مقالات

لباس حنابندون چه رنگیه ؟

لباس حنابندون چه رنگیه

لباس حنابندون چه رنگیه : ازدواج یکی از مهمترین اتفاقات زندگی است. رسم و رسوماتی که برای ازدواج وجود دارد بسیار گسترده می‌باشد. مراسم‌های بله برون، شیرینی خوران، نامزدی، عقد، جهاز برون، حنابندان، عروسی و پاتختی از مراسم‌های مهم و رایج مربوط به ازدواج است. ممکن است نحوه برگزاری برخی از مراسم‌ها در سنت‌های گوناگون با همدیگر متفاوت باشند و یا این که هر شهری رسم و رسومات خاص خودش را داشته باشد. یکی از مراسم‌هایی که در دهه‌های پیش بیشتر رواج داشت و شاید امروزه خیلی کاربرد نداشته باشد، مراسم حنابندان یا حنابندون می‌باشد. جشن حنابندون یکی از جشن‌های بسیار شاد است که معمولا یک روز قبل از جشن عروسی برگزار می‌شود.

در این جشن همه اقوام به خانه پدر عروس جمع شده و به رقص و پایکوبی می‌پردازند. حال در قسمت‌های بعدی مقاله راجع به مراسم حنابندون مفصل‌تر صحبت خواهیم کرد. حنابندون مانند تمام مراسمات ممکن است که در تالار برگزار شود که این موضوع کاملا بستگی به خانواده عروس و داماد دارد. برای حنابندون لباسی که عروس خانم بر تن می‌کند اهمیت بسیاری دارد. زیرا عروس مرکز توجه بوده و باید حسابی بدرخشد. در مورد رنگ لباسی که برای مراسم حنابندون انتخاب می‌شود همیشه بحث بوده است. به همین علت قصد داریم این مقاله را به این موضوع اختصاص دهیم و به شما بگوییم لباس حنابندون چه رنگیه. پس در ادامه مقاله همراه ما باشید.

جشن حنابندان

اگر می‌خواهید بدانید که لباس حنابندون چه رنگیه ، بهتر است ابتدا بدانید فلسفه این جشن چیست. حنابندان، یکی از آداب و رسوم اصیل و قدمت دار در بین ایرانیان است. معمولا یک یا دور روز قبل از جشن عروسی این مراسم برگزار می‌شود. طبق باور ایرانیان، حنا تحفه‌ی بهشتی است و نماد شادی، مهر و محبت، خوشبختی و خوشحالی است. خانواده داماد مقداری حنای تزیین شده و هدایای عروس (که به کادوی عروسی نیز معروف است) را به صورتی بسیار شاد و همراه با پایکوبی به خانه عروس می‌برند. سپس حنایی که از قبل خیسانده شده بود را بر دست و پای عروس می‌بندند.

البته امروزه ممکن است تنها بخش کوچکی از دست عروس خانم را حنا بگذارند و یا حتی این مراسم را تنها به صورت نمادین به اجرا برسانند. در برخی موارد نیز دست عروس را به صورت طرح‌هایی از حنا در می‌آورند که زیبایی بسیار فراوانی دارد. مراسم حنابندان در بعضی از شهرها مانند تهران، بسیار کمرنگ شده است و شاید کمتر کسی باشد که این مراسم را برگزار نماید. اما در شهرهای دیگر مانند اصفهان، سیستان و بلوچستان، تبریز و … این رسم هنوز بسیار پراهمیت و واجب است. در این جشن دوستان و آشنایان هر دو خانواده به خانه پدری عروس می‌روند و حسابی شادی می‌کنند.

در واقع حنابندون مراسمی است که برای خداحافظی دختر از خانه‌ی پدری خود برگزار می‌شود. شب حنابندون آخرین شبی است که دختر در خانه پدر سکونت دارد و بعد از آن به طور رسمی زندگی مشترک خود را آغاز کرده و به خانه خودش خواهد رفت. پس عروس، شب حنابندان که مراسم خداحافظی وی از خانه پدری و پایان زندگی مجردی خود است را در کنار عزیزانش و با شادی و رقص به اتمام می‌رساند.

حنابندون نیز مانند تمام چیزها با گذشت زمان دچار تغییر شده است. در گذشته این مراسم در خانه برگزار می‌شد و دست و پای عروس و دیگر بانوان حاضر در مجلس به حنا آغشته می‌شد. اما امروزه ممکن است خیلی از خانم‌ها دوست نداشته باشند که دست خود را رنگی کنند و تنها به قسمت رقص و پایکوبی مراسم می‌پردازند. حال در قسمت بعدی مقاله می‌خواهیم راجع به رنگ لباس حنابندون صحبت کنیم و به شما اطلاعات ارائه کنیم.

نمونه رنگ لباس حنابندان

مطالعه‌ی مقاله‌ی ” ست لباس عروس و داماد برای حنابندان ” را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

رنگ لباس حنابندان

همانطور که در بالاتر نیز اشاره شد، ممکن است برخی از رسومات مربوط به حنابندان تغیر کرده باشد. در مورد مدل لباس حنابندان باید بگوییم که انتخاب آن دست شما است؛ اما بهتر است نکاتی که به شما خواهیم گفت را رعایت نمایید. در کل چون میهمانان مراسم حنابندون همه از نزدیکان شما هستند، یک فضای صمیمی در آن مراسم حکم فرما خواهد بود. شما می‌توانید از لباس‌های ساده و معمولی استفاده نمایید. برای انتخاب مدل لباس حنابندان می‌توانید هوشمندانه عمل کنید. به طور مثال اگر لباس عروس شما پرنسسی و کار شده است، لباس حنابندان را ساده‌تر انتخاب کنید تا تنوع ایجاد کرده باشید. برای حنابندان می‌توانید پیراهن‌های کوتاه، جذب و متفاوت از لباس عروس خود استفاده نمایید.

از طرف دیگر، در پاسخ به این پرسش که لباس حنابندون چه رنگیه باید بگوییم ممکن است از گذشته تا کنون این مورد تغییر کرده باشد. رنگ لباس حنابندان بیشتر در تناژهای قرمز است. رنگ قرمز نیز انواع بسیار متنوعی دارد. قرمز گلی، اناری، گوجه‌ای، زرشکی، یاقوتی، سرخابی، ارغوانی تیره، آجری و آلبالویی همگی برای حنابندون مناسب اند. ارغوانی تیره نیز که به عنوان رنگ سال 2023 معرفی شده است می‌تواند انتخابی بسیار خاص، شیک و متفاوت برای جشن حنابندان شما باشد. در کل رنگ قرمز طبعی گرم دارد و حس شادابی، سرزندگی و جنبش را در شما برمی‌انگیزد. این رنگ دخترانه بوده و جذابیت بسیار زیادی به عروس خواهد داد. البته رنگ سبز نیز برای مراسم حنابندان طرفدار دارد. سبز زمردی و تیره یکی از رنگ‌های محبوب برای لباس حنابندان است. اما در کل رنگ لباس حنابندون بیشتر از تناژهای قرمز که برایتان نام بردیم انتخاب خواهد شد.

امروزه رنگ‌های ملیح از قبیل نباتی، آبی روشن، سبز نعنایی، صورتی، کالباسی و کرم نیز به عنوان رنگ لباس حنابندان استفاده می‌شود. این مورد نیز یکی دیگر از تغیراتی است که گفتیم ممکن است در اجرای مراسم‌ها رخ داده باشد. البته چنین رنگ‌ها برای این مراسم بسیار زیبا هستند و استایل عروس را حسابی خاص و منحصر به فرد می‌کنند. اگر به دنبال پاسخ این پرسش هستید که لباس حنابندون چه رنگیه و می‌خواهید خاص و متفاوت باشید، می‌توانید از این رنگ‌های ملیح نیز استفاده نمایید.

سخن پایانی

در این مقاله از سری مقالات تشریفات ماه گاردن راجع به مراسم حنابندان صحبت کردیم. این مراسم یکی از مراسم‌های بسیار شاد است که برای خداحافظی عروس از خانه پدری خود برگزار می‌شود. در گذشته این مراسم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده است. اما امروزه بنا به دلایلی مانند گرانی، تورم و یا هر دلیل دیگری، اهمیت گذشته را ندارد. می‌توان گفت که برگزاری مراسم حنابندون بسیار کمرنگ شده است. حال اگر قصد برگزاری این مراسم مفرح را دارید و به این موضوع می‌اندیشید که لباس حنابندون چه رنگیه ، این مقاله به کمک شما خواهد آمد. زیرا سعی کردیم با ارائه چند رنگ لباس حنابندون که امروزه در بین عروس‌ها رواج دارد، شما را در این امر راهنمایی کنیم.

آیا طرفدار آرایش عروس ساده هستید؟ بلاگ آرایش عروس با رژ قرمز گزینه مناسبی برای مطالعه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *