرایشی است که برای این دو مراسم انتخاب می‌شود. معمولا لباس مراسم بله‌برون رسمی‌تر و پوشیده انتخاب می‌شود اما لباس مراسم نامزدی معمولا از لباس‌های راحت‌تری انتخاب می‌شوند. در باب نوع آرایش و لباس انتخابی برای این دو مراسم در قسمت‌های بعدی مقاله توضیحات مفصل‌تری ارائه می‌شود.

تفاوت بله‌برون با نامزدی در مکان برگذاری مراسم

 یکی دیگر از تفاوت مراسم بله‌برون و نامزدی در مکان برگذاری مراسم نیز هست. معمولا مراسم بله‌برون در منزل خانواده عروس برگذار می‌شود. اما مراسم نامزدی می‌تواند در منزل عروس و یا سالن، باغ و… باشد. در واقع بنا به صلاحدید هر دو خانواده، برای برگذاری مراسم نامزدی مکانی اجاره می‌شود و این مکان با توجه به تعداد مهمانان انتخاب خواهد شد. باغ تالار ماه گاردن یکی از مجموعه‌های شیک و منحصر به فردی است که می‌تواند گزینه مناسبی برای برگذاری مراسم نامزدی باشد. این باغ تالار زیبا دارای چندین سالن مجلل و مجهز است که با توجه به تعداد مهمانان می‌توان هر کدام از سالن‌ها را برای مراسم درنظر گرفت.

 البته ناگفته نماند که این مجموعه بی نظیر دارای کادری مجرب نیز هست و سایر تشریفات مورد نیاز مراسم نامزدی را نیز برای عروس و دامادها محیا خواهند کرد. جهت مشاهده فضای باغ تالار ماه گاردن می‌توانید به سایت www.mahgarden.com مراجعه کنید و یا با شماره  تلفن‌های09123686513/09368829965 تماس برقرار کنید تا کارشناسان مجموعه به بهترین نحو شما را راهنمایی کنند.

در مراسم بله‌برون در مورد چه مسائلی صحبت می‌شود؟

 از مهم‌ترین تفاوت مراسم بله‌برون و نامزدی در صحبت‌ها و توافقاتی است که در این دو مراسم انجام می‌شود. مراسم بله‌برون مراسمی است که بعد از مراسمات خواستگاری و زمانی که دختر و پسر یکدیگر را از نظر  ظاهر، خانواده، اخلاق، رفتار و… می‌پذیرند با حضور بزرگان فامیل هر دو طرف برگذار می‌شود. در این مراسم در مورد مسائل مهمی همچون مهریه، شیربها، جهیزیه، تاریخ عقد و عروسی، نحوه برگذاری مراسم و تعداد مهمانان و… صحبت می‌شود.

معمولا صحبت‌ها و توافقات صورت گرفته بین دو خانواده در دفتر بله‌برون نوشته و ثبت می‌شوند. البته این دفتر کاملا نمادین است. اما با توجه به اعتمادی که طرفین نسبت به یکدیگر دارند  به قول و قرارهای مطروحه در این جلسات پایبند خواهند بود. صحبت‌های مراسم بله‌برون معمولا جنبه خصوصی‌تری دارند و در جمع همه افراد فامیل و دوستان مطرح نمی‌شوند و صرفا اقوام درجه یک هر دو طرف و بزرگان فامیل در این مراسم حضور پیدا می‌کنند و این موضوع را می‌توان اصلی‌ترین فرق مراسم بله‌برون و نامزدی دانست.

در مراسم نامزدی در مورد چه مسائلی صحبت می‌شود؟

 یکی از مهم‌ترین تفاوت مراسم بله‌برون و نامزدی در عمومی بودن صحبت‌هایی است که در این مراسم عنوان می‌شود. در واقع خانواده دختر و پسر در مراسم بله‌برون توافقات خود را در مورد مسائل مهم به سر انجام رسانده‌اند و در مراسم نامزدی صرفا برخی از این توافقات همچون مهریه را در جمع باقی افراد فامیل، دوستان و آشنایان نیز عنوان می‌کنند. در واقع هدف از مراسم نامزدی اعلام پیوند دختر و پسر است. در مراسم بله‌برون معمولا همه دوستان و آشنایان از این پیوند ممکن است آگاه نشوند اما در مراسم نامزدی این موضوع علنی اعلام می‌شود.

لباس و آرایش مناسب برای بله‌برون چیست؟

همانطور که گفته شد از دیگر تفاوت مراسم بله‌برون و نامزدی، در انتخاب لباس و آرایشی است که برای این دو مراسم انجام می‌شود. از آنجایی که مراسم بله‌برون حالت رسمی‌تری نسبت به مراسم نامزدی دارد، لازم است که لباس و نوع آرایش نیز به همین سبک انتخاب شود. بهتر است لباس‌هایی که برای مراسم بله‌برون انتخاب می‌شوند پوشیده باشند و از پوشیدن لباس‌های دکلته و خیلی باز پرهیز شود. معمولا لباس‌هایی همچون کت و شلوار، کت و دامن، شومیز و دامن، شومیز شلوار و یا اوورال برای مراسم بله‌برون گزینه مناسبی هستند. البته گاها از لباس‌های گفته شده به صورت مشترک در مراسم نامزدی و بله‌برون هم استفاده می‌شوند اما کارایی آن‌ها معمولا به عنوان لباس بله‌برون مناسب‌تر هستند. سبک آرایش و مدل موها نیز در مراسم بله‌برون معمولا ساده انتخاب می‌شوند.

لباس و آرایش مناسب برای نامزدی چیست؟

مراسم نامزدی و بله‌برون، اگرچه هر دو از مراسم‌های مهم محسوب می‌شوند اما همانطور که عنوان شد دارای تفاوت‌هایی نیز هستند. مراسم نامزدی، همانطور که گفته شد مراسمی است که دختر و پسری که یکدیگر را برای یک زندگی مستقل انتخاب کرده‌اند، پیوند خود را به دیگر دوستان و آشنایان نیز اعلام می‌کنند و در واقع موضوعی که تا آن لحظه فقط خانواده‌ها و بزرگان فامیل در جریان آن بودند را دیگران نیز متوجه می‌شوند.

لباس و آرایش مراسم نامزدی با لباس و آرایش بله‌برون کمی متفاوت است. به این معنی که معمولا در مراسم نامزدی از لباس‌های بازتری استفاده می‌شود و آرایش و مدل موها نیز خاص‌تر آرایش می‌شود. لباس‌های مناسب برای مراسم نامزدی شامل پیراهن کوتاه و یا پیراهن بلند و کت و شلوار می‌شوند. معمولا در مراسم نامزدی موها را می‌توان شینیون کرد، البته بایستی توجه شود که اگرچه مراسم نامزدی نسبت به مراسم بله‌برون آزادی عمل بیشتری در انتخاب لباس و سبک آرایش وجود دارد اما نباید لباس و سبک آرایش عروس به نحوی انتخاب شود که به لباس و آرایش مراسم عروسی شباهت داشته باشد.

فاصله بله‌برون تا نامزدی چقدر است؟

فاصله بله‌برون تا نامزدی معیار مشخص و ثابتی ندارد و نمی‌توان برای آن مدت مشخص کرد. چراکه این موضوع، کاملا سلیقه‌ای و در بیشتر مواقع به شرایط و موقعیت هر دو طرف برمی‌گردد. گاهی ممکن است به دلیل محیا بودن شرایط، دختر و پسر و خانواده‌های آن‌ها ترجیح دهند بالافاصله بعد از مراسم بله‌برون، مراسم نامزدی را هم اعلام کنند و گاهی نیز ترجیح بر این است که فاصله بله‌برون تا نامزدی طولانی‌تر باشد و به صورت علنی عنوان نشود. به عنوان مثال ممکن است پسری به خواستگاری دختر مورد علاقه خود برود و دختر و خانواده‌اش هم با این وصلت موافق باشند اما اعلام نامزدی و مراسمات بعدی را به بعد از اتمام تحصیل دختر موکول کنند. در این مواقع معمولا مراسم بله‌برون برگذار می‌شود و مراسم نامزدی به پس از اتمام تحصیلات دختر خانم موکول می‌شود.

سخن پایانی

در این مقاله از 5 تفاوت مراسم بله‌برون و نامزدی صحبت شد و باید و نبایدهای هر مراسم نیز تشریح گردید. بدیهی است که رعایت همین نکات کوچک و به ظاهر بی اهمیت می‌توانند کیفیت هر دو مراسم را تا حد قابل توجهی بالا ببرند و بهترین خاطره را از هر دو مراسم بله‌برون و نامزدی در ذهن عروس و داماد و دیگر افراد حاضر در این مراسم ثبت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *