مقالات

آداب و رسوم عروسی ایرانی

آداب و رسوم عروسی ایرانی

در روند پیوند خوردن‌ دل‌های عاشق دو زوج جوان در کشور ایران آداب و رسوم خاصی وجود دارد که از این معیارها به عنوان آداب رسوم عروسی ایرانی یاد می‌شود؛ ازدواج کردن در کشور ایران از شیرینی خاصی برخوردار می‌باشد که مرحله به مرحله از آشنایی تا رفتن به خانه‌ی جدید به دقیق‌ترین شکل ممکن برنامه ریزی شده است که افراد به پایه‌ی چهارچوب خاصی این مراحل را طی می‌کنند؛ در ادامه قصد داریم برای شما عزیزان آداب و رسوم عروسی ایرانی را شرح دهیم اما می‌بایست به این نکته توجه داشته باشید که آداب و رسوم عروسی ایرانی در مناطق و فرهنگ‌های مختلف متفاوت می‌باشد که هر منطقه‌ای متناسب به فرهنگ خود اقدام به برگزاری مراسم می‌کنند اما ما در ادامه قصد داریم تا برای شما عزیزان مطالبی در رابطه با آداب و رسوم عروسی ایرانی را شرح دهیم.

آداب و رسوم عروسی ایرانی؛ 7 مرحله از آشنایی تا ازدواج

تمام طول روند ازدواج در آداب و رسوم عروسی ایرانی در 7 مرحله خلاصه می‌شود که زوجین با سپری کردن این مراحل می‌توانند زندگی زناشویی خود را شروع کنند و از تجربه‌های جدیدی که قرار است که در ادامه‌ی زندگی جدید خود کسب کنند لذت ببرند؛ همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم این مراسم‌ها تا حد زیادی وابسته به فرهنگ و عقاید خانواده‌های طرفین می‌باشد از این رو ما به شما عزیزان پیشنهاد می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر به بزرگان خانواده‌های خود مراجعه کنید.

  1. مراسم خواستگاری، آشنایی با طعم استرس

مراسم خواستگاری یکی از پراسترس‌ترین مراسم‌ها در روند ازدواج برای زوجین می‌باشد به این دلیل که خانواده طرفین برای بار اول قرار است باهم ملاقات کنند؛‌ در گذشته قبل تر از این مراسم دختر خانم به همراه خواهر و یا برادر خود جلسه‌ای کوتاه، مختصر و مفید با داماد در مکانی توافقی برگزاری می‌کردند که تفاهم میان خود را بسنجند؛‌ اما امروزه طرفین از گذشته با هم آشنا بوده‌اند و با تفاهم کامل اقدام به خبر رسانی به خانواده‌ها می‌کنند، به طور کل می‌توان از مراسم خواستگاری به عنوان آشنایی اولیه خانواده‌های طرفین یاد می‌شود و به زبان ساده می‌توان گفت خانواده داماد برای خواستگاری عروس با سبد گل خواستگاری و شیرنی به خانه‌ی عروس می‌روند؛ در این مراسم آشنایی اولیه و یکسری شرط و شروط میان خانواده طرفین صورت می‌گیرد که در صورت تفاهم به مراسم بعدی کشیده می‌شود و در صورت عدم تفاهم روند ازدواج متوقف می‌شود و همین موضوع زوجین را در استرس زیادی می‌گذارد.

  1. مراسم بله برون؛‌ تلاش برای گرفتن بله از عروس خانم

مراسم بله برون یکی از شیرین‌ترین و همچنین پرچالش‌ترین مراسم‌ها در روند ازدواج می‌باشد؛ در این مراسم بزرگ‌ترهای فامیل و خانواده‌های طرفین صحبت‌هایی در رابطه با مقدار مهریه و … دارند که در صورت نهایی شدن این تصمیم‌ها و تفاهم میان بزرگ‌ترهای فامیل از طرف خانواده داماد حلقه‌ای به عنوان نشان به عروس داده می‌شود.

  1. مراسم عقد، یک نفس راحت برای زوجین

در آداب و رسوم عروسی ایرانی مراسم عقد اولین مرحله‌ای می‌باشد که عروس و داماد به طور رسمی محرمیت آن‌ها اعلام می‌شود، بعد از گذراندن دو مرحله‌ و مراسم پر استرس اولین مراسمی که زوجین خیال‌شان از بابت پیوند خوردن دل‌های عاشق‌شان از لحاظ رسمی راحت می‌شود این مراسم است، در این مراسم به طور معمول تفاهم‌ها صورت گرفته است و مراسم در محضر عقد و یا سالن عقد به طور رسمی برگزار می‌شود.

مراسم عقد

  1. مراسم حنابندان؛ خداحافظی عروس برای شروع زندگی جدید

مراسم حنابندان برای خداحافظی عروس از خانواده خود برای شروع یک زندگی جدید می‌باشد؛ در این مراسم عروس آخرین شب اقامت خود را در منزل پدری جشن می‌گیرد.

  1. مراسم عروسی؛ باشکوه‌ترین مراسم در آداب و رسوم عروسی ایرانی

مراسم عروسی را می‌توان یکی از باشکوه‌ترین مراسم‌ها در روند پیوند خوردن دل‌های عاشق دو زوج جوان دانست؛ در این مراسم که معمولا در باغ تالار و یا تالار عروسی برگزار می‌شود، تعداد زیادی از آشنایان خانواده‌های طرفین در این مراسم بزرگ حضور دارند.

آداب و رسوم عروسی ایرانی

  1. مراسم پاتختی یا مادر زن سلام

در این نوع مراسم خانواده‌های درجه یک عروس و داماد در مراسم حضور پیدا می‌کنند و برای عروس هدیه‌های متنوعی تدارک می‌بینند.

  1. مراسم پاگشا؛ شیرین‌ترین مراسم در آداب و رسوم عروسی ایرانی

مراسم پاگشا یکی از جذاب‌ترین مراسم‌ها در آداب و رسوم عروسی ایرانی می‌باشد که بدین شکل است که از خانواده داماد و خانواده عروس زوجین را به خانه‌های خود دعوت می‌کنند و برای آن‌ها هدایایی تدارک می‌بینند.

سخن آخر

در این مقاله سعی بر این داشتیم تا شما عزیزان را با هرآنچه که می‌بایست در رابطه با آداب و رسوم عروسی ایرانی می‌دانستید آشنا کنیم؛ امیدواریم که این مطالب برای شما عزیزان مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *